Festa, Apele, uroczystości, wydarzenia
Festa - zespół tańca
Zespół Taneczny „Festa” działał przy Szkole Podstawowej w Niedrzwicy Dużej od października 1997 roku. Powstał z inicjatywy ówczesnej Dyrektor Szkoły p. Stanisławy Gąski, założycielem zaś i pierwszym choreografem był p. Kazimierz Borowiecki. Przy ogromnym zaangażowaniu kolejnych pp. dyrektorów Jolanty Majewskiej i Andrzeja Pastuszaka z zespołem współpracowały instruktorki:
- p. Hanna Aleksandrowicz ( 1999- 2013 z 2-letnią przerwą),
- +p. Anna Stacharska ( 2010-2011)
- p. Karolina Madejczyk ( 2013- 2015)
- p. Joanna Gugała( 2015- 2017)
- p. Natalia Skiba- od 8 listopada 2017r.
W ciągu 20 lat działalności zespołu tańczyło w nim ok.100 osób. Zespół reprezentował naszą szkołę na licznych konkursach i festiwalach tańca ludowego m.in. w Lubartowie, Biłgoraju, Włodawie, Lublinie. Dwukrotnie wyjeżdżał za granicę (Hiszpania, Słowacja). Wspierał liczne akcje charytatywne i imprezy środowiskowe. Pary towarzyskie zajmowały wysokie lokaty w ogólnopolskich turniejach tańców polskich (m.in.: Poznań, Gdańsk, Olsztyn, Warszawa, Siemiatycze, Biała Podlaska, Drohiczyn, Puławy) oraz internetowych rankingach. Swoją wytrwałością, talentem, pracowitością i zaangażowaniem wyróżnili się m.in.; Łukasz Majewski i Joanna Sudół, Michał Bednarz i Karolina Szymuś ( 6m w Polsce), Maciej Iwaniak i Justyna Ufnal (wysoka lokata w mistrzowskiej kategorii A) oraz Jakub Pyc i Emilia Kąkol, Mariusz Dekondy i Dorota Majewska, Damian Pastuszak i Aniela Trocha, Jakub Pawlak i Iza Grudzień, Katarzyna Iwaniak i Piotr Bednarz, Natalia Polaczek i Marcin Grudziński; Kinga Węcławska i Piotr Kosik i inni. Wymienione osoby brały udział w dziesiątkach konkursów tańca polskiego i na każdym z nich zajmowały finałowe albo punktowane miejsca. Na swoim koncie zarówno zespół jak i poszczególne pary mają wiele nagród i pucharów za swoje taneczne osiągnięcia.
2018/ 2019
Turniej BwRD
W piątek 26 kwietnia w naszej szkole odbył się Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Udział w nim wzięły reprezentacje uczniów z następujących szkół: Szkoły Podstawowej w Czółnach, Szkoły Podstawowej w Krężnicy Jarej, Szkoły Podstawowej w Strzeszkowicach oraz Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej. Każda ze szkół wystawiła po 2 drużyny. Uczestnicy eliminacji rozwiązali testy teoretyczne i wykonali zadania praktyczne: jazda rowerem po torze sprawnościowym oraz ćwiczenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Po podliczeniu wszystkich punktów wyłoniono reprezentacje Gminy do eliminacji powiatowych. Są to: grupa młodsza - uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Krężnicy Jarej i grupa starsza - uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej. Gratulujemy i życzymy powodzenia na kolejnym etapie.
Renata Szymańska - sędzia główny Turnieju
2019 – Rok Matematyki
Zgodnie z uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej - rok 2019 został ustanowiony Rokiem Matematyki. Jego ideą jest uhonorowanie polskich matematyków i ich osiągnięć, a także docenienie znaczenia tej dziedziny nauki w rozwoju społeczeństw”. W naszej szkole podejmujemy wiele akcji promujących matematykę oraz opisujących jej zastosowanie w życiu codziennym. Uczniowie wszystkich klas przygotowują gazetki ścienne, biorą udział w konkursach na przygotowanie plakatu promującego matematykę, wiersza lub rymowanki. Podejmują próby przygotowania różnorodnych trójkątów Sierpińskiego, dywanu Sierpińskiego. Opracowują krzyżówki matematyczne.
Rodzaj podejmowanych działań jak też ich jakość zależy od wieku uczniów i posiadanej przez nich wiedzy matematycznej. Bierzemy udział w programie Lepsza Szkoła Wydawnictwa GWO. W ramach programu uczniowie trzy razy w roku piszą „Sesje z plusem” czyli testy diagnozujące stopień opanowania materiału z poszczególnych działów. Uczniowie klas IV-VI pracują na platformie dedykacyjnej Matlandia oraz biorą udział w ogólnopolskim konkursie Mistrzowie Matlandii. Przystępują do konkursów matematycznych takich jak: Archimedes Plus, Kangur matematyczny. Przygotowujemy quizy w programie Kahoot. Uczniowie klas IV – VI brali aktywny udział w obchodach Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. W ramach projektu prowadzonego przez gminę Niedrzwica Duża „Nowoczesne szkoły w gminie Niedrzwica Duża” uczniowie uczestniczą w dodatkowych zajęciach z matematyki – 7 grup zajęć rozwijających oraz 4 grupy zajęć wyrównawczych. Dzięki komputerom zakupionym w ramach projektu uczniowie wiele zajęć mają w formie interaktywnej z wykorzystaniem programów komputerowych, co jest dla nich znacznie atrakcyjniejsze niż lekcje prowadzone metoda tradycyjną.
Nauczyciele matematyki – Justyna Polaczek, Agnieszka Sidor, Mira Mazurkiewicz - Leziak
Mieszkańcy Betanii powitali nas jak dobrych znajomych. Niektórzy opowiedzieli o historiach związanych z daną zabawką – czasem bardzo poruszających. Aż trudno uwierzyć, że ci starsi już dziś państwo zachowywali się kiedyś całkiem jak my: rozrabiali, a zdarzyło się im i dostać lanie za jakieś strzelanie z procy do okien sąsiadówJ. Wszystkich zaskoczyła pani Danusia, która stwierdziła, że jej ukochana zabawka została w pokoju – to laptop, na którym zwiedza cały świat. Wnioski: młodość nie zna granic wieku. Po prezentacji zabawek seniorzy i uczniowie zorganizowali foto sesję – pamiątkowe zdjęcia wykonała dla nas pani Renata Pastuszak. Będą nam one potrzebne do dalszych działań w projekcie.
Korzystając z okazji, chcielibyśmy podziękować tym, którzy bezinteresownie pomogli nam w realizacji tej części projektu: panu Pawłowi Lisieckiemu i panu Wojciechowi Wałachowskiemu. Obaj tatusiowie zaoferowali transport do Krężnicy i do Lublina. Dziękujemy także dyrekcji szkoły za możliwość wykorzystania szkolnego busa. zobacz fotorelacje
Realizatorzy projektu
M. Nowacka
„Dobrze Cię widzieć”
W ramach ogólnopolskiej kampanii otrzymaliśmy kamizelki odblaskowe dla wszystkich uczniów klas 1-8. Cały projekt „Dobrze Cię widzieć” jest finansowany przez Fundusz Sprawiedliwości i jest dla szkoły bezpłatny. W ramach działalności edukacyjnej na potrzeby kampanii powstał spot i filmy animowane wskazujące na prawidłowe zachowanie się pieszych na drodze oraz podkreślające wagę bycia widocznym dzięki kamizelkom odblaskowym: https://www.dobrzeciewidziec.org/animacje
Wycieczka klas czwartych
W czwartek, 7 lutego uczniowie klas czwartych wraz z wychowawcami i opiekunami wybrali się na wycieczkę do Lublina, by poczuć klimat zbliżających się ferii. Wyjazd ten był pełen różnych, niesamowitych wrażeń i emocji. Najpierw chwile wzruszenia podczas seansu filmowego pt. „O psie, który wrócił do domu”. Później długo wyczekiwany McDonald’s i obowiązkowa uczta cielesna. A na końcu cel spalenia kalorii, czyli zajęcia sportowe w Strefie Wysokich Lotów. Cóż więcej trzeba? Zadowolone, ale i zmęczone twarze uczniów mówiły same za siebie – wyjazd należał do udanych. Nie zdarzyły się nieprzewidziane sytuacje, więc można już planować kolejną wycieczkę, zwłaszcza że zachowanie i zdyscyplinowanie grupy było niemal wzorcowe.
Małgorzata Kuna
ZABAWA CHOINKOWA
Dziękujemy Rodzicom, którzy jak zwykle licznie przybyli, by przygotować i zorganizować smaczne poczęstunki w klasach.
AKADEMIA KREATYWNEGO ROZWOJU
W poniedziałek 21.01.2019r. grupa uczniów z klas VIII wzięła udział w zajęciach realizowanych w ramach projektu - Akademia Kreatywnego Rozwoju. Uczniowie odwiedzili wydział fizyki UMCS w Lublinie. Brali udział w warsztatach matematycznych i komputerowych, wykonywali doświadczenia w pracowniach: fizyki jądrowej, mechaniki, optyki i elektryczności. Zwiedzali Muzeum Fizyki UMCS. Kolejny wyjazd planowany jest w maju. Zobacz zdjęcia
Monika Ziętek
DLA MARIKI
„Kochani, leczy się u nas dziewczynka, która 22 stycznia ma urodziny. Nie prosi o nic, tylko o kartki urodzinowe. Mama nie ma milionów i prosi o taką niespodziankę. Podaj dalej, niech kartki idą z całej Polski i nie tylko. Marika kończy 6 lat” – odpowiadając na ten apel uczniowie z naszej szkoły własnoręcznie wykonali kartki, które zostały przesłane do dziewczynki. Mamy nadzieję, że sprawiły jej radość i przyczyniły się do spełnienia marzenia. Najwięcej kartek wykonali uczniowie z klasy IIc.
Renata Szymańska – koordynator akcji
WIELKIE ŚWIĘTO MUZYKI I PIĘKNA...
W dniu 13 stycznia w naszym Gminnym Ośrodku Kultury miało miejsce przepiękne wydarzenie kulturalne. Noworoczny Koncert muzyki poważnej pt. ,, Nie tylko Strauss...” był przyczynkiem wielu emocji i wzruszeń. Klub Wolontariusza z naszej szkoły miał swój skromny udział w organizacji imprezy. Wolontariuszki- Małgosia , Natalia i Patrycja na zakończenie koncertu częstowały wszystkich przybyłych gości przygotowanymi wcześniej pierniczkami noworocznymi . Ciekawostką jest to, że pierniczków było tyle ile dni w roku...Wolontariuszy przygotowała Dorota Rusek.
"On jest Królem"
Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wystawionych przez młodzież klas VII jasełkach. Tematem przewodnim występu było hasło „On jest Królem”. Aktorzy w starannie przygotowanych strojach, z rekwizytami, w ciszy skromnej stajenki, przybliżyli widzom historię Narodzenia Pańskiego. Z wielkim sercem i ogromnym zaangażowaniem wprowadzili wszystkich w świąteczny nastrój. Grupę aktorów wspierał śpiewający zespół, który wzruszył widownię i poderwał do wspólnego śpiewania kolęd, nawet tych o nieznanych tonach.
Jasełka można było obejrzeć również w kościele parafialnym w Niedrzwicy Dużej w dniu święta Objawienia Pańskiego. Tu także uczniowie otrzymali gromkie brawa i gratulacje. Wszyscy okazali wielką radość z Narodzenia Pańskiego.Anna Malarczyk, Liliana Rosiecka, Katarzyna Bartnik, Magdalena Konopczyńska
„W drodze do niepodległości” – wystawa historyczna
Wystawa „W drodze do niepodległości” była prezentowana w naszej szkole w ramach projektu „Dla Niepodległej”. Projekt ma na celu uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce 10.12.2018r. Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły pan Andrzej Pastuszak witając gości oraz społeczność szkolną. W krótkim przemówieniu podsumował wydarzenia, jakie miały miejsce w szkole w związku ze 100-leciem odzyskania niepodległości. Potem oddał głos pani Annie Paluch, która przedstawiła rys historyczny związany z wystawą. Następnie przemawiali zaproszeni goście: pan Ryszard Golec – Wójt Gminy oraz pan Marek Krakowski (dzięki staraniom którego wystawa była eksponowana w naszej szkole). Na koniec zebrani wysłuchali krótkiego koncertu w wykonaniu uczniów kl.IVc oraz Olgi Poręby kl. IIb i duetu: Agnieszki Niezgody kl.VIIIc wraz z Zuzanną Kowalczyk kl. VIIIb. I najważniejszy punkt uroczystości – zwiedzanie wystawy.
,,… tyle marzeń jest na świecie,
czy się spełnią ? trzeba wierzyć,
bo od ciebie tak naprawdę,
bo od ciebie to zależy…!”
Kierując się mottem akcji charytatywnej „Pomóż dzieciom przetrwać zimę” społeczność Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej aktywnie włączyła się w spełnianie marzeń potrzebujących dzieci. Sztab nr 138, który założyliśmy w naszej szkole ogłosił zbiórkę darów rzeczowych na rzecz dzieci zamieszkujących w Domu Dziecka w Woli Gałęzowskiej. Wraz z nami do akcji przystąpiły przedszkolaki z Przedszkola w Niedrzwicy Dużej. W dniach 22 listopada - 5 grudnia zbierane były dary na terenie naszej szkoły. Oczywiście największą ofiarnością nasi uczniowie wykazali się podczas dyskoteki andrzejkowej. Segregowanie , pakowanie i ważenie – to ogromny wkład pracy wolontariuszy i opiekunów, aby sprostać postawionym sobie wymaganiom ...... I nasza satysfakcja jest ogromna. Wspólnie przygotowaliśmy paczki z rekordową ilością darów-420 kg. Słodycze, trwała żywność, artykuły szkolne i chemiczne oraz zabawki zawieźliśmy do Domu Dziecka w Woli Gałęzowskiej. Wyjazd i spotkanie były ogromnym przeżyciem zarówno dla starszych uczniów , jak i dla małych przedszkolaków. Obdarowywanie było tak samo przyjemne, jak przyjmowanie prezentów....
Opiekę nad wolontariuszami sprawowały p. Joanna Wapińska i p. Dorota Rusek.
Najważniejszym punktem spotkania andrzejkowego był jak zwykle udział w akcji Pomóż dzieciom przetrwać zimę. Biletami wstępu na zabawę były tradycyjnie słodycze, maskotki, przybory szkolne lub artykuły żywnościowe dla potrzebujących dzieci. Serdecznie wszystkim dziękujemy. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
UNICEF jest największą na świecie organizacją w całości dedykowaną dzieciom. Wszystkie działania mają na celu zapewnienie dzieciom na świecie możliwości korzystania z ich praw. UNICEF jest strażnikiem Konwencji o prawach dziecka na świecie. Symbolem organizacji jest kolor niebieski. Niebieski gwarantuje prawa wszystkim dzieciom!
W ramach solidarności z dziećmi świata , uczniowie i nauczyciele naszej szkoły zamanifestowali swoją solidarność ubierając się na niebiesko. Zajęcia w klasach, pogadanki oraz rozmowy z uczniami na temat praw dziecka wypełniły ten dzień. Na zakończenie akcji uczniowie klas młodszych od starszych kolegów otrzymali piękne, niebieskie balony, które były wielką atrakcją i sprawiły najmłodszym wiele radości.
Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka koordynowały - Małek Celina i Rusek Dorota.
WIECZORNICA PATRIOTYCZNA
i Agnieszki Sidor. Nie ukrywam, że całość kosztowała nas mnóstwo pracy – tym bardziej cieszy nas odniesiony sukces.
REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ
Minister Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zaproponowali akcję „Rekord dla Niepodległej”, czyli wspólne odśpiewanie 4-zwrotkowego hymnu narodowego. Jako szkoła przystąpiliśmy do tej akcji. Społeczność szkolna starannie się do niej przygotowała. Obowiązywał strój galowy, a każda klasa miała biało-czerwone kotyliony. I tak w piątek, 9 listopada 2018r. o godz. 11.11 w murach naszej szkoły, w obecności pocztów sztandarowych, zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Potem był krótki montaż słowno-muzyczny tematycznie związany z rocznicą. Wystąpili: A. Niezgoda, P. Kidaj, P. Bednarczyk, M. Kowalczyk, F. Mazurek. Uczniów przygotowały Panie: Anna Paluch i Barbara Pałka. Cieszymy się, że w tej uroczystości byli razem z nami goście: Ks. Marek Hawrylak - Proboszcz i Pan Ryszard Golec - Wicekurator. Po części artystycznej uczniowie zapraszali wychodzących do pomalowania barwami narodowymi liści dębu, które ozdobiły później przygotowane symboliczne drzewo. Dziękujemy Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ta uroczystość miała tak podniosły charakter.
Dyrekcja Szkoły
„Ku niepodległej” - pokaz historyczny dla uczniów
JESIENNE PORZĄDKOWANIE NIEDRZWICKIEGO MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ
Wieloletnią tradycją naszej szkoły jest opieka nad miejscami pamięci narodowej znajdującymi się na terenie Niedrzwicy Dużej. Jednym z nich jest cmentarz wojenny z I wojny światowej zawierający szczątki żołnierzy armii austro - węgierskiej, rosyjskiej i niemieckiej, w tym wielu Polaków walczących po stronie państw zaborczych, poległych latem 1915 roku.
Corocznie poszczególne klasy usuwają zbędną roślinność, ozdabiają mogiły wieńcami, zapalają znicze. W tegorocznej akcji porządkowania obiektu wzięli udział uczniowie klasy VIIb pod opieką pań Doroty Rusek i Magdaleny Kosidło. Po zakończonej akcji porządkowania obiektu uczniowie zostali również zapoznani z historią miejsca.
Dzień Edukacji Narodowej
Dnia 15 września 2018 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Święta Edukacji Narodowej.
Pierwszym punktem programu było zaprzysiężenie nowej Rady Samorządu Uczniowskiego. Przedstawiciele, wybrani wcześniej w drodze głosowania, złożyli uroczystą przysięgę na sztandar szkoły. Następnie panie wicedyrektor Justyna Polaczek i Renata Szymańska wręczyły Nagrody Dyrektora wybranym nauczycielom.
Kolejnym punktem była część artystyczna w wykonaniu świeżo upieczonej Rady Samorządu Uczniowskiego oraz uczniów będących poza tą organizacją. Zaprezentowano mniej lub bardziej poważne cytaty dotyczące nauczycieli. Chłopcy z klasy VIIIa przedstawili krótki filmik, w którym szukają odpowiedzi na pytanie: „Czego życzą nauczycielom mieszkańcy gminy Niedrzwica Duża?”. Warto dodać, że część artystyczną przygotowały panie Celina Małek oraz Anna Malarczyk. Cała uroczystość zakończyła się wręczeniem nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi skromnego smacznego podarunku.
