Sondaż uliczny o patriotyzmie
W ramach realizacji projektu „Edukacyjne Fundamenty Przyszłości” uczniowie klas 5. w trakcie zajęć humanistycznych przeprowadzili krótką sondę uliczną dotyczącą patriotyzmu. Część osób nie zgodziła się na nagranie ich wypowiedzi, ale udzieliła odpowiedzi na nasze pytania, część osób odmówiła udziału w tym sondażu.
Na ulicach naszej miejscowości i w szkole zadawaliśmy przypadkowym osobom trzy pytania:
- Jakie trzy słowa kojarzą się Pani/Panu z Polską?
- Czy według Pani/Pana patriotyzm jest ważny i dlaczego?
- W jaki sposób dziś możemy okazywać nasz patriotyzm?
Odpowiedzi były naprawdę interesujące i wartościowe. Oto wyniki sondy:
Czternaście osób wskazało 3 słowa, które kojarzą się Pani/Panu z Polską. Najczęstsze odpowiedzi zostały zaprezentowane w wykresie poniżej.
Mieszkańcy Niedrzwicy Dużej i okolic udzielali także pojedynczych odpowiedzi takich jak: szlachta, sarmatyzm. chłopi, podróże, biały, czerwony, Andrzej Duda, Konstytucja, wolność, hymn, polskie produkty, prawo, język polski, Wisła, Polak, Niedrzwica Duża.
100 procent przebadanych na pytanie „Czy patriotyzm jest ważny”, uznało, że patriotyzm jest ważny. Mieszkańcy na pytanie „Dlaczego patriotyzm jest ważny? Odpowiadali:
- Ze względu na trudną sytuację na polsko-ukraińskiej granicy.
- Istotne jest utożsamianie się ze swoim krajem i narodem, miejscem urodzenia.
- Ponieważ jest to sens naszej pracy i działania.
- Wiara w Polskę to znaczy wiara w siebie.
- Trzeba wierzyć w kulturę swojego kraju.
- Wielu ludzi walczyło o wolność swojego kraju, pamięć o tych ludziach jest ważna.
- Podstawa istnienia społeczeństwa.
- Musimy wierzyć w Polskę.
- To świadczy o nas, skąd pochodzimy i jakie mamy wartości, trzeba też walczyć o swój kraj.
- Ważne jest, aby dbać o swój kraj
- Ponieważ kraj powinien służyć ludziom.
Na ostatnie pytanie - w jaki sposób dziś możemy okazywać nasz patriotyzm?- usłyszeliśmy takie odpowiedzi:
- Udzielając pomocy Ukraińcom, będąc dobrymi Polakami.
- Kupować własne produkty, dbać o swój język ojczysty, mniej wyjeżdżać za granicę, a szukać na miejscu możliwości rozwoju.
- To, co mówiłam wcześniej: na pewno być przyzwoitymi ludźmi, pracować dla dobra tej naszej małej ojczyzny, ale to się też składa na dobro naszej dużej ojczyzny. I myślę, że bardzo byłoby fajnie, gdybyśmy pamiętali o świętach narodowych i przynajmniej w swoim otoczeniu próbowali je celebrować, to znaczy w odpowiednim momencie wywieszać flagę.
- Obchodzić wszystkie święta patriotyczne.
- Możemy być wolontariuszami w różnych działaniach, możemy uczestniczyć w świętach narodowych i … być dobrymi ludźmi
-
- Możemy to okazać dobrze wypowiadając się o naszym kraju, szanując polski język, szanując polską flagę, biorąc udział w wyborach - bo to jest nasze prawo i obowiązek. Zbliżają się wybory parlamentarne do parlamentu europejskiego…
- Musimy wieszać flagi, musimy uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach, jakie są związane z naszą Polską, no musimy cenić naszą Polskę.
- Uczestniczyć w życiu ojczyzny, chodzić na wybory oczywiście, uczyć się na historii - naszej historii, brać udział w życiu naszej społeczności - małej i takiej większej.
- Dla starszych ludzi to chodzenie na wybory, a dla młodszych organizowanie grup, świętowanie świąt 3 maja, 11 listopada.
- Świętować 3 maja, możemy rozwieszać flagi.
- To na pewno różne uroczystości związane właśnie z celebrowaniem tego, gdzie mieszkamy, nie banie się pokazania tego, skąd pochodzimy, czy właśnie wywieszanie flagi. I myślę, że też dobre uczynki.
Dziękujemy wszystkim rozmówcom za poświęcony czas i wartościowe słowa!Była to dla nas żywa lekcja miłości ojczyzny, edukacyjne doświadczenie pozwalające z wielu perspektywy zobaczyć problem patriotyzmu. Przeprowadzona sonda uczyła nas otwartości na różne spojrzenia na tę sprawę, odwagi w komunikacji z innymi osobami, analizy zebranego materiału, a przede wszystkim i nas samych i naszych rozmówców skłaniała do zastanowienia się nad fundamentalną, ale nie zawsze oczywistą kwestią patriotyzmu.