GODZINY PRACY PEDAGOGA SZKOLNEGO
mgr Dorota Rusek
PONIEDZIAŁEK 9.30- 14.30
WTOREK 7.30-13.30
ŚRODA 8.30- 14.30
CZWARTEK 7.30- 14.30
PIĄTEK 7.30- 13.30
ZAPAMIĘTAJ TELEFONY ALARMOWE:
POLICJA - 997
STRAŻ POŻARNA - 998
POGOTOWIE RATUNKOWE - 999
Z TELEFONU KOMÓRKOWEGO - 112
GDZIE MOŻESZ SZUKAĆ POMOCY?- TELEFONY ZAUFANIA NIEBEZPIECZNE SYTUACJE
- Numer 112- zawsze gdy znajdziesz się w niebezpiecznej sytuacji.
- OFIARY I ŚWIADKOWIE PRZEMOCY Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 Telefon skierowany do dzieci potrzebujących pomocy.
- TELEFON ZAUFANIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY 116 111 Specjaliści udzielają pomocy we wszystkich ważnych dla ciebie sprawach.
- NIEBIESKA LINIA 801 12 00 02 Telefon dla ofiar przemocy w rodzinie, lub osób które były świadkami przemocy.
- DYŻURNET.PL 801 615 005 Pod tym numerem możesz zgłaszać informacje o nielegalnych i niepokojących cię treściach znalezionych w internecie.
- HELPLINE 800 100 100 Pomaga młodym internautom, gdy spotykają się z zagrożeniami w internecie oraz podczas korzystania z telefonów komórkowych.
- MONAR 801 199 990 Ogólnopolski telefon , pod którym uzyskasz pomoc oraz wsparcie , jeśli twój problem związany jest z narkotykami i uzależnieniem od nich.
- CARITAS 81 532 95 71 Ta organizacja może ci pomóc, jeśli jesteś w trudnej sytuacji finansowej.
- OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W NIADRZWICY DUŻEJ 81 517 50 69 Zwracasz się o pomoc w sytuacjach trudnych dla ciebie i twojej rodziny.
Szanowny Rodzicu
Mimo naszych starań, u naszych dzieci pojawiają się problemy związane z okresem dorastania i są one naturalnym elementem rozwoju. Zdarza się, że nastolatki nie uczą się tyle ile powinny, stwarzają sytuacje, które nas niepokoją, spotykają się z osobami, których nie znamy, a czasami nawet nie akceptujemy i sprawiają wiele innych problemów. Nie wszystkie z tych sytuacji są niepokojące, ale są i takie, których nie należy bagatelizować. Masz prawo sądzić, że z dzieckiem dzieje się coś złego , gdy zauważysz kilka z wymienionych niżej objawów równocześnie:
- oddala się od Ciebie, staje się obce, mimo, że wcześniej byliście blisko;
- wyraża niechęć do rozmów, unika kontaktów, kręci w rozmowie, kłamie;
- ma kłopoty z nauką, choć wcześniej dobrze sobie radziło, wagaruje, jest w konflikcie z nauczycielami;
- zmieniło styl życia (np. długo przesiaduje w nocy, choć wcześniej tego nie robiło), ubierania;
- jest niecierpliwe, rozdrażnione;
- jest na zmianę pobudzone lub ospałe, zasypia o dziwnych porach;
- znika często w ciągu dnia z domu pod dowolnym pretekstem i stara się unikać kontaktu po powrocie;
- wraca bardzo późno lub bez uzgodnienia nocuje poza domem;
- ma nowych znajomych, których nie chce zapraszać do domu;
- kwestionuje szkodliwość narkotyków, wypowiada się o nich pozytywnie;
- ma nadmierny apetyt lub nie ma apetytu;
- ma przekrwione oczy, zwężone lub rozszerzone źrenice, przewlekły katar;
- mówi w sposób bełkotliwy, niewyraźny, śmieje się bez przyczyny;
- w jego pokoju unosi się specyficzny słodkawy zapach, posiada fifki i fajki różnych kształtów, bibułki do skrętów, małe foliowe torebeczki z proszkiem, tabletkami, kryształkami lub suszem, pastylki nieznanego pochodzenia, opalone folie aluminiowe, leki bez recept, nieznane chemikalia;
- na ciele ma zasinienia i ślady po nakłuciach nakłucia (przeguby dłoni, łokci, pachwiny i okolice kostki) z domu znikają pieniądze i wartościowe przedmioty.
Narkotyki, dopalacze??? Co zrobić, jeśli nabieramy coraz większych obaw, że nasze dziecko zażywa narkotyki lub dopalacze
Przede wszystkim - nie trać spokoju ! Problem sam się nie rozwiąże i wymaga Twojej interwencji. Nie działaj jednak pod wpływem emocji i nie rozpoczynaj rozmowy, gdy Twoje dziecko jest odurzone. Wysłuchaj co ma do powiedzenia, ale nie daj się zwieść łatwym tłumaczeniom. Nie ufaj zapewnieniom, że znaleziony w jego pokoju narkotyk należy do kolegi. Nie daj się przekonać, że teraz taka moda i wszyscy biorą narkotyki. Nie słuchaj argumentów, że od marihuany nie można się uzależnić - to właśnie od niej niebezpieczna przygoda z narkotykami zaczyna się najczęściej.
Jeśli podejrzewasz, że dziecko zażywa narkotyki, a wyczerpałeś już inne sposoby by zdiagnozować sytuację, możesz sprawdzić to za pomocą testu. Są one dostępne w aptekach bez recepty. Jest parę rodzajów testów wykrywających różne gatunki narkotyków. W większości opierają się one na badaniu pobranej próbki moczu lub śliny. Testy mają jednak pewne ograniczenia - dobrze byłoby wiedzieć jaki narkotyk może wchodzić w grę i kupić test wykrywając dany narkotyk.
Jeżeli stwierdzisz, że dziecko ma już problem z powodu narkotyków, skorzystaj z pomocy specjalistów:
Ogólnopolski Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży
poniedziałek-piątek , godz. 12.00- 20.00
tel.116111 (połączenie bezpłatne)
Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki - Narkomania tel. 80119 99 90 (koszt połączenia: 35 gr) codziennie, godz. 16.00-21.00