Tego samego dnia wręczane były również nagrody Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz nagrody Wójta. Gratulujemy nagrodzonym i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Jeszcze raz wszystkim pracownikom szkoły życzymy wszystkiego co najlepsze z okazji ich święta!
Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego rozstrzygnięte ! Przewodniczącą została Agnieszka Niezgoda - dotychczasowa przewodnicząca. Grunt to właściwa osoba na właściwym miejscu.
VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Każdego roku w ostatni piątek września obchodzony jest Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego ze Szczecinka. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania – uczenia się matematyki. Zachęca ona do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w niecodzienny sposób. "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają" – czyli dzieci ze szkoły podstawowej i oddziałów gimnazjalnych sprawdzają stan „tabliczkowej” wiedzy wśród swoich bliskich sąsiadów i znajomych, jak również koleżanek i kolegów szkolnych. Tym razem w naszej szkole do akcji włączyli się uczniowie klas: IV b, V b, VI b oraz III a gimnazjum. Nad całością przedsięwzięcia czuwały panie: Agnieszka Sidor, Mira Mazurkiewicz - Leziak, Magdalena Oleszek oraz Justyna Polaczek. Pracownie matematyczne oraz gazetki na korytarzach szkolnych zostały udekorowane specjalnie na ten dzień przygotowanymi plakatami. Patrole stacjonarne na korytarzach szkolnych były cały czas oblegane, a reszta ekspertów i asystentów wyruszyła na ulice oraz do okolicznych instytucji. Egzaminatorzy oraz asystenci bardzo angażowali się w swoją pracę. Przepytywani byli ludzie w różnym wieku. Dorośli mieli okazję zaprezentować młodszym znajomość tabliczki mnożenia, uczniowie, którzy przez wakacje zdążyli zapomnieć, przypomnieli ją sobie, a wszystkiemu towarzyszyła świetna zabawa. Do zobaczenia za rok!
zdjęcia
Justyna Polaczek
Rowerowa gra terenowa
W dniu 16 września wolontariusze naszej szkoły bardzo aktywnie uczestniczyli w organizacji rowerowej gry terenowej. Zaangażowanie , uśmiech i poczucie humoru oraz cierpliwość sprawiły, że dla wszystkich uczestników gry spotkania na punktach były czystą przyjemnością. Czas, jaki uczniowie poświęcili w niedzielne popołudnie został bardzo pozytywnie i ciekawie wykorzystany. Podczas pracy wolontariusze poszerzyli swoją wiedzę o historii i ciekawych miejscach znajdujących się w naszej miejscowości- Niedrzwicy Dużej.
Opiekę pedagogiczną nad uczniami sprawowały: Dorota Rusek i Anna Stachyra.
„W prostych słowach o wielkim marzeniu” - widowisko historyczno – muzyczne z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Dnia 23 września 2018 roku na placu przy Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji odbył się Koncert dla Niepodległej: „W prostych słowach o wielkim marzeniu”.
Zimny dzień. Już o 14 zebraliśmy się na placu, aby po raz ostatni przećwiczyć wszystkie sceny. O 17.30 zarządzono zbiórkę ostateczną – w strojach, trochę już zmarznięci, ale podekscytowani czekaliśmy na nasze pięć minut na scenie. Cały koncert zaczął się od sceny pożegnania chłopców idących na wojnę (w rolę ich matki wcieliła się wicedyrektor naszej szkoły pani Justyna Polaczek). Następnie płynnie przeszliśmy do utworów muzycznych przeplatanych innymi scenkami – zobaczyć można było szkolną klasę, a w niej naszą niezrównaną panią Celinę Małek w roli nauczycielki Marii Badeckiej, warszawskie dzieci, zakochanych żegnających się przy dźwiękach piosenki „Deszcz, jesienny deszcz” (tutaj zaprezentowali się nam Jakub Mikuła i Natalia Szymuś), „skrzydlate” dziewczyny rozpaczające nad utratą wolności, potyczkę oddziałów ZOMO z działaczami Solidarności (krew się polała!) oraz ostateczny powrót pożegnanych wcześniej synów z wojny. Warto dodać, że jedną z patriotycznych piosenek zatytułowaną „Orzeł Biały” wykonała dla nas tego wieczoru pani Katarzyna Bartnik, nasza nauczycielka chemii. Piosenkę „Warszawskie dzieci” wykonali uczniowie klas czwartych wraz z dziećmi z innych szkół. Na zakończenie pan Sławomir Pyc zaśpiewał dla nas utwór „Chcemy być sobą” zespołu Perfect. W strugach deszczu staliśmy na scenie wtórując wokaliście. Ostatni wierni widzowie po chwili wstali i zaśpiewali razem z nami.
I tak zakończył się nasz dzień spędzony na scenie, pełen pozytywnej energii oraz łez wzruszenia. Wiele przeżyć i wspomnień zostanie z nami na zawsze. Dla niektórych był to wyjątkowo udany sceniczny debiut. Czekamy na kolejne tego typu inicjatywy!
zobacz zdjęcia
Aleksandra Sochan III b
Wyjazd integracyjny uczniów klas IV
Dolina Bystrzycy to miejsce wymarzone dla miłośników aktywnego spędzania czasu i dobrej zabawy. Piękna okolica, dużo zieleni, bezpośredni kontakt z przyrodą, a przede wszystkim mnóstwo atrakcji, zwłaszcza dla najmłodszych.
20 września uczniowie klas czwartych wraz ze swoimi wychowawczyniami i opiekunami odwiedzili ten magiczny zakątek. Rozrywek nie było końca. Zamki dmuchane, kule sferyczne, zjeżdżalnie, gra w piłkę, leżakowanie, nieustające rozmowy i wreszcie wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku. Zadowolone twarze mówiły same za siebie – integracja w pełni.
Wyjazd był bardzo udany, czego dowodem są zdjęcia oraz pytania uczniów, kiedy znowu tam pojedziemy…
Małgorzata Kuna
Podziękowanie z Kamerunu
Na początku września otrzymaliśmy list od siostry Bożeny z Kamerunu.Treść tego listu bardzo nas ucieszyła, ale i zarazem poruszyła.
Siostra Bożena serdecznie dziękuje za stałą pomoc ze strony Szkolnego Koła PCK i przesyła wyrazy wdzięczności za okazaną pomoc materialną w ramach akcji Adopcja Serca dla NTOUM KAMGA PRINCESSE /na zdjęciu poniżej/, uczennicy klasy trzeciej szkoły podstawowej prowadzonej przez siostry zakonne w Kamerunie. Informuje nas także, że za otrzymane od nas środki dodatkowo udało się każdemu dziecku z tejże szkoły zakupić koc na zimne noce i poranki w porze deszczowej, lampę słoneczną (aby mogło się uczyć, bo tam brak elektryczności) oraz książkę na wakacje.
Opiekunowie Szkolnego Koła PCK
Narodowe Czytanie 2018
10 września nasza szkoła włączyła się w VII edycję Narodowego Czytania. Jest to akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, której fragmenty odczytywane są publicznie. Została zapoczątkowana w 2012 roku i odbywa się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.Tym razem Narodowe Czytanie jest o tyle niezwykłe, że odbywa się w roku, w którym 11 listopada będziemy świętować setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Tegorocznym dziełem wybranym stało się "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. W literacką wędrówkę w poszukiwaniu szklanych domów udali się uczniowie klas VII i VIII szkoły podstawowej oraz III oddziałów gimnazjalnych wraz z nauczycielami polonistami i bibliotekarzami. Przybliżenie sylwetki twórcy, związki Stefana Żeromskiego z Lubelszczyzną, okoliczności powstania utworu, wspólna lektura fragmentów oraz internetowa relacja z sobotniego Narodowego Czytania z pewnością zachęci wielu do propagowania tego typu akcji w przyszłości.
Małgorzata Kuna
Magdalena Kosidło
Zaczynamy ... rok szkolny 2018/2019
Uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2018/2019. Przybyłych na inaugurację roku gości, uczniów i rodziców powitał Dyrektor szkoły - pan Andrzej Pastuszak. Szczególne słowa skierował do uczniów klas I i IV. Była minuta ciszy i złożenie kwiatów pod pomnikiem, potem spotkania w klasach. Wszyscy z ożywieniem wspominali wakacje, które szybko minęły. Zobacz fotorelację.
2017/ 2018
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
Wiedza prawdziwa, mądrość,
M. Kuna
WOLONTARIUSZE NA PIKNIKU RODZINNYM
Piknik Rodzinny w naszej miejscowości to coroczne święto naszych rodzin. Cała moc niespodzianek przygotowana dla naszych dzieci. Konkursy, gry, plac zabaw z dmuchańcami oraz występy solistów i grup muzycznych- to niewątpliwe atrakcje tej imprezy. W tym święcie radości ogromną rolę odgrywają nasi wolontariusze, którzy są twórcami dużej części przygotowanych atrakcji.
Wielkie podziękowania za ciężką i sumienną pracę podczas pikniku 12 wspaniałym wolontariuszkom składa Dorota Rusek- opiekun Szkolnego Klubu Wolontariusza.
Zdjęcia z Pikniku na stronie GOKSIR
MŁODZI MATEMATYCY W DZIAŁANIU
W ramach rozwijania zainteresowań matematycznych uczniów i zwiększenia motywacji do nauki matematyki, 21 uczniów klas IV-VI naszej szkoły wzięło udział w imprezie matematycznej w ramach Sympozjum Najmłodszych Matematyków. 25 maja 2018r. udaliśmy się w mury Instytutu Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS na warsztaty i pokazy. Rozpoczęliśmy od zwiedzania siedziby uczelni. Następnie w pocie i trudzie mierzyliśmy się z kolejnymi, coraz trudniejszymi etapami Czekoladek matematycznych. Jest to gra logiczna, polegająca na właściwym ułożeniu dziewięciu elementów na planszy według niepełnych wskazówek. Z zapałem przystąpiliśmy do zabawy. Atmosferę podkręcała rywalizacja, a zadania były coraz trudniejsze.
Dzień Dziecka w naszej szkole
MOTOCYKLOWY DZIEŃ DZIECKA W NASZEJ SZKOLE
W dniu 22 maja uczniowie w dużym napięciu oczekiwali na gości, którzy mieli odwiedzić naszą szkołę. Wszystkich oczekujących powitał warkot silników oraz widok grupy motocyklistów ze stowarzyszenia Moto Inicjatywa. Piękne maszyny, sympatyczni motocykliści oraz niezwykły pies – Zośka, nieodłączny towarzysz tej grupy, na długo przykuły uwagę dzieci i młodzieży. Pokaz motocykli i pogadanka o bezpieczeństwie w ruchu drogowym to tylko wstęp do atrakcji, która miała nastąpić. Przejażdżki na motocyklach z koszami to był punkt imprezy ,który wywołał najwięcej emocji zarówno wśród młodszych, jak i starszych uczniów. Radość, dużo śmiechu i wiele słów podziękowania zakończyły Motocyklowy Dzień Dziecka w Niedrzwicy Dużej.
Organizatorem imprezy była Dorota Rusek oraz Zbigniew Orłowski- Stowarzyszenie Moto Inicjatywa.
Klasy VII w Janowie Lubelskim
W dniach 15-16 maja 2018 roku uczniowie klas VII wraz z wychowawczyniami przebywali w Parku Rekreacji ZOOM NATURY w Janowie Lubelskim. Wyjazd obfitował w wiele różnorodnych atrakcji, każdy więc mógł znaleźć coś dla siebie. Była gra akcji na żywo przeniesiona z wirtualnego świata- Zoom Exit Room (wywołała ogromne emocje, a wrażeniami dzielono się jeszcze bardzo długo) i warsztaty tematyczne ”Egzotyczne zwierzęta” (odważniejsi brali do rąk węża, Agamę Brodatą i karaczana). W Laboratoriach Edukacyjnych Zoom Natury uczniowie uczestniczyli w zajęciach: Runo Leśne, Awifauna i Troposfera oraz Energia i Recykling. Miłośnicy kina mogli czuć się usatysfakcjonowani oglądając film 3D pt. „ Grawitacja”. Dzień zakończyło ognisko z kiełbaskami nad brzegiem zalewu. Drugi dzień rozpoczął się pięknym wschodem słońca i zapowiadał udaną wspinaczkę w Parku Linowym. Niestety pogoda spłatała figla, co nie przeszkodziło pokonać najtrudniejszy szlak niebieski, czy niewiele łatwiejszy zielony. zakończył się ciekawymi zajęciami w Centrum Edukacji Ekologicznej. Wycieczka pokazała, że nie trzeba jechać daleko, żeby przeżyć ciekawą przygodę.
Anna Paluch
1918-2018 DĄB NIEPODLEGŁOŚCI W ROCZNICĘ UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
Nasza szkoła i parafia zorganizowały uroczyste obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość miała otwarty charakter, była skierowana do wszystkich, którzy pragnęli uczcić to święto.
Najpierw w kościele, z udziałem pocztów sztandarowych, została odprawiona msza święta, po której ucz. kl. VI, przygotowani przez p. L. Rosiecką, przedstawili okolicznościową akademię, ukazującą losy Polski od I rozbioru do zaprzysiężenia Konstytucji 3 Maja. Doskonała recytacja, a także stroje odpowiednie do czasów przyciągały uwagę widzów. Wspaniałą oprawę muzyczną zapewnił chór szkolny, pod opieką p. B. Pałki. Brawa, które po występie otrzymali artyści długo rozbrzmiewały w kościele.
Z inicjatywy Urzędu Wojewódzkiego i Kuratorium Oświaty w Lublinie szkoły, które wypełniły odpowiednie wnioski otrzymały sadzonki dębów. Nasza szkoła znalazła się w gronie 500 szkół w województwie lubelskim i dlatego po występie uczniów, wszyscy udali się przed szkołę, gdzie odśpiewano hymn narodowy, a dyrektor szkoły Andrzej Pastuszak odczytał list okolicznościowy od Przemysława Czarnka – Wojewody Lubelskiego, skierowany do społeczności szkolnej. Następnie odbyło się sadzenie dębu jako symbolu obchodzonego w tym roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Nasz Dąb Niepodległości posadzili: Ryszard Golec – Lubelski Kurator Oświaty, Adam Kuna – Wójt Gminy Niedrzwica Duża, Rafał Dziekanowski – Przewodniczący Gminy Niedrzwica Duża, Marek Krakowski – Dyrektor Regionu Pionu Kapitału Ludzkiego Poczty Polskiej w Lublinie, Janusz Różycki – Prezes Oddziału Powiatowego ZNP w Lublinie, Krzysztof Jaśkowski – Przewodniczący Rady Rodziców oraz Agnieszka Niezgoda – Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego.
Smacznym akcentem na zakończenie uroczystości był bigos przygotowany przez Panie kucharki, a sponsorowany przez Radę Rodziców.
Mamy nadzieję, że posadzony przy szkole dąb będzie trwałym pomnikiem przypominającym o ważnych wydarzeniach w dziejach naszej Ojczyzny. Dziękujemy wszystkim, którzy w tym dniu byli z nami.
Rajd "Zapory"
Dnia 21 kwietnia 2018 r. odbył się 6. Rajd mjr. cc. „Zapory” 2018, organizowany przez Burmistrza Bełżyc, Wójta Gminy Niedrzwica Duża oraz Grupę Historyczną „Zgrupowanie Radosław” pod patronatem merytorycznym Instytutu Pamięci Narodowej - Odział w Lublinie .
Trasa tegorocznego rajdu wiodła z Bełżyc przez Czółna, Niedrzwicę Dużą do Niedrzwicy Kościelnej. Była to manifestacja patriotyczno- religijna. Już po raz trzeci brali w nim udział uczniowie naszej szkoły. W tym roku pod opieką pp. Anny Paluch, Magdaleny Kosidło i Anny Wójcik wędrowała grupa 33 uczniów.
W przedsięwzięciu wzięli udział także członkowie miejscowej grupy rekonstrukcyjnej "Irma" (m.in. uczniowie klas siódmych i drugich- oddziały gimnazjalne pod opieką p. Celiny Małek), którzy odtwarzali życie codzienne mieszkańców wsi w czasie II wojny światowej.
Nasza miejscowość po raz pierwszy miała zaszczyt gościć uczestników rajdu. Zostali oni bardzo serdecznie przyjęci przez mieszkańców, a Rada Rodziców Szkoły Podstawowej przygotowała słodki poczęstunek, bardzo przez wszystkich chwalony.
„Legenda o wawelskim Smoku” na deskach Lublina i Niedrzwicy
W dniach 24, 26 i 27 kwietnia uczniowie z klas IVa, IVb oraz Martynka Kurek z klasy IVc przygotowani pod kierunkiem p. Agnieszki Sidor i Katarzyny Sochan trzykrotnie zaprezentowali spektakl pod tytułem „Legenda o Smoku ze Smoczej Jamy”. Pierwszy występ odbył się w Domu Pomocy Społecznej Betania w Lublinie, zaś kolejne - w sali widowiskowej GOKSIR.
Klasy V w Warszawie
W dniu 11 kwietnia 2018 r. wybraliśmy się na wycieczkę do Warszawy. Dzień przywitał nas pięknym słońcem, a w drogę zabrał wspaniały autokar, który pachniał nowością. Pierwszym punktem wycieczki był PGE Narodowy. Stadion zrobił na nas ogromne wrażenie. Mieliśmy szansę poczuć się jak kibice, wysłuchać ciekawostek o słynnym dachu, zwiedzić szatnię, w której do meczów przygotowywali się m.in. Robert Lewandowski czy Cristiano Ronaldo. Podczas trasy „Piłkarskie emocje” zobaczyliśmy również inne pomieszczenia strefy zawodniczej oraz centrum medialne przeznaczone dla dziennikarzy. Po zwiedzaniu stadionu udaliśmy się na obiad do restauracji „Rewers” na warszawskim Powiślu. Posileni i pełni energii ruszyliśmy na podbój świata wiedzy i eksperymentów w Centrum Nauki Kopernik. Tu czas płynął inaczej. Eksponaty po prostu „czekały” na nasze zaangażowanie. Mogliśmy zabawić się w naukowców, wszystkiego dotknąć, sprawdzić, przekręcić, nacisnąć, czasem nawet podskoczyć lub krzyknąć. Było tyle atrakcji, że musimy tu jeszcze koniecznie wrócić. Kolejnym etapem naszej wycieczki było Planetarium. Na początku oglądaliśmy pokaz „Mars 3D” prowadzony na żywo przez prezenterów Nieba Kopernika. Następnie odkryliśmy wielką tajemnicę latania podczas niezwykłego filmu „Na skrzydłach marzeń”. Dzięki projekcji w 3D przeżyliśmy niesamowitą przygodę jak ze snu.
