ZAPRASZAMY!
Lubelski Kurator Oświaty p. Teresa Misiuk w swoim liście skierowanym do szkół pisze:
Gra Blue Whale Challenge (NIEBIESKI WIELORYB) „powstała i jest popularna wśród dzieci i młodzieży w Rosji, a dotarła także do Polski. Polega ona na tym, że uczestnicy gry rejestrują się na stronie internetowej, podając pełne dane osobowe, w tym swój numer telefonu, na który następnie otrzymują zadania do wykonania. Codziennie przez 50 dni otrzymują jedno ustalone zadanie, które polega m.in. na samookaleczaniu (wycięcie żyletką określonych znaków na nogach czy rękach), oglądaniu w Internecie filmów z treściami sadystycznymi czy też wykonywaniu innych niebezpiecznych zadań, zlecanych przez tzw. opiekunów. W ostatnim, pięćdziesiątym dniu, uczestnik otrzymuje zadanie skoku z wysokiego budynku i odebrania sobie tym samym życia. W Rosji i na Ukrainie w ostatnim czasie samobójstwo w tych okolicznościach popełniło (jak podają różne źródła) blisko 200 dzieci. Niestety, można spodziewać się, iż gra będzie docierać do coraz większej liczby dzieci również w Polsce, które są podatne na tego rodzaju manipulacje.”
W związku z powyższym prosimy Państwa o zastosowanie się do zasad bezpieczeństwa, jakie zostały zawarte w broszurze „Zagrożenia w Internecie. Zapobieganie- reagowanie. Gry komputerowe.” Są to:
- Określ zasady dotyczące czasu, jaki Twoje dziecko może przeznaczyć na gry komputerowe.
- Zadbaj o to, aby dziecko nie grało codziennie, ale też nie rób tradycji z tej formy spędzania czasu. Jeśli ustalisz, że w waszym domu gra się w określone dni, np. w piątki i niedziele, dziecko przez cały tydzień będzie żyło oczekiwaniem na włączenie komputera.
- Zainteresuj się, w co gra Twoje dziecko i czy gra jest dla odpowiednia.
- Porozmawiaj z dzieckiem o grach, z których korzysta, sprawdź czego można się z nich nauczyć.
- Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku. Może Ci w tym pomóc system oceny gier PEGI.
- Zwróć uwagę, czy w zachowaniu Twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.
- Upewnij się, że Twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.
- Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatności.
- Pamiętaj, że istnieją minigry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.
Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami. Jeśli tak – sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera Twoje dziecko, są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań. Więcej o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży w Internecie:
- www.dyzurnet.pl
- www.ore.edu.pl
- www.akademia.nask.pl
- www.kursor.edukator.pl
- www.safeinternet.pl
- www.bezpiecznyinternet.edu.pl
- www.plikifolder.pl
800 100 100 – porady i wskazówki, bezpłatna i anonimowa pomoc dla dorosłych (rodziców, nauczycieli, pedagogów)
800 12 12 12 - Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży Rzecznika Praw Dziecka