Mira Mazurkiewicz - Leziak
Konkurs plastyczny
W kategorii: uczniowie szkoły podstawowej klasy IV – VI wzięli udział: Bartłomiej Janiszewski kl. 4a, Amelia Dobrowolska kl. 4b, Lena Jochymek kl. 4b, Alicja Niezgoda kl. 4b, Jagoda Oleszek kl. 4b, Kornelia Paczkowska kl. 4c, Amelia Paczkowska kl. 6a, Wojciech Wapiński kl. 6b.
Akcja „GÓRA GROSZA” w roku szkolnym 2017/2018
W grudniu i w styczniu uczniowie naszej szkoły brali udział wXVIII edycji Góry Grosza , akcji zbierania monet w całej Polsce, organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom.
ODPAL MYŚLENIE, NIE WCHODŹ W UZALEŻNIENIE
W dn. 27 marca odbyła się w naszej szkole debata profilaktyczna pod tym właśnie tytułem. Podczas spotkania gościliśmy przedstawicieli zarówno Policji, jak i terapeutę uzależnień oraz przedstawicieli Gminnej Komisji Profilaktyki. Obecni byli Dyrektorzy szkoły w osobach p. Andrzej Pastuszak i p. Justyna Polaczek. Spotkanie miało na celu podsumowanie działań profilaktycznych realizowanych w tym programie. Młodzież klas szóstych, siódmych i drugich gimnazjalnych w pigułce otrzymała podsumowanie informacji o szkodliwości wchodzenia w uzależnienia zarówno pod względem zdrowotnym, prawnym, jak i społecznym. Wszystkie przygotowane formy przekazu – film, ulotka, przedstawienie teatralne, oprawa muzyczna były bardzo wymowne i mocno działały na wyobraźnię słuchaczy.
Kodujemy
Photon, ozoboty, kolorowe kubeczki, Scratch, Baltie i wiele innych atrakcji mają uczniowie klas młodszych podczas zajęć z kodowania. Poprzez zabawę uczą się podstaw programowania, rozwijają wyobraźnię i logiczne myślenie. Szczegóły na stronie Samorządziku. Koniecznie zobacz fotorelację
Wycieczka klasy V a
W dniu 21 marca 2018 r. klasa V a wyjeżdżała na wycieczkę do Lublina. W programie wycieczki były zajęcia na Uniwersytecie Przyrodniczym z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów pt " Dzień z życia leśnika" . Uczniowie obejrzeli również film " Cudowny chłopak" w Cinema City.
Marzena Musińska -Niezgoda.
Wycieczka do Warszawy
„Na skrzydłach marzeń”, w trakcie którego pani Danuta Stenka przeprowadziła nas przez świat ludzkich marzeń o lotnictwie na przestrzeni dziejów.
Dzień Matematyki
W dniu 14.03.2018 r. nasza szkoła obchodziła Dzień Matematyki. Celem akcji jest propagowanie matematyki w formie zabawy. W czasie przerw międzylekcyjnych uczniowie brali udział w loterii w trzech kategoriach wiekowych: kl. I – III, kl. IV – VI i kl. VII wraz z oddziałami gimnazjalnymi. Na korytarzu szkolnym ustawiły się trzy długie kolejki po losy z zadaniami do rozwiązania. Za poprawną odpowiedź uczniowie otrzymywali nagrodę w formie cukierków, ufundowanych przez Radę Rodziców. Było tak wielu chętnych, że nagrody skończyły się już na dużej przerwie. Nawet pierwszaków i wychowanków świetlicy nie odstraszały zadania z matematyki. Nad ich rozwiązywaniem spędziły cały dzień. Akcję koordynowały Panie: Mira Mazurkiewicz - Leziak, Magdalena Oleszek, Magdalena Konopczyńska, Liliana Rosiecka i Joanna Wapińska. Na straży poprawnych odpowiedzi, jako eksperci stały klasy: VI a w składzie: Izabela Boruch, Kacper Masierak, Antonina Selegrat i Mateusz Węgorek oraz kl. VI b w składzie: Magdalena Ławicka, Dominika Matlakowska, Anna Nowicka, Oliwier Ościk, Norbert Próchnicki, Kinga Sobastjańczyk, Natalia Suchora, Wojciech Wapiński, Piotr Wójtowicz, Szymon Zięba i Zuzanna Złotek, a w klasach młodszych: Jakub Grzebulski (kl. V a), Franciszek Mazurek (kl. III c) i Aleksander Niezgoda (kl. III c). W przygotowaniu stoiska z losami aktywnie uczestniczyli: Michał Wiertel (kl. III b), Anna Bednarczyk (kl. V b), Izabela Boruch (kl. VI a) i Antonina Selegrat (kl. VI a). Do wspólnej zabawy zapraszamy już za rok!
Joanna Wapińska
Wycieczka klas VII
W RYTMIE NADZIEI
W dn. 28 stycznia 2018 roku w Niedrzwicy Dużej miało miejsce święto muzyki, radości, pomagania… W tym dniu odbył się koncert charytatywny, którego głównym celem była zbiórka funduszy na leczenie dla koleżanki naszych uczniów – Kingi Bartoszcze, uczennicy sąsiedniej szkoły. Nasi wolontariusze z dużym zaangażowaniem i wielką pasją zbierali datki do puszek, pomagali prowadzić aukcję przedmiotów oraz wspólnie z uczniami z Niedrzwicy Kościelnej przygotowywali kiermasz. Ciężka praca i wielka satysfakcja – to uczucia, które wszyscy tego dnia przeżywaliśmy – wolontariusze i opiekunowie. Kwota uzbierana tego dnia na potrzeby Kingi to- 14.149.70 zł.
W obsłudze koncertu brali udział wolontariusze z klas: VII b, VII c, II b og. , III c og. Opieka wolontariuszy: Dorota Rusek i Jadwiga Janczarek.
CHOINKA
W sobotę 13 stycznia 2018r. odbyła się w naszej szkole zabawa choinkowa. Pierwsi na salę wkroczyli uczniowie klas I-III z wychowawczyniami i uczniami Klubu Wolontariusza, którzy przygotowali zabawy i konkursy. Potem dołączyli uczniowie klas starszych i drugoklasiści z gimnazjum. Wszyscy doskonale się bawili w zimowo - bajkowej scenerii przygotowanej przez wychowawczynie i uczniów klas II OG. Rodzice jak zwykle dopisali i przygotowali wspaniałe poczęstunki. O tym, że impreza się udała przypomną wam już wkrótce fotorelacje.
Wycieczka klas V
APEL BOŻONARODZENIOWY
W piątek 22 grudnia 2017 r. uczniowie klas czwartych wprowadzili nas w świąteczny nastrój prezentując jasełka „Nie było miejsca dla Ciebie”. Uczniowie bardzo wczuli się w rolę odgrywanych postaci, przygotowali piękne stroje i zaangażowali się w przygotowanie potrzebnych rekwizytów. Chór szkolny uświetnił przedstawienie prezentując kilka przepięknych kolęd i pastorałek. Były życzenia i opłatek. Następnie wręczono Martynce Kurek rower rehabilitacyjny i inhalator. Pani dyrektor Justyna Polaczek posumowała akcję pomocy dla Martynki Kurek i podziękowała wszystkim, którzy włączyli się w pomoc. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
MOTOMIKOŁAJKI
Koordynatorem akcji w szkole była Dorota Rusek.
W czwartek 30 listopada uczniowie klas IV-VII i oddziałów gimnazjalnych bawili się na wspólnej imprezie andrzejkowej. Gimnazjalistki przygotowały dla wszystkich wróżby, zabawy i losy. Przy różnorodnym repertuarze, proponowanym przez DJ-a, wszyscy dobrze się bawili i z niechęcią odchodzili do swoich domów. O dekorację sali zadbali uczniowie klas VII.
Najważniejszym punktem andrzejkowego programu był jednak udział w akcji Pomóż dzieciom przetrwać zimę. Biletami wstępu na zabawę były tradycyjnie słodycze, maskotki, przybory szkolne lub artykuły żywnościowe. Zebrano dużo darów dla potrzebujących dzieci. Serdecznie wszystkim dziękujemy. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
w pokonywaniu wszelkich trudności, jakie się pojawiały w trakcie realizacji, wielką motywację.
Bieg Niepodległości.
Po raz trzeci już uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej imprezie patriotycznej pod nazwą „Bieg Niepodległości” która odbyła się w dniach 10-12 listopada 2017r. w Warszawie. Reprezentacja w składzie: Martyna Kowalczyk, Zuzanna Kowalczyk, Agnieszka Niezgoda, Mateusz Baliński, Łukasz Biskup, Krystian Kępowicz wystartowali w biegu ulicznym na dystansie 1918m symbolizującym datę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po biegu mogliśmy obserwować start na dystansie 10-ciu kilometrów przez ponad 15 tysięcy uczestników ubranych w białe i czerwone koszulki. Następnie pojechaliśmy do Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego, gdzie na stadionie lekkoatletycznym przeprowadzony został test Coopera – bieg ciągły przez 12 minut. Patriotyzm można manifestować na wiele sposobów, jednym z nich, bardzo satysfakcjonującym, jest udział w biegach masowych, podczas których mimo zmęczenia pojawia się zadowolenie z ukończenia biegu oraz uczucie dumy z przynależności do wspaniałego narodu jakim są Polacy.
Jarosław Zaborski
Wycieczka klas szóstych
2 listopada 2017r. uczniowie klas VI wzięli udział w wycieczce do Lublina. Pierwszym punktem programu było obejrzenie filmu „Tarapaty” w kinie Cinema City. Niebezpieczne przygody młodych bohaterów, wątek poszukiwania skarbu i zagadki detektywistyczne w tle zainteresowały oglądających seans uczniów. Drugim punktem programu było obejrzenie największej w Polsce wystawy budowli wykonanych z klocków LEGO. Zwiedzający odkrywali świat nauki oraz historii. Mogli podziwiać budowle przestawiające architekturę zabytkową i współczesną, sceny historyczne, bohaterów literackich i filmowych. Uczniowie wzięli udział w nietypowej lekcji biologii-widzieli modele ukazujące budowę układów i narządów wewnętrznych człowieka. Największe wrażenie wywarł na oglądających wykonany z miliona klocków model samolotu prezydenckiego Air Force One. Niemałym zainteresowaniem cieszyły się naturalnej wielkości figury znanych i lubianych sportowców: Roberta Lewandowskiego, Agnieszki Radwańskiej, Marcina Gortata i Roberta Sonika. Po obejrzeniu ekspozycji uczniowie bawili się w Fun Parku, czyli strefie zabaw klockami. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że klocki LEGO niezależnie od wieku uczą, bawią i rozwijają wyobraźnię. Wycieczkę można zaliczyć do udanych.
Liliana Rosiecka
Dzień Papieski 2017
„Idźmy naprzód z nadzieją!”– pod takim hasłem obchodziliśmy w tym roku XVII Dzień Papieski. Szczególnie widocznym znakiem tego święta była przykościelna i publiczna zbiórka na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W zbiórce udział wzięło 24 wolontariuszy, uczniów naszej szkoły, członków „Szkolnego Klubu Wolontariusza”. Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na opiekę finansową i formacyjną osób młodych, nazywanych często "Żywym Pomnikiem" św. Jana Pawła II. W Dniu Papieskim dziękujemy Bogu za dar św. Jana Pawła II - wielkiego człowieka i wielkiego Polaka.
Anna Malarczyk, Jadwiga Janczarek, Dorota Rusek
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty. Upamiętnia ono rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, które zostało utworzone z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dzień Edukacji Narodowej to święto całej społeczności szkolnej. To dzień wyjątkowy, kiedy uczniowie składają nauczycielom życzenia cierpliwości i wytrwałości w dalszej - nie zawsze łatwej pracy.
Doceniając codzienny trud pedagogów uczniowie klas V przygotowali apel w formie "Koncertu życzeń". Odbył się on 13.10.2017r. w sali gimnastycznej. Była to również okazja do nagrodzenia nauczycieli za osiągnięcia dydaktyczo-wychowawcze przez dyrektora szkoły.
W dniu 16 października obchodzony jest Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Z tego powodu nasza szkoła została zarejestrowana na stronie WOŚP, przyłączając się tym samym do wspólnego promowania w całej Polsce nauki pierwszej pomocy. Lekcję pierwszej pomocy przeprowadzili dwaj absolwenci Gimnazjum Nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Niedrzwicy Dużej: Maciej Pietraś – z ramienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Niedrzwicy Dużej we wsparciu Szymona Chamery – z ramienia Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej (IV drużyna Wędrowników Azymut). Lekcja była mistrzowskim połączeniem pogadanki słownej z filmikiem i prezentacją oraz częścią praktyczną, obejmującą zarówno pracę z fantomem, jak i ochotnikami spośród uczniów. Uczniowie klas II, III oddziałów gimnazjalnych oraz IV i VII klasy szkoły podstawowej uczyli się, jak postępować z osobą nieprzytomną, skutecznie prowadzić resuscytację krążeniowo - oddechową, układać w pozycji tzw. bezpiecznej oraz rozpoznawać oznaki zawałów serca, czy udarów. Lekcja została dodatkowo wzbogacona o elementy zatrucia czadem , ich źródła, objawy oraz zasady pomocy ofiarom zatrucia. Uczniowie mogli w trakcie lekcji pogłębić swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną dotyczącą wymienionej tematyki, jak również wiele elementów tej wiedzy po prostu nabyć. Podkreślić należy, że podczas jednej z prowadzonych lekcji została również zorganizowana próba ewakuacyjna, dzięki której uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób z zachowaniem spokoju i rozwagi opuścić płonący budynek odpowiednim wyjściem ewakuacyjnym. Ewakuację nadzorowali strażacy Jednostki Pożarniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Bełżycach. Wszyscy uczniowie byli usatysfakcjonowani atrakcyjnymi zajęciami. Ten dzień z pewnością zapisze się historii naszej szkoły jako wyjątkowy, a nabyte dziś umiejętności będą niezwykle przydatne i cenne w naszym przyszłym życiu. Dziękujemy!!!!
Katarzyna Bartnik
Klasy VII w Lublinie
09.10. 2017 r. uczniowie klas siódmych byli na wycieczce w Lublinie. Odwiedzili Ogród Botaniczny zatopiony w barwach październikowego poranka, zobaczyli w szklarniach ogrodu rośliny rosnące w najodleglejszych zakątkach świata.
Następnie udali się do auli UP, gdzie obejrzeli spektakl pt. „ W pustyni i w sieci” przygotowany przez aktorów z Wrocławskiego Teatru In-Art. Przedstawienie pokazywało młodym odbiorcom sztuki „jak można połączyć nieśmiertelną mądrość, która płynie z książek, ze źródłem nieograniczonych możliwości – komputerem”. Najwspanialszym komentarzem, dla nas nauczycieli, było stwierdzenie wielu uczniów: „Od dzisiaj zacznę chodzić do teatru”.
M. Nowacka
Wycieczka klas IV do Janowca i Kazimierza Dolnego
Dnia 9 września 2017r. odbyła się wycieczka klas IV do Janowca i Kazimierza Dolnego. Na początku naszego wyjazdu zwiedziliśmy ruiny zamku w Janowcu, a następnie ciuchcią i promem udaliśmy się do Kazimierza Dolnego. Na miejscu zjedliśmy smaczny posiłek i zwiedziliśmy rynek Kazimierza Dolnego, gdzie wielu z uczestników wycieczki zakupiło tradycyjne kazimierskie koguty. Ostatnim punktem naszej wyprawy były zajęcia integracyjne w Parchatce. Dzieci były bardzo zadowolone z wycieczki i w radosnych nastrojach po godzinie osiemnastej wróciliśmy do Niedrzwicy Dużej.
Agnieszka Latos
VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Każdego roku w ostatni piątek września obchodzony jest Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego ze Szczecinka. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania – uczenia się matematyki. Zachęca ona do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w niecodzienny sposób. "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają" – czyli dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum sprawdzają stan „tabliczkowej” wiedzy wśród swoich bliskich sąsiadów i znajomych, jak również koleżanek i kolegów szkolnych. Tym razem do akcji włączyli się uczniowie klas: IV b, V b oraz III a i III b gimnazjum. Nad całością przedsięwzięcia czuwały panie: Agnieszka Sidor, Mira Mazurkiewicz Leziak oraz Justyna Polaczek. Pracownie matematyczne oraz gazetki na korytarzach szkolnych zostały udekorowane specjalnie na ten dzień przygotowanymi plakatami. Patrol stacjonarny oblegany był na korytarzu szkolnym, a reszta ekspertów i asystentów wyruszyła na ulice oraz do okolicznych instytucji. Egzaminatorzy oraz asystenci bardzo angażowali się w swoją pracę. Przepytywani byli ludzie w różnym wieku. Dorośli mieli okazję zaprezentować młodszym znajomość tabliczki mnożenia, uczniowie, którzy przez wakacje zdążyli zapomnieć, przypomnieli ją sobie, a wszystkiemu towarzyszyła świetna zabawa. Do zobaczenia za rok!
Justyna Polaczek
Marsz Pamięci
Dnia 30 września 2017 roku grupa 20 uczniów z naszej szkoły wzięła udział w Marszu Pamięci. Trasa o długości ok.20 km wiodła z Rynku w Bełżycach do miejscowości Kolonia Szczuczki. W czasie wędrówki zatrzymaliśmy się na Cmentarzu Parafialnym w Bełżycach, gdzie znajdują się groby uczestników walk z czasów II wojny światowej. Przy Szkole Podstawowej w Krzu zostaliśmy poczęstowani słodkościami i upiekliśmy kiełbaski na ognisku. Natomiast w Kaplicy odbyło się krótkie nabożeństwo. Marsz zakończyliśmy w Kolonii Szczuczki , na miejscu masowej zbrodni dokonanej przez Niemców 1października 1939 roku na miejscowej ludności. Większość uczestników zapowiada udział w kolejnych marszach. Zapraszamy tez innych do udziału.
Opiekunowie: Anna Paluch i Magdalena Kosidło.
Ale Draka – w IVa Dzień Chłopaka!
Nieco wcześniej niż przewiduje klasycznie kalendarz, bo 27 września 2017, w klasie IVa miały miejsce wydarzenia, które poruszyły niebo i ziemię. A na pewno mury szkoły: Dzień Chłopaka! Z tej okazji dziewczyny ubrały się najładniej, jak potrafiły, i przygotowały dla swoich kolegów wyjątkową niespodziankę: Konkurs na Super Chłopaka IVa.
Klasy V z wizytą w wojsku…
„Jedno mamy życie, musimy przeżyć je mądrze”
Ta myśl Romualda Traugutta posłużyła za motto Święta Wielonarodowej Brygady (część polska). Uroczystość, w której uczestniczyły klasy V naszej szkoły, odbyła się 8 września w Lublinie w siedzibie Batalionu Dowodzenia przy ul. Kruczkowskiego. W trakcie części oficjalnej uczniowie byli świadkami przyznawania odznaczeń dla najbardziej zasłużonych żołnierzy, pokazu musztry paradnej, koncertu orkiestry dętej oraz defilady wojskowej. Następnie był czas na zapoznanie się ze sprzętem wojskowym. Wielkim powodzeniem cieszyły się super motocykle do zabezpieczania ruchu marki Yamaha i Kawasaki, przy których dużo czasu spędzili nie tylko chłopcy, ale również dziewczęta. Oczywiście przy takim święcie, nie mogło zabraknąć tradycyjnej grochówki wojskowej. Do szkoły wróciliśmy w świetnych nastrojach. Fotorelacja wkrótce.
Andrzej Pastuszak
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego
A za chwilę nad książką
pochylimy znów głowy...
Bo już słońce przez okno
świeci blaskiem wrześniowym.
Rozpoczęcie roku szkolnego to ważny dzień w życiu każdego dziecka. W poniedziałek, 4 września 2017 roku uczniowie naszej szkoły uroczyście pożegnali wakacje, a przywitali nowy rok szkolny 2017/2018. Będzie on rokiem kontynuacji dotychczasowych zadań, a także podejmowania nowych wyzwań. Życzymy wszystkim Uczniom wielu sukcesów, wytrwałości, ciekawych doświadczeń oraz radosnych chwil spędzonych w naszej szkole.
2016/ 2017
Zakończenie roku szkolnego
Dzisiaj, 23 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2016/2017. Wielu uczniów otrzymało promocję do klasy następnej z wyróżnieniem, niektórzy dostali podziękowania za właściwą postawę i uczciwość. Jeszcze inni wyróżnili się w sporcie, czy konkursach przedmiotowych. Wszystkich łączy to, że na swój sukces ciężko pracowali przez cały rok i teraz przyszedł czas na odpoczynek. Wakacyjny nastrój był odczuwalny mimo odświętnych, galowych strojów. Klasy szóste przygotowały z tej okazji krótki występ, a klasa IIc zaprezentowała żywiołowy taniec. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. Do zobaczenia we wrześniu.
Nasza pomoc dla Martynki
Kryształowy Jubileusz Twórczości Artystycznej ks. dra Pawła Wojciecha Maciąga
X Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Gminie Niedrzwica Duża
Dnia 14 czerwca 2017 roku odbył się X Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Gminie Niedrzwica Duża , organizowany przez Szkołę Podstawową w Krężnicy Jarej. Tegoroczna edycja, jubileuszowa miała zupełnie inny charakter niż dotychczasowe. Uczestnicy odbyli wycieczkę po gminie. Zadaniem drużyn było zaprezentowanie najciekawszych miejsc w swoich miejscowościach. Po spacerze uliczkami Krężnicy Jarej, do odwiedzenia Strzeszkowic zaprosili uczniowie tamtejszej szkoły. Następnie dzieci wraz z opiekunami udały się do Sobieszczan i Niedrzwicy Kościelnej. Ostatnim punktem imprezy było zwiedzanie Niedrzwicy Dużej. Drużyna z naszej szkoły w składzie: Kinga Kijek, Urszula Kosidło, Jakub Gałat i Jakub Żarnowski zaprezentowała uczestnikom wyjazdu następujące obiekty: cmentarz z czasów I wojny światowej, zabytkowy dworzec kolejowy z okresu 20-lecia międzywojennego, dwór Dłuskich z II poł. XVIII/I poł. XIX w. i stawy dworskie. Wycieczka zakończyła się w urzędzie gminy, gdzie uczniowie otrzymali pamiątkowe gadżety oraz czeki do zrealizowania przez szkołę . Zwiedzili też urząd gminy, po której oprowadzał Zastępca Wójta Gminy Niedrzwica Duża Pan Bartosz Dąbrowski. Wszystkim bardzo spodobała się taka forma turnieju. Anna Paluch
Wycieczka klas VI - Zakopane
W dniach 6-8 czerwca 2017r. uczniowie klas szóstych byli na wycieczce w Zakopanem i Krakowie. Pierwszego dnia, po wyczerpującej podróży, wjechaliśmy kolejką na Gubałówkę, by zobaczyć panoramę Zakopanego. Spacerowaliśmy także po najsłynniejszej ulicy - Krupówkach i zwiedziliśmy Kościół i Stary Cmentarz na Pęksowym Brzysku. Kolejnego dnia wjeżdżaliśmy na skocznie narciarskie i podziwialiśmy piękno Tatr, wędrując górskimi szlakami (Drogą pod Reglami, Doliną ku Dziurze do jaskini i Doliną Strążyską do wodospadu Siklawa). Po południu pływaliśmy w zakopiańskim aquaparku, a wieczorem bawiliśmy się przy ognisku. Ostatni dzień spędziliśmy w Krakowie, gdzie zwiedziliśmy m.in. Wawel, Sukiennice, Rynek, Kościół Mariacki i Wieżę Floriańską. Szczegóły w fotorelacjach. A.Dymitrak
IV Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły
Już po raz czwarty w Dzień Dziecka odbył się Szkolny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły. Na Orliku osiem drużyn z klas IV-VI stanęło do trudnej rywalizacji. Wszyscy zawodnicy dzielnie walczyli, chcąc zdobyć upragnione zwycięstwo. Warto podkreślić, że drużyny grały fair play i z honorem znosiły porażki. Napięcie rosło z każdą chwilą, kolejne klasy odpadały z zawodów. W finale znaleźli się uczniowie klasy VIa i VIb. Początkowo przewagę uzyskała klasa VIa, zdobywając pierwszego gola. W drugiej połowie meczu VIb wyrównała. Gwizdek zakończył nierozstrzygnięte spotkanie. Trudno było zachować spokój w zarządzonej przez sędziego dogrywce. Kiedy i ta się skończyła, a wynik nadal pozostał 1:1, wiadomym było, że wygra drużyna, która ma bardziej opanowany stały element gry, rzuty karne, i potrafi panować nad nerwami. Kolejne trafione bramki z każdą chwilą przybliżały drużynę klasy VIa do zwycięstwa. I stało się, kapitan Adrian Gęca odebrał puchar z rąk Dyrektora Szkoły, jako symbol sukcesu, jaki w turnieju odniosła klasa VIa. M. Nowacka
Wycieczka klas piątych - Krajno
22 maja 2017 roku uczniowie klas V udali się na całodniową wycieczkę do Parku Rozrywki i Miniatur „Sabat” Krajno. W pięknym otoczeniu Gór Świętokrzyskich uczestnicy wyjazdu mogli podziwiać najwspanialsze budowle świata i miejsca stworzone przez naturę w miniaturze m.in. Wieżę Eiffla, Bazylikę z Placem Świętego Piotra, Koloseum, Krzywą Wieżę w Pizie, Big Ben, Piramidę Cheopsa, Wodospad Niagara, WTC, Statuę Wolności, Wielki Mur Chiński, miniaturową Ziemię Świętą, Pomnik Chrystusa Odkupiciela z Rio. Dużą atrakcją pobytu był park linowy z trasami zarówno dla początkujących, jak i dla doświadczonych miłośników wspinaczki. Niezapomniane wrażenia wywarły na oglądających filmy w Kinie 6D. Oprócz tego dzieci korzystały z takich atrakcji jak: dmuchańce, Eurobungee, samochodziki elektryczne - autodrom, łódeczki i skutery elektryczne oraz kule wodne. Wszyscy uczestnicy bawili się wspaniale.
Wojewódzki Konkurs Plastyczny
Jury Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Moje Miasto Dawniej i Dziś -Kontrasty" przyznało II miejsce Julii Kańczugowskiej, uczennicy kl.Va Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej. Julka pracuje pod opieką p.Ma gdaleny Konopczynskiej.
Wojewódzki Konkurs Wiedzy "O Świętym Janie Pawle II"
Uczniowie naszej szkoły: Izabela Boruch, Szymon Zięba, Antonina Selegrat, Kacper Masierak wzięli udział w wojewódzkim konkursie "O Świętym Janie Pawle II" organizowanym przez Szkołę Podstawową w Rudniku Szlacheckim. W dogrywce o trzecie miejsce brała udział Iza. Do konkursu uczniów przygotowywała pani Jadwiga Kowalska, a opiekę w czasie konkursu sprawował ks. Jakub Albiniak.
Tosia Selegrat Va
Czwarte klasy w Lublinie
W dniu 8 maja 2017 r. odbyła się wycieczka do Lublina uczniów z klas czwartych. Na początku zwiedzaliśmy Stadion Arena Lublin - miejsce, w którym odbywają się największe wydarzenia sportowe w naszym województwie, koncerty, pokazy, itp. Podczas zwiedzania sympatyczny Przewodnik pokazał nam najważniejsze miejsca Areny niedostępne na co dzień, czyli m. in.: salę konferencyjną, szatnie dla zawodników, Strefę VIP, Lożę Prezydencką, Trybunę Prasową. Mieliśmy możliwość zasiąść na ławkach rezerwowych oraz poczuć klimat prawdziwych emocji sportowych, głośno skandując "Polska!" z trybun stadionu. Obiekt zrobił na nas duże wrażenie i na pewno dla większości uczniów nie była to ostatnia wizyta.
VII Szkolny Konkurs Logopedyczno – Czytelniczy „ Posłuchaj jak pięknie czytam”.
Na przełomie marca i kwietnia b.r w klasach II i III przeprowadzono klasowe eliminacje czytelnicze. Spośród biorących w nich udział dzieci (odpowiednio 41 i 39 ) wyłoniono 12-oro najlepiej czytających. 10 maja 2017r. w bibliotece szkolnej odbył się finał konkursu. Zadania konkursowe (tekst, zagadki o bohaterach książek dla dzieci i rebusy – tytuły książek) sprawdzały zarówno opanowanie techniki czytania głośnego jak i podstawową wiedzę czytelniczą. Wszyscy finaliści wykazali się dużymi umiejętnościami w w/w zakresie, jednak najwyżej ocenieni przez panie jurorki (p. w-ce dyr. R. Szymańska i polonistka p. A. Hacia) zostali Aleksander Barwiak z kl. IIb i Dawid Janczarek z kl. IIIb. Wyróżnionym serdecznie gratulujemy! A oto wszyscy uczestnicy finału: Markiewicz Amelia, Cielma Aleks – kl. IIa, Barwiak Aleksander, Antoni Kowalczyk – kl. IIb Chamera Piotr, Kędzierska Oliwia – kl. IIc Janik Julia, Pielacha Maja – kl. IIIa Janczarek Dawid, Lasek Aleksandra – kl. IIIb Nitkiewicz Wiktor, Socha Kacper- kl. IIIc
V Rajd mjr. cc. "Zapory" 2017
Dnia 6 maja 2017 roku grupa 13 uczniów z klas szóstych pod opieką wychowawczyń Anny Paluch i Marii Nowackiej wzięła udział w V Rajdzie mjr. cc. „Zapory” 2017. Rajd organizowany był przez Burmistrza Bełżyc oraz Grupę Historyczną „Zgrupowanie Radosław” pod patronatem merytorycznym Instytutu Pamięci Narodowej - Odział w Lublinie.
Trasa rajdu (ok. 17 km) wiodła z Bełżyc przez Jaroszewice, Matczyn, Pawlin, Radawiec do Konopnicy. Celem rajdu było zapoznanie uczestników, głównie dzieci i młodzieży, z postacią majora cichociemnego Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” i działalnością Żołnierzy Wyklętych oraz Armii Krajowej, z lokalnymi miejscami historycznie związanymi z działalnością Polskiego Państwa Podziemnego, jego walki z okupantem niemieckim i komunistycznym oraz zaszczepienie zainteresowania tematyką historyczną, patriotyczną i niepodległościową. Wędrówkę uatrakcyjniły: prezentacja Jednostki Komandosów z Lublińca (pokaz nowoczesnego sprzętu, przejażdżki quadem wojskowym), pokaz skoków spadochronowych na lotnisku w Radawcu, relacje i wspomnienia weteranów, krótkie prelekcje, śpiewanie piosenek wojskowych i patriotycznych, ognisko oraz wojskowa grochówka. Uczniowie wzięli również udział w nabożeństwie polowym przy pomniku zamordowanych przez Niemców mieszkańców Radawca. Na zakończenie Rajdu rozlosowano nagrody rzeczowe. Wszyscy nasi uczniowie, którzy w trakcie wędrówki doskonale sobie poradzili z pytaniami konkursowymi, wrócili z cennymi upominkami. Zapraszamy za rok z nadzieją na powiększenie liczby uczestników z naszej szkoły.
Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
4 maja 2017r. uczniowie kl. Va zaprezentowali przed publicznością szkolną i rodzicami apel z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Widzom przybliżono dwie sceny ukazujące I rozbiór Polski oraz moment zaprzysiężenia Konstytucji 3 Maja na Zamku Królewskim w Warszawie. Recytowano także wiersze, zaś chór szkolny przypominał pieśni związane z obchodzonym świętem. Największą uwagę przykuły barwne stroje, w których wystąpili przedstawiciele klasy, wcielający się w role twórców Konstytucji. Na zakończenie uczniowie przeprowadzili wśród publiczności konkurs wiedzy o Konstytucji 3 Maja. Dobre odpowiedzi zostały nagrodzone słodyczami. Uczniów do występu przygotowały panie: Liliana Rosiecka oraz Barbara Pałka.
Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego
W dniu 27 kwietnia 2017 r. w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego. Organizatorami konkursu byli p. Marzena Musińska-Niezgoda, p.Agnieszka Latos oraz p.Andrzej Gandecki.
W konkursie wzięło udział dziesięciu uczniów ze szkół podstawowych w Czółnach, Krężnicy Jarej oraz Niedrzwicy Dużej.
Naszą szkołę reprezentowali Kacper Szuster IIIc, Izabela Boruch Va oraz Zuzanna Tyc IVb
Wyniki konkursu :
Kategoria kl.I-III
I miejsce Miłosz Bartnik SP Krężnica Jara
II miejsce Zuzanna Deryło SP Czółna
III miejsce Ewa Ozimek SP Czółna
Kategoria IV-VI
I miejsce Zuzanna Tyc SP Niedrzwica Duża
II miejsce Antonina Matysek SP Krężnica Jara
III miejsce Julia Nowak SP Czółna
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do kolejnej edycji konkursu.
Marzena Musińska-Niezgoda
Izabela Boruch Va
Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
Gminny etap tegorocznego turnieju odbył się w naszej szkole we wtorek 25 kwietnia. Udział wzięły czteroosobowe drużyny ze szkół podstawowych z Krężnicy Jarej, Marianki, Czółen i Niedrzwicy Dużej oraz trzyosobowe drużyny gimnazjalistów z Gimnazjum Nr 1 w Niedrzwicy Dużej i Gimnazjum Nr 3 w Krężnicy Jarej. Jak zwykle I miejsce zdobył zespół, który otrzymał najmniejszą liczbę punktów. Tym razem były to drużyny reprezentujące SP i Gimnazjum w Niedrzwcy Dużej. To te szkoły będą reprezentować Gminę Niedrzwica Duża na eliminacjach powiatowych, które odbędą się 13 maja 2017r. w SP nr 27 w Lublinie. Nagrody w Turnieju ufundowane zostały przez Gminę Niedrzwica Duża.
Samorząd Uczniowski na Koncercie Wojska Polskiego
Reprezentacja Samorządu Uczniowskiego w dniu 11 kwietnia 2017r. uczestniczyła w Koncercie Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który był upamiętnieniem 40 rocznicy utworzenia Komitetu Obrony Robotników. Uroczystość ta miała miejsce w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Wykonane zostały pieśni żołnierskie i patriotyczne. Naszym zdaniem koncert był na bardzo wysokim poziomie. Wprawiał w zachwyt i zadumę.
Agnieszka Niezgoda, Martyna Kowalczyk, Pola Kidaj, Zuzanna Kowalczyk, Kacper Baran
Wycieczka klasy IIIa
4 kwietnia 2017 roku klasa IIIa była na wycieczce w Lublinie. Wyjazd rozpoczęliśmy wizytą w Domu Pomocy Społecznej BETANIA. Uczniowie zaprezentowali się w przedstawieniu o zwyczajach i tradycjach Świąt Wielkanocnych. Występ uświetnił tata Karola Konecznego, pan Grzegorz, akompaniując dzieciom na akordeonie w przyśpiewkach ludowych opowiadających o tradycjach Lanego Poniedziałku. Mieszkańcy ośrodka nagrodzili małych artystów gromkimi brawami oraz ciepłymi podziękowaniami. Otrzymaliśmy również propozycję kolejnych odwiedzin i występów. Dla wszystkich były to bardzo miłe i wzruszające chwile, a dla uczniów niezapomniana lekcja wychowawcza. Następnie udaliśmy się do Archikatedry Lubelskiej. Zwiedziliśmy zakrystię akustyczną, skarbiec oraz krypty w podziemiach. Na koniec przyjechaliśmy do BAWIALNI TROLEJBUS, gdzie mieliśmy okazję poznać tajniki tworzenia filmu animowanego. Uczniowie pod fachowym okiem animatorów opracowali opierając się na faktach z kronik policyjnych film pt. „ Pożar w stolarni w Niedrzwicy Dużej”. Wyjazd był atrakcyjną formą integrującą wypoczynek z nauką oraz wychowaniem.
Opiekunowie: Barbara Niezgoda i Jadwiga Kowalska.
Nasza Szkoła na kiermaszu
Uczniowie naszej Szkoły bardzo aktywnie uczestniczyli w organizowanym przez GOKS iR kiermaszu wielkanocnym. Klasa II b przygotowana przez panie Jadwigę Kowalską i Jolantę Majewską zaprezentowała przedstawienie pod tytułem „Poranek wielkanocny,” przybliżając widzom ewangeliczny opis zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Następnie chór szkolny pod kierunkiem p.Barbary Pałka wykonał kilka utworów, którymi wprowadził widownię w atmosferę zbliżających się świąt.
Ponadto nasi uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym „WYCINANKA LUDOWA”. W kategorii klas I-III indywidualnie dziewczynki z klasy III a zajęły: Wiktoria Pyc I miejsce, a Maria Wałachowska III miejsce. Grupowo klasa Ia, wych. p.Anna Drewniak- Janczarek -II miejsce, a klasa III a wych. p.Barbara Niezgoda -III miejsce. W kategorii klas IV-VI indywidualnie uczennica klasy Va Julia Kańczugowska – III miejsce.
J.Kowalska
Dla Martynki
W dniu 2 kwietnia odbył się tradycyjny kiermasz wielkanocny w lokalu GOKSiR. Swoje stanowisko przygotowała klasa IIIc pod opieką p.M.Paluch przy współpracy rodziców, zbierając pieniądze na pomoc dla Martynki Kurek. Do pomocy włączyły się wszystkie klasy naszej szkoły przygotowując ciasta. Klasy starsze pod opieką p. M.Konopczyńskiej przygotowały ozdoby wielkanocne. Uzbieraliśmy 1268,50 zł, które przekażemy na konto Martynki. Dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom za przygotowanie ciast oraz organizację stoiska.
Uczniowie kl. IIIc z wychowawczynią
Festiwal Pieśni Żołnierskiej
Dnia 28 marca 2017r. odbył się w naszej szkole Festiwal Pieśni Żołnierskiej. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie klas I- VI, prezentując wylosowane lub wybrane pieśni żołnierskie i patriotyczne. Wykonanie piosenek oceniało jury w składzie: p. Izabela Mazurek, p. Renata Gawryluk- Juszka, p. Teresa Pyc. Konkurs otworzył Dyrektor szkoły p. Andrzej Pastuszak życząc zebranym miłych, niezapomnianych wrażeń i powodzenia występującym uczestnikom konkursu. Nad przebiegiem uroczystości czuwały organizatorki: p. Barbara Pałka i p. Grażyna Antoń. W przerwach prezentacji zespołów i obrad jury czas oczekiwania na werdykt komisji umilał nam występ szkolnego zespołu tańca „Festa” i laureatów konkursu piosenki europejskiej: Julii Onyszko oraz Agnieszki Niezgoda, Zuzanny Kowalczyk, Michała Wojtyły i Jakuba Gałata.
W kategorii klas młodszych I miejsce zajęła klasa IIIa p. Barbary Niezgody z piosenką „Serce w plecaku”, II miejsce klasa IIc p. Bożeny Rejniak i III miejsce klasa IIa p. Iwony Pastuszak.
W klasach starszych I miejsce przypadło klasie Vb p. Magdaleny Oleszek z piosenką „Dziewczyna z granatem” , II miejsce zajęła klasa IVb p. Miry Mazurkiewicz – Leziak i III miejsce klasa IV c p. Anety Hacia i p. Agnieszki Rudzkiej. Zwycięzców uhonorował słodkimi upominkami Dyrektor szkoły.
G. Antoń, B.Pałka
Śpiewamy po angielsku
W dniu 28-go lutego 2017 roku uczniowie z naszej szkoły: Martyna Kurek z klasy IIIC i Szymon Zięba z klasy VB wzięli udział w IV Międzyszkolnym Przeglądzie Piosenki Angielskiej w Szkole Podstawowej w Sobieszczanach. Martynka śpiewała piosenkę "He Wants a Snack" a Szymon - "Firework". Martyna Kurek zajęła trzecie miejsce w kategorii klas I-III. Gratulujemy!
Andrzej Gandecki
Koncert kolęd "Gdzie jest nasze Betlejem?"
8 stycznia 2017 roku w GOKSiR Niedrzwica Duża odbył się koncert kolęd "Gdzie jest nasze Betlejem”. Uczniowie naszej szkoły z klasy III a oraz z klasy IV c zostali zaproszeni na tę uroczystość i zaśpiewali z towarzyszeniem orkiestry pastorałkę „ŚWIEĆ GWIAZDECZKO”. Występ bardzo podobał się publiczności. Mali wokaliści zostali nagrodzeni cukierkami oraz gromkimi brawami. Zobacz fotorelacje w naszej zakładce i na stronie GOKSiR.
Barbara Niezgoda
Zabawa choinkowa
Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą. Tak też było u nas w szkole, gdy w czwartek, 5 stycznia miała miejsce zabawa choinkowa. Tego dnia w szkole pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek i rozpoznać je było czasami bardzo trudno. Uczniowie świetnie się bawili, bo muzyka porywała wszystkich do tańca w rytm samby, walczyka, Kaczuch. Wystrój sali wprowadził radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie poczęstunków i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
XIV Międzyszkolny Konkurs ,, Hej, Kolędy to czas…”
Dnia 5 stycznia 2017r. w naszej Szkole odbył się międzyszkolny konkurs kolęd i pastorałek, w którym udział wzięli uczniowie następujących szkół: SP w Mariance, SP w Czółnach, SP w Krężnicy Jarej, SP w Sobieszczanach, SP w Niedrzwicy Kościelnej i SP w Niedrzwicy Dużej. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom wokalny wykonując znane, tradycyjne lub mniej znane kolędy i pastorałki. Dzięki wsparciu konkursu przez Ks. Wojciecha Zasadę, Panią Justynę Orzeł, Państwa Joannę i Grzegorza Mielników oraz Urząd Gminy w Niedrzwicy Dużej wszyscy uczestnicy (79 uczniów) otrzymali nagrody i słodki poczęstunek. Bardzo serdecznie dziękujemy za życzliwość hojność.
Organizatorki konkursu
a Nowy Rok – Dobrym Czasem
Nadszedł ten najpiękniejszy okres roku, w którym czekając na święta można poczuć ich atmosferę. Z tej okazji klasa IVc przygotowała apel, w którym przypomniała tradycje związane z Bożym Narodzeniem. Wiersze, kolędy i pastorałki wprowadziły nas w magię świąt. Świąteczne zwyczaje zaprezentował też zespół Festa. Były życzenia i opłatek. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Kiermasz Bożonarodzeniowy
Uczniowie klasy IIIc wzięli aktywny udział w Kiermaszu Bożonarodzeniowym organizowanym w GOKSiR w Niedrzwicy Dużej. Wraz z rodzicami i wychowawczynią p. M. Paluch przygotowali ozdoby świąteczne, upiekli pierniczki oraz ciasto. Licytowana była również piłka siatkowa z podpisem trenera reprezentacji Polski Stephane'a Antigi.Całkowity dochód uzyskany ze sprzedaży ciast i ozdób świątecznych oraz licytacji został przekazany na pomoc dla Martynki.
W czasie Kiermaszu koncert kolęd zaśpiewał chór szkolny przygotowany przez p. B. Pałkę oraz wystąpił zespół Festa – instruktor J. Gugała.Uczniowie klasy III a, pod kierunkiem p. Barbary Niezgody zdobyli I miejsce - w konkursie plastycznym pt. „Aniołek”.
„WIELKI KIERMASZ CIAST”
Julka śpiewa...
"Żyj zdrowo i radośnie"
Mikołaj dla Martynki
Dziękujemy za głosy oddane w konkursie "Napisz list do Mikołaja". Dzięki Wam i Waszym głosom Martynka wygrała upragnioną maskotkę - Furby.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Nasza szkoła przystąpiła w roku szkolnym 2016/17 do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W związku z tym realizowane będą następujące zadania:
SZKOLNE KOŁO PCK
SK PCK bierze aktywny udział w różnych akcjach charytatywnych. Wolontariusze sprzedawali cegiełki dla fundacji na rzecz osób niewidomych i niepełnosprawnych. Akcja odbywała się pod hasłem „Szkoło, pomóż i ty”. Zebrano kwotę 440 zł. W akcji po hasłem „Amun” zebrano kwotę 120 zł, za sprzedaż kart świątecznych wykonanych przez malarzy malujących ustami i nogami. W obu tych akcjach na wyróżnienie zasługują : Kinga Sobastjańczyk i Wojciech Wapiński.
Opiekun SK PCK - Ewa Zarajczyk
„Drzewka pamięci”
Nasza szkoła propaguje wartości wynikające z nauczania św. Jana Pawła II dlatego przystąpiła do projektu „Drzewa zimozielone pamięci świętego Jana Pawła II”. Celem projektu jest upamiętnienie i uhonorowanie św. Jana Pawła II wybitnego Polaka i wielkiego Patrioty. W dniu 24 listopada zostały zasadzone dwa drzewka sosny czarnej. Sadzonki wraz z certyfikatem „Papieskie drzewa zimozielone pamięci św. Jana Pawła II” otrzymaliśmy od Towarzystwa Przyjaciół Fajsławic. Wierzymy, że wraz ze wzrostem drzewek będzie wzrastała w naszych wychowankach pamięć i miłość do naszego Wielkiego Rodaka.
Andrzejki
Andrzejki to okazja do zabawy. I tak działo się w naszej szkole 24 listopada 2016r. Uczniowie bawili się na zabawie andrzejkowej. Bilet wstępu to słodycze, maskotki, przybory szkolne lub artykuły żywnościowe w ramach akcji „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”. Były tańce, wróżby i przepowiednie prowadzone przez Małgosię, Patrycję i Natalię – ucz. z kl. I Gimnazjum Nr 1.
Niesamowitą radością dla dzieci było modelowanie balonów, z których animator P. Iwona Koneczna wykręcała kwiatki, pieski, żyrafy i miecze. Już sam proces tworzenia cieszył się dużym zainteresowaniem, a dodatkową atrakcją była możliwość zabrania balonowego rekwizytu dla siebie.
W czasie zabawy uczniowie mogli tańczyć lub pozować do zdjęcia z sympatycznymi maskotkami: kotem, łosiem i królikiem, w które wcielili się Kuba, Bartek i Szymon - koledzy z Gimnazjum.
W organizację imprezy, która jak mówili uczniowie była „super”, co można zobaczyć w fotorelacji, aktywnie zaangażowała się Rada Rodziców.
Koncert „W rytmie nadziei”
W niedzielę, 20 listopada 2016r. w GOKSiR w Niedrzwicy Dużej odbył się charytatywny koncert „W rytmie nadziei” na rzecz Martynki Kurek, ucz. kl. IIIc z naszej szkoły i Mateuszka z Niedrzwicy Dużej. Jako szkoła wzięliśmy aktywny udział w imprezie przekazując na aukcję piłkę Brazuca (firmy adidas) z podpisami nauczycieli i pracowników naszej placówki, a na kiermasz publikację „Zarys monografii Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej” i ciepłe czapki ręcznie robione przez P. Marysię i P. Magdę. Także ucz. z kl. IIIc chętnie wspomogli swoją koleżankę i małego kolegę. Pod czujnym okiem wychowawczyni Małgorzaty Paluch przygotowali piosenkę „Bo co może mały człowiek”, którą zaprezentowali w czasie koncertu. Na aukcję od klasy zostało wystawione złote serduszko, a indywidualnie K. Szuster przekazał koszulkę z autografem Tomasza Majewskiego – Mistrza Olimpijskiego Londyn 2012. Wystawione przez nas przedmioty szybko znalazły nabywców. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.
Dziękujemy nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi, rodzicom i uczniom za włączenie się do akcji i nadmieniamy, że nadal można wspomagać Martynkę – szczegóły na stronie naszej szkoły (Mukomartynka… czytaj więcej).
Koncert to nie jedyna pomoc jaką kierujemy w stronę Martynki. Już od maja 2016r. każda klasa w określonym miesiącu organizuje zbiórkę, np. makulatury i pozyskane w ten sposób fundusze przekazuje dla Martynki w ramach akcji www.pomagam.pl/mukomartynka.
Dyrekcja szkoły
Świętujemy Niepodległość
11 listopada obchodziliśmy kolejną już rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji klasa Vb przedstawiła montaż słowno muzyczny. Występ uświetnił chór szkolny, który wykonał wiązanki piosenek patriotycznych. Nad całością czuwały panie M.Oleszek i B.Pałka. Zobacz fotorelację z występu.
Megamisja
W roku szkolnym 2016/17 w naszej świetlicy, we współpracy z Fundacją Orange, prowadzony jest program Megamisja. Celem programu jest podniesienie wiedzy i cyfrowych kompetencji wychowawców świetlic oraz ich uczniów. Staramy się doprowadzić do tego, by najmłodsi byli bezpiecznymi i świadomymi użytkownikami multimediów. Zajęcia prowadzone są w ciągu 2-4 godzin w tygodniu i uczestniczą w nich kilkuosobowe grupy dzieci, które w tych godzinach są na świetlicy. W ramach programu Fundacja Orange przyznaje aktywnym świetlicom nagrody. Nasza świetlica otrzymała już zestaw materiałów plastycznych do pracy twórczej, gry, książki oraz tablet Lenovo. Kolejna nagroda-niespodzianka jest w drodze.
Andrzej Gandecki - nauczyciel realizujący program, Agnieszka Rudzka - nauczyciel wspomagający
Organizatorki akcji: Anna Dymitrak i Jolanta Majewska
JUBILEUSZ ZA NAMI…
W piątek, 21 października 2016 roku odbyły się uroczystości jubileuszowe 100-lecia powstania Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej i 50-lecia nadania jej Imienia Bohaterów 7. Kołobrzeskiego Pułku Piechoty.
Obchody rozpoczęły się zbiórką na placu przed Szkołą, następnie społeczność szkolna i zaproszeni goście wyruszyli do kościoła parafialnego, gdzie rozpoczęła się Msza św. z czynnym udziałem dzieci i pocztów sztandarowych. Uroczysta Eucharystia odprawiona została przez proboszcza Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Niedrzwicy Dużej - ks. kanonika Wiesława Pecynę w asyście księży absolwentów: Jacka Bednarza i Wojciecha Palucha. Po zakończonej Mszy św. nastąpił przemarsz uczestników w asyście orkiestry wojskowej i kompanii honorowej przed budynek Szkoły.
Druga część uroczystości rozpoczęła się odegraniem hymnu państwowego przez Orkiestrę Wojskową z Lublina. Wicedyrektor Renata Szymańska powitała przybyłych gości, zaś Dyrektor Andrzej Pastuszak wygłosił słowo wstępne. Następnie Pan Henryk Witek - były Dyrektor oraz najmłodsza uczennica Szkoły Anastazja Suska odsłonili tablicę upamiętniającą podwójny Jubileusz. Po ceremonii proboszcz parafii odmówił modlitwę i dokonał poświęcenia tablicy pamiątkowej. Por. Roman Koper odczytał apel pamięci poświęcony Bohaterom 7. Kołobrzeskiego Pułku Piechoty i mieszkańcom Niedrzwicy Dużej poległym w czasie II wojny światowej oraz pomordowanym w miejscach kaźni na wschodzie, jak też ofiarom katastrofy smoleńskiej. Po salwie honorowej delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy tablicy okolicznościowej oraz pod pomnikiem poświęconym Bohaterom 7. Kołobrzeskiego Pułku Piechoty. W tym czasie trębacz odegrał sygnał „Śpij kolego”. Tę część uroczystości zakończyła wiązanka utworów patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Lublina. Orkiestrę poprowadził dowódca - kapelmistrz st. chor. sztab. Andrzej Zaręba. Wartę honorową przed pomnikiem pełnili harcerze. Pod tablicą został wystawiony posterunek wojskowy.
Następna część uroczystości rozpoczęła się w sali gimnastycznej odśpiewaniem hymnu szkolnego. Potem przemówienie okolicznościowe wygłosił Pan Andrzej Pastuszak – dyrektor szkoły. Głos zabrał Wojewoda Lubelski Pan Przemysław Czarnek, który z uznaniem mówił o naszej szkole i przekazał na ręce dyrektora szkoły gratulacje. Uczestnikom spotkania zaprezentowano historię Szkoły. Prezentację multimedialną przygotowały Panie Anna Paluch i Mira Mazurkiewicz-Leziak. Następnie życzenia i gratulacje złożyli goście, m.in.: Wicekurator - Pan Ryszard Golec, Prorektor KUL ds. Kształcenia - Pani Iwona Niewiadomska, Pan Marek Krakowski - Dyrektor Biura Poselskiego Wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Pana Krzysztofa Michałkiewicza, Wójt – Pan Adam Kuna, Przewodniczący Rady Gminy – Pan Rafał Dziekanowski, Prezes Oddziału Powiatowego ZNP - Pan Janusz Różycki oraz Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Lublinie - mjr Tadeusz Sobieszek, który odznaczył Dyrektora Andrzeja Pastuszaka Złotym Medalem XXXV Lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Z wielką radością społeczność szkolna przyjęła życzenia, które w imieniu Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy złożył Pan Dawid Drabik oraz adres skierowany przez Minister Edukacji Narodowej - Panią Annę Zalewską.
Po części oficjalnej uczniowie klas VI zaprezentowali montaż słowno-muzyczny poświęcony Patronowi. Program artystyczny uświetniły występy chórów szkoły podstawowej gimnazjum. Uczniów przygotowały: Pani Maria Nowacka, Pani Barbara Pałka i Pani Danuta Kołtyś. Częścią historii Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej jest zespół Festa, dlatego nie mogło zabraknąć występów zarówno najmłodszych tancerzy, jak i absolwentów – Katarzyny i Macieja Iwaniaków. Na zakończenie z życzeniami urodzinowymi dla Jubilatki wystąpili uczniowie kl. III a pod kierunkiem Pani Barbary Niezgody. Na wszystkich uczestników wydarzenia czekał tort. Następnie goście zostali zaproszeni na poczęstunek.
Przybyłym na uroczystość zaproponowano także zwiedzanie szkoły i obejrzenie przygotowanych wystaw, gazetek, starych fotografii i kronik. Do Jubileuszu nawiązywały przygotowane na tę okoliczność pamiątkowe teczki, którymi zostali obdarowani goście. Zawierały one „Zarys monografii Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej”- pracę zbiorową czterech autorek: Magdaleny Kosidło, Elżbiety Karczyńskiej- Mierzyńskiej, Krystyny Grudy i Elizy Wójcik, jubileuszowe wydanie gazetki szkolnej Kleks, folder oraz długopis. Ponadto wręczano kubki z logo szkoły, kalendarze z pracami dzieci i słodkie cukierki- krówki.
Do wspanialej oprawy naszej uroczystości przyczynili się hojni sponsorzy: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Niedrzwickiej, Hurtownia Materiałów Małgorzata i Robert Szaliłow, Kwiaciarnia „ U Dudów” Marzena i Stanisław Dudowie, Gmina Niedrzwica Duża, Firma ALFA-BET, Agnieszka Żywicka, Barbara i Wiesław Jaśkowiakowie, Marcin Masierak, Rada Rodziców SP w Niedrzwicy Dużej, Krystyna i Andrzej Kiljankowie, Kiosk spożywczy Grażyna i Zbigniew Żarnowscy, FOTOSUDÓŁ- Zakład Fotograficzny Ewa Sudół.
Za życzliwość, pamięć, gratulacje, telefony z ciepłymi słowami, kwiaty i kartki z życzeniami z serca dziękujemy.
Gorące podziękowania kierujemy do nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, rodziców oraz uczniów za zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie uroczystości.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Dyrekcja SP w Niedrzwicy Dużej
Warsztaty mydlarskie
10 października 2016 roku klasy V b, VI b i VI c wzięły udział w warsztatach mydlarskich. Uczestnicy zajęć poznali sztukę tworzenia ekologicznych mydełek glicerynowych oraz właściwości dodatków m.in. lawendy, kokosa, płatków róży, skórki pomarańczy, nagietka, peelingu. Każda z grup skomponowała własny zapach i kolor mydełek, a każdy uczestnik wybrał kształt swojego wyrobu oraz dodatki. Powstały m. in. różowe serca i róże o zapachu truskawki, niebieskie muszelki pachnące kokosem i bananem, lawendowe babeczki. Kiedy mydełka stygły, uczniowie wykonywali musujące kule do kąpieli. Zajęcia były bardzo ciekawe i twórcze. Warsztaty przeprowadziła pani Marta Skrzynecka z Centrum Szkoleń i Animacji w Chełmie. Organizator – Magdalena Oleszek
Wyjazd na Lubelski Festiwal Nauki
W dniach 17 – 23 września 2016 roku miało miejsce niezwykłe wydarzenie kulturalno – naukowe: XIII Lubelski Festiwal Nauki. Uczniowie naszej szkoły dołączyli do grona „naukowców” lubelskich uniwersytetów. Zorganizowano dwa wyjazdy – 18 września dla klasy III b oraz 23 września dla klas V a i V b. Uczestnicy wzięli udział w kilku projektach: Zwierzęta w służbie nauce, Laboratorium chemiczne, Ślina lustrem naszego organizmu, Barwy świata – jak widzimy kolory? (zorganizowane przez Uniwersytet Medyczny) oraz Stwórz swoją własną kulę kąpielową na Uniwersytecie Przyrodniczym. Wszystkie zajęcia były prowadzone w bardzo ciekawy i przystępny dla młodego człowieka sposób, dzieci mogły o wszystkim rozmawiać, śmiało zadawać pytania, dotykać prawie wszystkiego i zaglądać w różne zakamarki laboratoriów i budynków akademickich. W ramach warsztatów wykonały wiele doświadczeń, po czym z satysfakcją i radością mówiły o sobie, że teraz też są naukowcami! Hasło tegorocznej imprezy brzmiało: „Nauka źródłem inspiracji”. I faktycznie – udział w zajęciach zainspirował naszych uczniów do zgłębiania wiedzy, wyjaśniania praw rządzących światem. Świadczy o tym fakt, że wielu uczestników zajęć zapamiętało proste eksperymenty (magiczna plastelina, lampa-lawa, skaczące rodzynki) i przedstawiło je rodzicom, rodzeństwu, a nawet babciom i dziadkom. W „domowym laboratorium” mali naukowcy wykonali też kolejne kule kąpielowe. Ale warsztaty w ramach Festiwalu Nauki nie były jedyną atrakcją wyjazdów. Po posiłku, w ulubionej przez wszystkich restauracji, dzieci z klasy III obejrzały w kinie film „Jak zostać kotem”, a klasy V „Sekretne życie zwierzaków domowych”. Wycieczkowicze wrócili do domów późnym popołudniem, i chociaż troszkę zmęczeni, jednogłośnie stwierdzili, że dzień był bardzo udany, a w przyszłym roku też wyjadą na Festiwal Nauki! Organizator – Magdalena Oleszek
Dzień Edukacji Narodowej
W piątek 14 października obchodziliśmy święto wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły. Wesoły akcent dla ducha przygotowała klasa IVb z wychowawczynią p. Mirą Mazurkiewicz-Leziak, a słodki poczęstunek dla ciała zapewnili przedstawiciele Rady Rodziców. Reprezentanci Samorządu Uczniowskiego, wraz z życzeniami, wręczyli wszystkim własnoręcznie przygotowane pachnące upominki. Niebawem fotorelacje z tego wydarzenia.
Minuta ciszy przy Dębie Katyńskim
29 września 2016r. minęło 7 lat odkąd został posadzony "Dąb Pamięci" poświęcony posterunkowemu Policji Państwowej Zygmuntowi Oleszyńskiemu (ur. Niedrzwica Kościelna), któremu dzisiaj oddaliśmy hołd i zapaliliśmy znicze.
Dzień Chłopaka
29 września 2016r. chłopcy z VIc otrzymali upominki i życzenia od koleżanek z klasy. Łatwo nie było. Wszyscy bawili się świetnie, choć zorganizowane konkurencje przyprawiły Panów o ból głowy. Chłopcy dzielnie walczyli z typowo damskimi czynnościami i przedmiotami. Zapowiedzieli "zemstę" w marcu. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Wyjazd integracyjny
W piękny słoneczny poranek 22 września 2016r. uczniowie klas IV wraz z wychowawcami p.Jackiem Słotwińskim, p.Mirą Mazurkiewicz–Leziak i p.Agnieszką Rudzką wybrali się na wycieczkę do Bogucina, a właściwie był to wyjazd integracyjny. Były zabawy, konkursy z nagrodami, a także smaczne kiełbaski samodzielnie pieczone nad ogniskiem. Przez cały wyjazd pogoda sprzyjała ,wszyscy bawili się świetnie. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wyjazdu.
Uczniowie klas IV z wychowawcami
Rozpoczęcie roku szkolnego
W czwartek 1 września odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2016/2017. Poznaliśmy uczniów, którzy po raz pierwszy rozpoczną naukę w naszej szkole. Po części artystycznej uczniowie spotkali się z wychowawcami i uczestniczyli we Mszy św., rozpoczynającej rok katechetyczny. Szczegóły zobacz w fotorelacjach.
2015/ 2016
Boiska do piłki plażowej…
W dniu 3 lipca 2016r. miało miejsce uroczyste otwarcie boisk do piłki plażowej zlokalizowanych na terenach szkolnych za Orlikiem. Inicjatorem budowy boisk była Rada Gminy wraz z naszą Szkołą. Inwestycja mogła być zrealizowana dzięki hojności lokalnych sponsorów, którym serdecznie dziękujemy! Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z otwarcia.
Zakończenie roku szkolnego
24 czerwca zakończyliśmy rok szkolny 2015/2016. Wszystkim życzymy udanych, ale bezpiecznych wakacji. Sprawdź Fotorelacje.
Wycieczki
Klasy VI a i VI b wzięły udział w wycieczkach pieszych i rowerowych po okolicy. Klasa VI a 20 czerwca grillowała, a dwa dni później VI b bawiła się przy ognisku na Zalesiu.
Spartakiada
18 czerwca w naszej szkole odbyła się Spartakiada Owocowo - Warzywna w ramach programu Owoce i warzywa w szkole, zorganizowanego przez Agencję Rynku Rolnego w Lublinie. Były konkursy z nagrodami, gry i zabawy oraz zjeżdżalnie i dmuchańce, a także zdrowe jabłka i soki. Dziękuuuuuujemy!!!
P.S. Informujemy, że w lipcu w Zamościu odbędzie się podobna Spartakiada. Organizatorzy zapraszają. Tymczasem zobacz nasze fotorelacje.
Wycieczka klas piątych
Uczniowie klas V spędzili dwa dni czerwca w malowniczych miejscach Podlasia i Białowieskiego Parku Narodowego. 06 czerwca zwiedzili kościoły katolickie, cerkwie prawosławne i neounickie w Jabłecznej, Kodniu, Kostomłotach, Grabarce. Wysłuchali pięknych historii związanych z tradycją poznawanych świątyń. Drugiego dnia mogli niemalże dotknąć zwierząt mieszkających w parku. Widzieli żubry, żubronie, wilki, łosie, sarny, koniki polskie. Wielkie wrażenie zrobiła na uczestnikach wycieczki wizyta w muzeum Białowieskiego Parku, podczas której fachowi przewodnicy przybliżyli uczniom życie fauny i flory naszej pradawnej puszczy. Fotorelacje.
III Turniej Piłki Nożnej "O Puchar Dyrektora Szkoły"
Tegoroczny turniej wygrała klasa VIa i tym samym obroniła tytuł mistrza z roku ubiegłego. Do rywalizacji stanęły wszystkie klasy IV-VI, niektóre wspierane przez dodatkowych zawodników- wychowawców. Blisko zwycięstwa były klasy Va - drugie miejsce i VI b - miejsce trzecie. Zawody odbywały się systemem "do dwóch przegranych meczów". Wszyscy dobrze się bawili, bo to w końcu Dzień Dziecka:) Sprawdź w zakładce Fotorelacje.
Dyskoteka
W dniu 31 maja 2016r. odbyła się dyskoteka z okazji Dnia Dziecka. Najdłużej bawiły się klasy VI, kończące szkołę podstawową. Zobacz fotorelacje.
Nagroda Lubelskiego Kuratora Oświaty
13 maja 2016 roku w Auli Stefana Kardynała Wyszyńskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, odbyła się uroczysta Gala Podsumowująca Konkursy Przedmiotowe i Tematyczne organizowane przez Lubelskiego Kuratora Oświaty we współpracy z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Spośród 2 tysięcy uczniów, którzy przystąpili do etapu szkolnego wyłoniono trzystu laureatów w trzech konkursach przedmiotowych i trzech konkursach tematycznych. Nasza uczennica Dominika Sarnecka przygotowywana przez Panią Marię Nowacką zdobyła tytuł laureata w konkursie ortograficznym. Nagrodę odebrała z rąk Pani Teresy Misiuk Lubelskieg Kuratora Oświaty. Gratulujemy. Zobacz fotorelację.
Konkurs Logopedyczno - Czytelniczy
12 maja w bibliotece szkolnej odbył się finał V Szkolnego Konkursu Logopedyczno – Czytelniczego „Posłuchaj, jak pięknie czytam”. Wyłoniono 12 finalistów – wybranych z klas II i III, spośród których wyróżniono dwie osoby. Szczegóły w zakładce Biblioteki.
Konstytucja 3 Maja
W środę 4 maja odbył się apel z okazji 225 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Montaż słowno-muzyczny został przygotowany przez uczniów klasy Vc i naszych chórzystów. Nad całością czuwały panie A.Dymitrak i B.Pałka. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.
Turniej BRD
We wtorek 26 kwietnia odbył się kolejny już Gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym. Swój udział zgłosiło pięć drużyn ze szkół podstawowych i dwa gimnazja. Nasza drużyna w składzie: Michał Wojtyła, Patrycja Wójtowicz, Zuzanna Grochowska, Aleksander Gustaw uzyskała II miejsce. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Wycieczka klas IV
21 kwietnia 2016 roku uczniowie klas IV wzięli udział w wycieczce szkolnej do Lublina. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej. Dzieci udały się na krótki spacer po Skansenie, a następnie uczestniczyły w lekcji muzealnej "Ginące zawody". Miały okazję zapoznać się m. in. z pracą młynarza, olejarza, szewca, tkaczki i kowala. Kowal dla każdej z klas przygotował podkowę na szczęście. Następnie klasy IV wyruszyły do Multikina, by obejrzeć film "Księga Dżngli" wyświetlany w technologii 3D. Wycieczka była bardzo udana! Wszyscy miło spędzili czas!
Wielkanoc
W dniu 23 marca cała społeczność naszej szkoły zgromadziła się na spotkaniu świątecznym w sali gimnastycznej. Klasy IV i IIa zaprezentowały program artystyczny, przybliżając zgromadzonym sens obchodów Świąt Paschalnych oraz zwyczaje z nimi związane. Na zakończenie każdy mógł włączyć się w akcję "Dar serca", ofiarując datek na rzecz Hopspicjum im. Małego Księcia w Lublinie. Uczniowie naszej szkoły wykazali się bardzo dużą wrażliwością i ofiarnie włączyli się w akcję. W imieniu wszystkich podopiecznych hospicjum organizatorzy serdecznie dziękują za ofiarność.
J. Kowalska
Święto Szkoły
Dnia 18 marca 2016r. odbył się uroczysty apel z okazji Święta Szkoły. Uczniowie klasy Vb, pod kierunkiem wychowawczyni Anny Paluch, przygotowali i zaprezentowali montaż słowno-muzyczny poświęcony 71 rocznicy walk o Kołobrzeg. W przedstawieniu wziął udział chór szkolny prowadzony przez p. B.Pałkę oraz zespół taneczny Festa.
A. Paluch
Występ IIa na kiermaszu
W dniu 13 marca 2016r. uczniowie klasy IIa zaprezentowali w sali widowiskowej GOKSiR przedstawienie wybranych symboli i zwyczajów związanych z obchodami Świąt Wielkanocnych. Występ bardzo się widowni podobał, mali aktorzy zostali nagrodzeni ogromnymi brawami oraz słodkościami. Program zaprezentują jeszcze raz na apelu świątecznym w dniu 23 marca o godz. 11.00. Serdecznie zapraszamy.
B.Niezgoda, J.Kowalska
Rekolekcje
We wtorek 8 marca uczniowie klas I-III brali udział w spotkaniu z p. Barton - Jaśkową Babcią. Klasy starsze spotkały się z ks. W. Zasadą i Jego poezją. Był konkurs wiedzy religijnej i plastyczny, ilustrujący wybrany wiersz. Wcześniej klasa Va, przygotowana przez p. M. Nowacką, zaprezentowała się w ramach projektu edukacyjnego "Książki naszych marzeń".
Turniej Wiedzy Pożarniczej
W dniu 3 marca br. w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji odbyły się eliminacje szczebla gminnego XXXIX edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Naszą szkołę w tym turnieju reprezentował Jakub Żarnowski ucz. kl. Vc.
Nauczyciel E. Zarajczyk
BASEN
W roku szkolnym 2015/2016 zorganizowane zostały wyjazdy na basen. Zajęcia odbywały się na pływalni CKFiS w Bełżycach, w kolejne środy - było ich 15 po 2 h każdy, oraz wyjazd dodatkowy – gratisowy w czasie ferii zimowych. Pod opieką dwóch instruktorów i pana dyrektora Andrzeja Pastuszaka 40 uczniów naszej szkoły uczyło się pływać. Uczniowie byli podzieleni na trzy grupy: dzieci początkujących (15 uczniów), dzieci pływających (15 uczniów) i doskonalących swoje umiejętności (10 uczniów). Chętni uczestnicy kursu mogli przystąpić do egzaminu na Kartę Pływacką. Zdobyło ją tym razem 5 uczniów: Z.Stec, U.Kosidło, P.Bednarczyk, D.Boguta, S.Grzeszczak – gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Piknik Naukowy
29 stycznia 2016r. w naszej szkole odbył się Piknik Naukowy, w którym udział wzięli uczniowie klas III, V i VI. Zajęcia teatralne, plastyczne, chemiczne, językowe i stosowania mnemotechnik poprowadzili studenci Fundacji Rozwoju Wolontariatu "Projektor". Koordynatorką akcji była pani Marta Montusiewicz.
Hej, kolędy to czas
Dnia 26 stycznia 2016 r. odbył się XIII Międzyszkolny Konkurs „Hej, kolędy to czas”. W konkursie udział wzięli uczniowie niedrzwickich szkół podstawowych. Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:
Zabawa choinkowa
Impreza choinkowa, która odbyła się w sobotę 16 stycznia 2016r. była okazją do wspólnego spotkania społeczności szkolnej. Były zabawy przy muzyce, konkurs na "Najsympatyczniejszych" i rewia karnawałowych strojów. Rodzice jak zwykle zorganizowali poczęstunki na wzmocnienie sił. O wystrój sali i konkursy zadbali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i Samorządziku klas I-III. Szczegóły w fotorelacjach.
Klasy III w Lublinie
We wtorek 12 stycznia 2016r. uczniowie klas uczestniczyli w wycieczce autokarowej do Lublina. Obejrzeli ciekawy i bogaty w efekty specjalne spektakl Teatru Współczesnego z Krakowa „Piękna i Bestia” w Sali Kongresowej Uniwersytetu Przyrodniczego. Zwiedzali również zabytki Starego Miasta i jego podziemia. Wielu emocji dostarczyła multimedialna wizualizacja Wielkiego Pożaru Lublina z 1719 roku. Zobacz fotorelację.
Wycieczka klas V
12 stycznia 2016r. klasy Vabc kolejny raz wyjechały do Lublina. Tym razem w programie wycieczki był wstęp na Zamek Lubelski, gdzie uczniowie obejrzeli wystawy m.in. malarstwa, ubrojenia rycerskiego, zwyczajów szlacheckich, epoki kamienia łupanego i neolitu. Przy zabytkowym stole Trybunału Koronnego, z odciśnietą czarcią łapą, przypomnieli sobie lubelską legendę. Ostatnim punktem programu był spektakl teatralny "W krainie Narnii" w sali koncertowej Uniwersytetu Przyrodniczego.
Apel bożonarodzeniowy
We wtorek 22 grudnia 2015r. uczniowie klasy IVb wprowadzili nas w świąteczny nastrój podczas przygotowanych przez siebie jasełek. Uczennice chóru szkolnego uświetniły przedstawienie kolędami. Rozstrzygnięty został także konkurs na najpięknięjszą, własnoręcznie wykonaną bombkę choinkową. Wyróżniono szesnaście prac. Gospodarze klas przyjęli opłatek z rąk księdza Krzysztofa Kwiatkowskiego i przekazali je swoim kolegom i koleżankom. Zobacz fotorelację z uroczystości.
Konkurs profilaktyczny
8 grudnia 2015 r. odbył się V Szkolny Konkurs Profilaktyczny pod hasłem ,,Mój świat – zdrowy i kolorowy”, którego celem było promowanie zdrowego stylu życia. Uczestniczyli w nim uczniowie klas I – VI. Konkurs przebiegał w trzech etapach: ocena prac plastycznych, konkurs wiedzy, prezentacja scenki profilaktycznej. Dodatkowym elementem była konkurencja sportowa. Uczestnicy konkursu wykazali się wysokim poziomem prezentowanych scenek oraz wiedzy teoretycznej. Finalistami konkursu zostały następujące klasy:
W kategorii klas młodszych: I miejsce – klasa IIIb, II miejsce – klasa Ia, III miejsce – klasa IIa
W kategorii klas IV – VI: I miejsce – klasa VIb, II miejsce – klasa Vb, III miejsce – klasa IVa
Zwycięskie drużyny otrzymały atrakcyjne nagrody ufundowane przez Gminną Komisję ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Beata Słotwińska
Warsztaty artystyczne w klasie III c
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia w naszej klasie odbyły się warsztaty na których mogliśmy i samodzielnie wykonać bombki, które ozdobią świąteczne drzewka w naszych domach . No, prawie samodzielnie, bo w pracy pomagały nam nasze mamy: mama Agnieszka , mama Monika oraz mama Renata, która zapewniła nam tkaniny, wstążeczki, szpileczki , cekiny i inne ozdoby potrzebne do zrobienia bombki. Bardzo im za to dziękujemy. W czasie pracy było wiele radości i powodów do zadowolenia z efektów tej pracy. Wszyscy przy tym bawiliśmy się wspaniale, i mali i duzi.
Uczniowie klasy III c
Występy artystyczne na Kiermaszu Bożonarodzeniowym
13 grudnia 2015r w sali widowiskowej GOKS i R odbył się Kiermasz Bożonarodzeniowy w czasie którego mogliśmy nie tylko zaopatrzyć się w ozdoby bożonarodzeniowe , stroiki, pierniczki i inne słodkości , ale było także coś dla ducha i ucha . Publiczność zgromadzona na kiermaszu mogła posłuchać kolęd i pastorałek w wykonaniu naszego szkolnego chóru , a także obejrzeć i posłuchać uczniów z klasy III c , którzy zaśpiewali kilka świąteczny piosenek, wprowadzając słuchających i oglądających w świąteczny nastrój.
Agnieszka Rudzka i Barbara Pałka
Szóstoklasiści się sprawdzają
W środę 2 grudnia 2015r. uczniowie klas VI pisali próbny sprawdzian kompetencji z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Właściwy sprawdzian czeka ich w kwietniu. Przed nimi dużo nauki. Życzymy powodzenia.
Andrzejki
26 listopada 2015r. odbyły się szkolne Andrzejki połączone z Akcją Pomóż dzieciom przetrwać zimę. Zabawie towarzyszyły wróżby, przepowiednie, tańce i konkurencje sprawnościowe. Zebrane dary w postaci słodyczy, maskotek, produktów żywnościowych i higienicznych trafią do potrzebujących dzieci. Zobacz fotorelację.
Na żołnierską nutę..
We wtorek 10 listopada 2015 r. odbył się Festiwal Pieśni Żołnierskiej, podczas którego wszystkie klasy prezentowały przygotowane przez siebie pieśni żołnierskie. Wystąpił również chór szkolny z wiązanką pieśni patriotycznych i zespół Festa. Jury wyróżniło klasę IVb z wychowawczynią p. Magdaleną Oleszek. W kategorii klas młodszych wyróżnione zostały wszystkie klasy I-III. Festiwal zorganizowały Panie Grażyna Antoń i Barbara Pałka. Zobacz fotorelację.
Pamiętamy
Wszystkich Świętych to czas pamięci o zmarłych. Nasi uczniowie pochylają się nad grobami bliskich, ale pamiętają też o tych, nad którymi nikt nie zapali znicza. Fotorelacja.
Mleczne wariacje
Pod hasłem " Z mlekiem od dziecka" Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnystawie promuje wśród uczniów naszej szkoły walory zdrowotne i smakowe nabiału. Podczas warsztatów, które odbywają się w klasach I-III oraz klasach IV-VI dzieci poznają tajniki produkcji wyrobów mlecznych. Własnoręcznie przygotowują owocowe jogurty, próbują gotowych produktów i robią masło. Dzięki projekcji filmu, który powstał z okazji 100-lecia OSM Krasnystaw uczniowie mają możliwość zobaczyć jak, takie produkty były robione kiedyś oraz jak ich produkcja wygląda teraz. Warsztaty są też okazją, aby przyjrzeć się i posłuchać, jak powstają opakowania mlecznych produktów. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Sadzimy krokusy
Kolejny już raz przystąpiliśmy do ogólnoświatowej akcji KROKUS,w ramach której posadziliśmy 340 cebulek kwiatowych. Wychowawcy przeprowadzili lekcje poświęcone problematyce Holokaustu, połączone z sadzeniem krokusów przy szkole. Będą one upamiętniać dzieci, które zgięły w obozach koncentracyjnych. Fotorelacja na stronie Samorządziku.
Ślubowanie klas pierwszych
Dnia 22 października 2015 roku odbyła się uroczystość Ślubowania uczniów klas I Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr I w Niedrzwicy Dużej. Kolejny już raz pierwszaki ze szkoły podstawowej i najmłodsi gimnazjaliści wspólnie składali przyrzeczenia bycia dobrymi Polakami, dbającymi o dobre imię swojej szkoły, klasy, szanującymi Ojczyznę, rodziców, nauczycieli i kolegów. Wśród zaproszonych gości była Pani Urszula Michalewska – Kawaler Orderu Uśmiechu, która wraz z Dyrektorem szkoły poprowadziła ceremonię pasowania na uczniów. Po przemówieniach zaproszonych gości uczniowie przedstawili program artystyczny związany tematycznie z uroczystością. Szczegóły na stronie Samorządziku. Zobacz fotorelację.
Dzień Edukacji Narodowej
W dniu 14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy piątej „a” przygotowali dla nauczycieli wesołe widowisko, które w czasie uroczystości wprawiło wszystkich pracowników szkoły w dobry humor. Piątoklasiści wypadli wspaniale, a gorące brawa szanownej widowni nie milkły. Zobacz fotorelacje.
Uczniów przygotowała wychowawczyni M. Nowacka.
Order Uśmiechu
Pani Urszula Michalewska, nauczycielka Przedszkola w Niedrzwicy Dużej na wniosek dzieci znalazła się wśród kawalerów Orderu Uśmiechu. W podziękowaniu odwiedziła klasy I-III z naszej szkoły i przyniosła dla uczniów kolorowe baloniki oraz smaczne cukierki. Zaprosiła także dzieci do udziału w uroczystej Gali wręczenia Orderu Uśmiechu, która odbyła się w GOKSiR w Niedrzwicy Dużej. Uczniowie chętnie skorzystali z zaproszenia, a podczas Gali zaśpiewały i zatańczyły dzieci z klasy IIa oraz IIIc . Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Wych. Barbara Niezgoda i Agnieszka Rudzka
Wycieczka
We wtorek 6 października 2015r. uczniowie klas Vabc wyjechali do Lublina. Realizując kolejne punkty programu wycieczki zwiedzali lubelskie podziemia, spacerowali po Starym Mieście i obejrzeli spektakl teatralny "Legendy Polskie".
Dyskoteka
6 października 2015r. uczniowie klas III-VI bawili się podczas szkolnej dyskoteki z okazji Dnia Chłopaka. Z tej okazji życzymy wszystkim Panom wszystkiego najlepszego. Szczegóły tego wydarzenia można obejrzeć w fotorelacjach. Zapraszamy.
Wycieczka
W czwartek 24 września 2015r. uczniowie klas IVa, IVb i Vc byli na wycieczce w Lublinie, podczas której wzięli udział w lekcji w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki, poświęconej efektom świetlnym i dźwiękowym w pracy teatralnej. Spacerowali również po mieście, poznając legendy lubelskie, zwiedzili Wieżę Trynitarską i plac zamkowy.
Nowy rok szkolny
We wtorek 1 września 2015 roku uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2015/2016. Przybyłych na inaugurację roku uczniów i rodziców powitał Dyrektor szkoły. Była krótka część artystyczna, spotkania w klasach i uroczysta Msza Święta. Uczniowie klas pierwszych i czwartych spotkali się po raz pierwszy ze swoimi wychowawczyniami. Wszyscy z ożywieniem wspominali mijające wakacje. Zobacz fotorelację.
2014/ 2015
Angielski na wakacje
Wakacyjne zajęcia z języka angielskiego rozpoczęły się w poniedziałek 29 czerwca 2015r. i będą odbywały się do 24 lipca (z wyjątkiem 10 lipca). W naszej szkole prowadzi je Matthew O'Mahhonney- student z Uniwersytetu Maryland. Zajęcia odbywają się z podziałem na grupy w sali 31.
Zakończenie rocznych zajęć edukacyjnych
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015 miało miejsce 27.06.2015r. Gratulujemy wszystkim uczniom promocji do następnej klasy oraz życzymy udanych i bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu.
T-MOBILE
Bądź bezpieczny z T- Mobile Polska – świeć przykładem”, to kolejny Projekt wolontariatu pracowniczego T- Mobile Polska , będący kontynuacją wcześniejszego „Bezpieczna droga do szkoły z T- Mobile Polska” zrealizowanego w naszej Szkole w roku 2014. Liderem w/w Projektów jest absolwentka naszej Szkoły- P. Katarzyna Krzyszycha, obecnie pracownik T- Mobile Polska w Warszawie.
Tym razem docelową grupą odbiorców były dzieci i młodzież z trzech placówek dydaktycznych znajdujących się na terenie gminy Niedrzwica Duża - uczniowie klas V-VI Szkoły Podstawowej im. Bohaterów 7. Kołobrzeskiego Pułku Piechoty w Niedrzwicy Dużej , klas I Gimnazjum Nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Niedrzwicy Dużej i Specjalnego Ośrodka Szkolno –Wychowawczego w Załuczu. Wartość tego projektu to także 10.000 zł.
W związku z realizacją zadań projektowych odbyły się dwa happeningi, pierwszy 29 maja 2015r.Wolontariusze TMPL przeprowadzili wtedy we współpracy z pedagogiem szkolnym i innymi nauczycielami pogadanki i konkursy- plastyczny Jestem widoczny- jestem bezpieczny, z wiedzy o bezpieczeństwie i udzielaniu pierwszej pomocy. Przedstawiono prezentację ,, Mówię nie- żyję!’’ oraz prezentację ,, Pierwsza pomoc przedmedyczna’’, popartą pokazami strażaków pod ,, fachowym’’ okiem pielęgniarki szkolnej. Były także pokazy jazdy na rowerze. Cieszy fakt, że troje uczniów ze SOSW zmierzyło się z pokonaniem rowerowego toru przeszkód i otrzymało w nagrodę kaski rowerowe. Drugi happening, podsumowujący Projekt odbył się 22 czerwca 2015r.Najwięcej radości sprawił wszystkim pokaz tresury psów z jednej z lubelskich szkół dla psów. Owczarek niemiecki i para labradorów przypadły dzieciom do gustu, a jak mogły się do nich poprzytulać i głaskać do woli- ich miny były bezcenne. Nasze szkolne, zdrowe dzieci dzieliły radość z dziećmi min. na wózkach. Zawsze takie spotkania niosą ładunek emocjonalny i uczą pokory, i to jest piękne.
Atrakcją był niewątpliwie pokaz nowoczesnego wozu bojowego OSP, możliwość przymierzenia kasku ochronnego i wspólne zdjęcie ze strażakami. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszył się radiowóz policyjny, a także prezentacje tematyczne przeprowadzone przez wolontariuszy TMPL w poszczególnych grupach.
Tematyką Projektu było szeroko pojęte bezpieczeństwo : w sieci, na drodze, w kontaktach z nieznanymi osobami, właściwe zachowanie podczas ataku psa, umiejętność mówienia nie w stosunku do wszelkiego rodzaju używek, zasady udzielania pierwszej pomocy i integracja uczniów różnych szkół, zaś celem- wyposażenie uczniów wymienionych szkół w kaski do jazdy rowerem, szelki i elementy odblaskowe oraz uwrażliwienie zarówno na drugiego człowieka, jak i wiele zagrożeń współczesnego świata, a także uświadomienie, że niewłaściwe korzystanie z dóbr techniki, w tym Internetu niesie poważne konsekwencje, a poziom rozwoju telekomunikacji pozwala na identyfikację sprawców. W sieci nikt nie jest anonimowy. Materiały umieszczone w sieci, niestety mogą długo dawać znać o sobie, nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że zostały usunięte.
Reasumując, impreza -u progu wakacji - poświęcona bezpieczeństwu była doskonałą okazją do przekazania dzieciom i młodzieży cennych rad i wskazówek w atrakcyjnej formie. Cele Projektu zostały więc w pełni osiągnięte.
Ponadto uczniowie- zwycięzcy poszczególnych konkursów otrzymali w nagrodę kaski rowerowe, szelki , smycze i elementy odblaskowe, co wpłynie korzystnie na stan bezpieczeństwa . Konkurs literacki „Portale społecznościowe a moje bezpieczeństwo” cieszył się dużym zainteresowaniem wśród gimnazjalistów, nagrodzeni zostali wszyscy i wszystkie prace zostały zaprezentowane – odczytała je P. Justyna Polaczek, dyr. Gimnazjum Nr1.
Pan Andrzej Pastuszak, dyr. SP serdecznie podziękował Liderce i Wolontariuszom TMPL oraz wszystkim osobom wspierającym realizację Projektu. Dopełnieniem Jego słów była piosenka, którą ułożyły podczas happeningu i wykonały uczennice klasy III a- Izabela Boruch i Antonina Selegrat.
Wielka integracja
W środę, 17 czerwca 2015r. uczniowie klas czwartych i piątych brali udział w pikniku integracyjnym w miejscowości Bogucin. Były zabawy, gry rozwijające szybkość i zręczność, turnieje wymagające współzawodnictwa między klasami lub dziewczętami i chłopcami. Niektórzy wybrali mecz piłki plażowej, inni grali w "nogę", strzelali z łuku, huśtali się czy zjężdżali z góry na tzw. tyrolce. Każdy znalazł dla siebie jakąś formę wypoczynku. Powodzeniem cieszył się bufet i ognisko z kiełbaskami i hamburgerami, na które nie było ograniczeń. Zobacz koniecznie fotorelację.
Pierwsza pomoc
Ucz. kl. IVa mieli możliwość uczestniczenia w wyjątkowym szkoleniu, w czasie którego poznali zasady udzielanie pierwszej pomocy. Była teoria i ćwiczenia praktyczne. Szkolenie przeprowadzili harcerze z 3NDH „Trop.” Dziękujemy. zobacz fotorelację.
Festyn rodzinny w Niedrzwicy Dużej
Pięknym polonezem, w wykonaniu najstarszej grupy zespołu „ Festa”, rozpoczęła się artystyczna część festynu rodzinnego, odbywającego się w naszej miejscowości w niedzielę 7 czerwca 2015r. Nasz zespół zaprezentował się w prawie godzinnym repertuarze poszczególnych grup wiekowych i, jak w przypadku wcześniejszych występów, wzbudził zainteresowanie i entuzjastyczny odbiór wśród oglądających. (patrz fotorelacje)
Turniej Piłki Nożnej
W poniedziałek, 1 czerwca 2015r. z okazji Dnia Dziecka dla ucz. kl. IV-VI odbył się II Turniej Piłki Nożnej „O Puchar Dyrektora Szkoły”. Turniej rozgrywany był systemem pucharowym (przegrany odpada). Każdy mecz trwał 2x7 minut. Reprezentacja klasy składała się z 7 zawodników ( w tym 2 dziewczynki, wychowawca mógł wspomagać drużynę jako dodatkowy zawodnik). Turniej wygrała i puchar zdobyła kl. Va – wych. E. Zarajczyk. Gratulujemy. Zobacz fotorelację.
Dzień Polskiej Niezapominajki
14 maja 2015r. w sali widowiskowej GOKSiR odbyło się kolejne już spotkanie dotyczące Święta Polskiej Niezapominajki. Na scenie zaprezentowały się zespoły teatralne, przedstawiając różnorodne inscenizacje związane z tym świętem. Klasy Ia i IIa z paniami: Barbarą Niezgoda i Bożeną Reniak reprezentowały naszą szkołę. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Podsumowanie konkursów przedmiotowych
W czwartek, 14 maja 2015r. w Auli Stefana Kardynała Wyszyńskiego w KUL w Lublinie odbyło się uroczyste podsumowanie konkursów przedmiotowych organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty i Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Z naszej szkoły uhonorowani zostali laureaci Bartłomiej Wertel kl. VIa i Maciej Sidor kl. VIc. Uczniowie otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy. Podziękowania za efektywną pracę z uczniem zdolnym otrzymali też nauczyciele: p. Andrzej Gandecki i p. Aneta Hacia oraz dyrektor szkoły p. Andrzej Pastuszak.
BwRD
We wtorek 14 kwietnia rozegrany został kolejny już Gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym. Swój udział zgłosiły cztery drużyny ze szkół podstawowych i dwa gimnazja. Nasza drużyna w składzie: Michał Wójtowicz, Dorota Pietrzak, Agata Gąszczyk, Aleksander Gustaw uzyskała II miejsce. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Alleluja, Jezus żyje!
W dniu 31 marca odbył się apel przygotowany przez uczniów klasy IIb, w trakcie którego mali aktorzy zaprezentowali przedstawienie oparte na faktach ewangelicznych. Dzięki ich ogromnemu zaangażowani, wspaniałemu opanowaniu tekstów, dekoracji i pięknych strojach mogliśmy na chwilę przenieść się w odlegle czasy do Jerozolimy i autentycznie przeżyć radość Zmartwychwstania Jezusa. Na zakończenie uczniowie złożyli wszystkim życzenia świąteczne. Z klasą drugą pieśni i piosenki śpiewały dziewczynki z klas trzecich, a całą uroczystość uświetnił występ chóru szkolnego pod kierunkiem Pani Barbary Pałki. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Anna Drewniak – Janczarek, Jadwiga Kowalska
Kiermasz wielkanocny
Jak co roku w niedzielę, 22 marca 2015 roku w sali widowiskowej GOKSiR odbył się Kiermasz Wielkanocny. Nasza szkoła wystawiła stoisko, na którym można było kupić kartki i ozdoby świąteczne, a chór szkolny swoim występem uświetnił uroczystość. Podczas kiermaszu nastąpiło rozstrzygnięcie Konkursu plastycznego pt: „Baranek Wielkanocny” ,w którym nasi uczniowie zdobyli nagrody (szczegóły na stronie Samorządziku).
Święto Szkoły
„Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość”
Jan Paweł II
W dniu 18 marca 2015r. w 70. rocznicę wyzwolenia Kołobrzegu w naszej szkole obchodziliśmy Święto Patrona. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w kościele parafialnym w asyście sztandarów, następnie została odsłonięta i poświęcona pamiątkowa tablica na pomniku szkolnym, przy którym honorową wartę wystawili harcerze. Dalsza część spotkania odbywała się w budynku szkoły. Na zaproszenie Dyrekcji, nauczycieli, uczniów i rodziców odpowiedziało wielu wspaniałych gości, którzy licznie przybyli na uroczystość. Wśród obecnych byli Wójt Gminy Pan Adam Kuna, Proboszcz naszej Parafii Ks. kan. Wiesław Pecyna oraz Ks. kan. Marian Kaczmara, Dyrektorzy szkół z terenu Gminy Niedrzwica Duża, GOKSiR-u, OPS-u i Biblioteki Publicznej, były dyrektor Naszej Szkoły Pan Henryk Witek z małżonką, Stanisław Przech - Przyjaciel szkoły, delegacja Koła Kombatantów 7. Pułku Piechoty z Lublina w osobach ppłk. Włodzimierza Kwaśniewskiego, kpt. Kazimierza Jędrejka oraz ppor. mar. wojennej Ryszarda Piaseckiego, sołtys Pan Stanisław Juszka oraz rodziny naszych lokalnych bohaterów walczących o wyzwolenie Kołobrzegu. W trakcie części oficjalnej uczniowie zaprezentowali sylwetki żołnierzy pochodzących z naszej gminy, biorących udział w walkach o Kołobrzeg. Ich nazwiska zostały upamiętnione na odsłoniętej tablicy. Są to następujące osoby: szer. Ignacy Pietras, kpr. Jan Skurski oraz chor. Kazimierz Kowalczyk. Rozstrzygnięto i podsumowano konkursy związane z Patronem Szkoły. W konkursie plastycznym wyróżniono prace następujących uczniów:
Kategoria I-III: Damian Pałka, Paulina Słotwińska, Antonina Selegrat /miejsca I/, Jagoda Oleszek, Lena Golianek, Jakub Pyda /miejsca II/, Lena Jochymek, Paulina Żywicka, Norbert Próchnicki /miejsca III/
Kategoria IV-VI: Wiktoria Jakubczyk, Edyta Smolak, Patrycja Mijał, Agnieszka Niezgoda, Magdalena Łojek, Aleksandra Próchnicka, Dagmara Czajkowska, Patrycja Wójtowicz, Franciszek Janczarek, Dorota Pietrzak,, Julia Korba, Weronika Staszczak, Błażej Nowakowski, Michał Dziwulski. W konkursie wiedzy miejsca I,II i III zajęli odpowiednio: Urszula Kosidło, Magdalena Łojek i Amelia Kurowska z klas IV; Aleksandra Pietrzak, Aleksandra Sochan i Franciszek Janczarek z klas V oraz Weronika Staszczak, Karolina Małek i Mateusz Frączek z klas VI. Podsumowano również konkurs na exlibris biblioteki szkolnej, w którym I miejsce zajął Krystian Pietraś z kl. VIa. Klasy IIIa i IVc zaprezentowały się jako laureaci Szkolnego Festiwalu Piosenki Żołnierskiej. Część artystyczną przedstawiły klasy szóste pod kierunkiem Pani Anety Hacia, którym towarzyszył chór szkolny pod opieką Pani Barbary Pałki. Całość uświetnił występ Zespołu Tańca Festa prowadzony przez Panią Karolinę Madejczyk.
Składamy serdeczne podziękowania Księżom za modlitwę, Gościom za obecność, Nauczycielom, Uczniom i Rodzicom za zaangażowanie i wszelką pomoc w przygotowaniu uroczystości. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Dyrekcja Szkoły
Konkurs poezji
We wtorek, 17.03.2015r. w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej odbył się konkurs recytatorski poezji Księdza Pawła Wojciecha Maciąga. Wyróżnienie w tym konkursie zdobyła Monika Brzózka z kl. VIc. Uczennicę do konkursu przygotowała p. Aneta Hacia. Szkołę, w kategorii nauczyciele, reprezentowały p. Jolanta Majewska, p. Barbara Niezgoda i p. Anna Paluch, które otrzymały gromkie brawa i atrakcyjne nagrody. Zapraszamy do oglądania zdjęć na stronie GOKSiR-u.
Turniej Tańca Towarzyskiego
W niedzielę15 marca 2015r. uczniowie naszej szkoły brali udział w Turnieju Tańca Towarzyskiego dla Par Początkujących. Głównym organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej. Turniej odbył się na obiektach szkolnych, które udostępniliśmy w ramach współpracy, tak jak i w latach poprzednich. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Exlibris
W Konkursie na Exlibris biblioteki szkolnej brały udział klasy IV-VI. Uczniowie pracowali pod kierunkiem Pani Magdaleny Konopczyńskiej. Do finału zakwalifikowano 17 prac. Komisja w składzie: Pan dyrektor Andrzej Pastuszak, pani Magdalena Konopczyńska, Pani Krystyna Gruda wyłoniła zwycięzców konkursu.
Basen
W roku szkolnym 2014/15 z zajęć na basenie, które odbywały się we wtorki i środy w MOSKiR w Bełżycach, skorzystało 60 uczniów naszej szkoły. Na zakończenie kursu 11 dzieci zaliczyło egzamin i zdobyło kartę pływacką. Dziękujemy nauczycielom i rodzicom za opiekę stałą i doraźną. Zobacz fotorelację.
Wielkie kolędowanie
22 stycznia 2015r. odbył się XII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ,,HEJ, KOLĘDY TO CZAS…’’. Do rywalizacji przystąpiło dziesięć solistek i dziewięć zespołów ze szkół na terenie gminy. Wszyscy występujący byli bardzo dobrze przygotowani i za Ich sprawą, raz jeszcze zabrzmiały kolędy, a my poczuliśmy atmosferę minionych, jakże pięknych Świąt Bożego Narodzenia. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Organizatorki-Jadwiga Kowalska i Jolanta Majewska.
Choinka
W sobotę 17 stycznia 2015r. odbyła się szkolna zabawa choinkowa. Były tańce, przebieranki, zabawy, rozstrzygnięcie plebiscytu na Najmilszych i poczęstunki przygotowane przez rodziców. Szczegóły można zobaczyć w fotorelacjach.
Sprawdzian klas szóstych
17 grudnia 2014r. szóstoklasiści przystąpili do próbnego sprawdzianu kompetencji. Pisali go według nowych zasad (obowiązujących od tego roku szkolnego). Oprócz części polonistycznej i matematycznej sprawdzali swoje siły także w części dotyczącej języka angielskiego. Właściwy sprawdzian czeka uczniów w środę 1 kwietnia 2015r. Już dziś życzymy im powodzenia!
Jasełka bożonarodzeniowe na Kiermaszu
W niedzielę 14 grudnia 2014r. w czasie Kiermaszu Bożonarodzeniowego w GOKSiR klasa Va wystąpiła w jasełkach zatytułowanych „Mały pastuszek i wielki rozbójnik”. Występ urozmaiciły stroje uczniów i dekoracje, które przeniosły nas do czasów narodzenia Dzieciątka Bożego i wprawiły w świąteczny nastrój. Efekt atmosfery zbliżających się świąt został również wzmocniony dzięki wykonaniu przez uczniów kilku pięknych, tradycyjnych kolęd. Do występu klasę Va przygotowały panie: Jadwiga Kowalska i Agnieszka Latos. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Przedstawienie będzie można obejrzeć także w szkole w dniu 19 grudnia 2014r. o godzinie 12:10.
Przegląd Teatrów Amatorskich w GOKSiR
12 grudnia 2014r. w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji odbył się VII Przegląd Teatrów Amatorskich "Bliżej Siebie". Wystąpiły dwie klasy z naszej szkoły, prezentując przygotowane przez siebie spektakle o charakterze profilaktycznym. Klasa IVc wystawiła spektakl "Niezwykłe krzesło", a klasa IIc przedstawienie "W zdrowym ciele zdrowy duch". Zobacz fotorelacje z obu przedstawień.
opieka klasa IIc - Agnieszka Rudzka
klasa IV c - Anna Dymitrak
Konkurs profilaktyczny
11 grudnia 2014r. odbył się IV Szkolny Konkurs Profilaktyczny pod hasłem "Żyję zdrowo i bezpiecznie". Głównym celem konkursu było promowanie zdrowego i bezpiecznego stylu życia wśród dzieci i młodzieży. Jury, któremu przewodniczyła p. Krystyna Gruda oceniało prace plastyczne przygotowane przez poszczególne klasy, prezentację oraz wiedzę teoretyczną drużyn reprezentujących klasy I-III i IV-VI.
Rywalizacji przyglądały się przybyłe na konkurs panie: kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej p. Elżbieta Kędziora, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji p. Izabela Mazurek i pracownik OPS p. Agnieszka Dziekanowska, które jednocześnie były członkiniami Jury.
W przerwie konkursu uczniowie obejrzeli przedstawienie profilaktyczne pt. "Niezwykłe krzesło" przygotowane przez klasę IVc pod kierunkiem p. Anny Dymitrak.
A oto finaliści konkursu:
- w kategorii klas I-III: I miejsce kl. IIb, II miejsce kl. Ia, III miejsce kl. Ib
- w kategorii klas IV-VI: I miejsce kl. VIc, II miejsce kl. IVc, III miejsce kl. VIa.
Uczniowie klas, które zajęły poszczególne miejsca, otrzymali atrakcyjne nagrody, pozostali uczestnicy konkursu dostali nagrody pocieszenia. Wszystkie nagrody zostały ufundowane przez Gminną Komisję d/s Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
organizatorki: Beata Słotwińska i Teresa Pyc
Rozgrywki szachowe
W dniu 8 grudnia 2014r. nasza szkoła była gospodarzem Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w szachach drużynowych. Zawody rozegrane zostały w miłej i przyjaznej atmosferze. Podobnie jak rok temu gościliśmy reprezentację ze Szkoły Podstawowej w Jakubowicach Konińskich. Nasza drużyna uległa gościom 3:1 i zajęła II miejsce. Wystąpiliśmy w składzie: Edyta Smolak, Jakub Mikuła, Michał Dziwulski, Krystian Klich oraz rezerwowi Oliwia Pastuszak i Franciszek Montusiewicz. Gratuluję i życzę wytrwałości w rozwijaniu umiejętności szachowych. Zobacz fotorelację.
opiekun koła szachowego
„Warsztaty artystyczne w klasie IIc”
Pierwszego grudnia 2014r. w naszej klasie odbyły się zajęcia plastyczne troszkę inaczej niż zwykle. Gościliśmy panią Iwonę i panią Renatę, które pokazały nam, w jaki sposób wykonać świąteczną ozdobę - bombkę. Po obejrzeniu wystawki przygotowanej przez panie i wysłuchaniu instrukcji, wszyscy pełni zapału zabraliśmy się do pracy. W pracy nad bombką dzielnie wspierały nas nasze mamy. Bombki można do świąt oglądać i podziwiać w sali nr 12, a później na naszych domowych choinkach. Serdecznie dziękujemy pani Iwonie i naszym mamom za poświęcony czas i mamy nadzieję, że nie było to tylko jednorazowe spotkanie. Zobacz fotorelację.
Uczniowie klasy II c
Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej
z wychowawczynią
Andrzejki
W czwartek 27 listopada uczniowie klas I-VI bawili się na wspólnej imprezie andrzejkowej. Przedstawiciele Samorządu uczniowskiego i Samorządziku I-III przygotowali dla wszystkich moc atrakcji. Były między innymi wróżby, zabawy, losy, przebrania no i oczywiście tańce. Powodzeniem cieszył się "wodopój"- rekordzista był przy nim 17 razy.
Najbardziej cieszy jednak ogromne zaangażowanie uczniów w akcję Pomóż dzieciom przetrwać zimę - najważniejszy punkt andrzejkowego programu. Zebrano bardzo dużo darów dla potrzebujących dzieci. Serdecznie wszystkim dziękujemy. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Festiwal Piosenki Żołnierskiej
12 listopada rozśpiewała się cała nasza szkoła. Uczniowie, w dwóch grupach wiekowych (klasy IV -VI i I-III) zaprezentowali przygotowane przez siebie pieśni żołnierskie. Różnorodność aranżacji i interpretacji utworów sprawiła, że Komisja miała trudny wybór. Podczas oczekiwania na werdykt wysłuchaliśmy pieśni w wykonaniu chóru szkolnego. Ostatecznie w klasach starszych zwyciężyły: VIb ("Dziś do Ciebie przyjść nie mogę") i IVc ("Piechota"), a w młodszych klasa IIIa ("Pałacyk Michla"). Zwycięzcom gratulujemy! Szczegóły w fotorelacjach.
Wsparcie dla schroniska w Krzesimowie
W dniu 06.11.2014r. zakończona została akcja pomocy bezdomnym psom, zorganizowana przez KOŁO EKOLOGICZNE Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej. W ramach akcji zebrano: 150 kg karmy, 20 koców, 11 obroży, 4 miski, 3 smycze. W akcji na rzecz Schroniska w Krzesimowie wzięli udział wszyscy uczniowie naszej Szkoły, Dyrekcja, Nauczyciele, ucz. Gimnazjum(Anna Rusek, Gabriela Kidaj), Mieszkańcy Niedrzwicy Dużej. Wszystkim BARDZO DZIĘKUJEMY.
Szczególne podziękowania za okazałą pomoc podczas zbiórki darów składamy: p. Arturowi Staszczakowi, p. Jolancie Bednarz, p. Dorocie Rusek, p. Tadeuszowi Kuleszy.
Opiekun koła: Ewa Zarajczyk
organizatorki akcji: Ewelina Staszczak, Aleksandra Sochan,
Zuzanna Grochowska, Patrycja Szymańska
Tym, którzy odeszli...
Listopad to miesiąc pamięci o Tych, którzy odeszli. Czas szczególnej troski o ich groby. Uczniowie naszej szkoły nie zapominają o mogiłach Tych, którzy zginęli w walce i pochowani są dala od swoich bliskich. Systematycznie prowadzą prace porządkowe na cmentarzu żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej, który znajduje się na terenie naszej miejscowości. Dzień Wszystkich Świętych jest czasem, kiedy oprócz prac porządkowych uczniowie wraz z nauczycielami składają kwiaty, zapalają znicze i modlą się przy żołnierskich mogiłach. (zob. fotorelacje)
Ślubowanie klas pierwszych
21 października 2014r. odbyła się uroczystość ślubowania klas pierwszych. Kolejny już raz pierwszaki ze szkoły podstawowej i najmłodsi gimnazjaliści wspólnie składali przyrzeczenia bycia dobrymi Polakami, dbającymi o dobre imię swojej szkoły, klasy, szanującymi Ojczyznę, rodziców, nauczycieli i kolegów. Po pasowaniu na uczniów i przemówieniach zaproszonych gości uczniowie przedstawili program artystyczny związany tematycznie z uroczystością, a zespół Festa zaprezentawał się w polskich tańcach. Szczegóły w fotorelacjach.
"Książe i żebrak"
Dnia 17.10.20014r. uczniowie klas piątych i szóstych naszej szkoły udali się do Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie na spektakl „ Książe i żebrak” na podstawie powieści Marka Tawina. Przedstawienie teatralne wyreżyserował Paweł Aigne ur. 1968; (właśc. Paweł Piotrowski), aktor, reżyser, w latach 1993-2004 związany z Białostockim Teatrem Lalek. Grał epizodyczne role w takich filmach jak „Karol – człowiek, który został papieżem” oraz „U Pana Boga za piecem”. Tym razem zmierzył się z klasyką powieści przygodowych, które niełatwo jest zainscenizować na deskach teatru.
Jednak dynamicznie prowadzona akcja oraz świeży sposób zarysowywania postaci przez aktorów pozwolił obejrzeć tą sztukę z pewnym napięciem i estetycznym dystansem, niezbędnym do odkrywania na nowo cennych treści tej powieści. W skrócie rzecz ujmując, całość fabuły została precyzyjnie zarysowania tj. :
W jednej z najgorszych dzielnic Londynu mieszka Tomek Canty –chłopiec, który żebraniem i kradzieżami musi zarabiać na rodzinę. W tym samym czasie na dworze królewskim żyje młody książę Walii Edward, syn Henryka VIII. Pewnego dnia zupełnie przypadkiem chłopcy się spotykają, okazuje się, że są niemal identyczni. W wyniku zamiany strojów książę trafia na bruk, a żebrak na salony.
Młoda, ale i wyborna obsada zapewniała uczniom dobrą zabawę: Tomka Canty zagrał Daniel Dobosz, Księcia Edwarda Tudora odtwarzał Daniel Salman. Z pewnością doświadczenie związane ze specyfiką przedstawień teatralnych w połączeniu ze znajomością powieści, pozwoliło wielu uczniom na nowo i z innej perspektywy dostrzec walory książki Marka Twaina. Było tez zetknięciem się z kulturą w bezpośrednim jej przejawie – czyli inscenizacją teatralną.
Uczniowie z ciekawością śledzili losy młodzieńców, a spektakl zapewnił wszystkim dobrą zabawę i dużo emocji.
Dzień Edukacji Narodowej
14 października 2014r. w naszej szkole obchodziliśmy uroczyście Dzień Edukacji Narodowej. Były życzenia, kwiaty i słodki poczęstunek od Rady Rodziców. Wręczone zostały nagrody dyrektora. Spotkanie uatrakcyjniła programem artystycznym klasa V b z wych. p. M.Musińską - Niezgoda. Miłym akcentem były również "słoniki na szczęście", które otrzymali od Samorządu Uczniowskiego wszyscy uczestnicy uroczystości.(zobacz fotorelacje)
"Katyń - ocalić od zapomnienia"
29 września 2014r. minęło 5 lat odkąd został posadzony "Dąb Pamięci" poświęcony posterunkowemu Policji Państwowej Zygmuntowi Oleszyńskiemu (ur. Niedrzwica Kościelna). Z tej okazji klasa IVb z wychowawcą przygotowała i zaprezentowała uczniom klas IV-VI montaż słowno-muzyczny pt. "Katyń- ocalić od zapomnienia". Zobacz fotorelację.
Piknik Rodzinny
28 września 2014 roku nasza szkoła udostępniła kompleks boisk sportowych ORLIK i teren przy szkole do przeprowadzenia Pikniku Rodzinnego. Organizatorzy pikniku: Stowarzyszenie Animacji Kultury HEKSA, GOKSiR, Klub Wolontariusza, OPS, Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przyjęli hasło "Dam się wkręcić tylko w sport". Szczegóły w fotorelacjach.
Festiwal Nauki w Lublinie
W dniach 20-26 września 2014 roku miało miejsce niezwykłe wydarzenie kulturalno – naukowe XI Lubelski Festiwal Nauki. Również my, uczniowie klasy VI c, pod opieką wychowawczyni p. Magdaleny Oleszek dołączyliśmy do „naukowców” lubelskich uniwersytetów i wzięliśmy udział w Festiwalu. Hasło tegorocznej imprezy brzmiało: „Nauka bez barier” i faktycznie żadnych barier dla nas i naszych umysłów nie było! Mogliśmy o wszystkim rozmawiać, śmiało zadawać pytania, wszystkiego dotykać i wszędzie zaglądać!
Wzięliśmy udział aż w czterech projektach: „Poznaj świat bakterii” „Fotosynteza glonów w kolorach tęczy”, „Mikroświat roślinnego życia” „Magia napięcia powierzchniowego”. W ramach warsztatów wykonaliśmy wiele doświadczeń i eksperymentów Wszystkie zajęcia były bardzo ciekawe i wiele nauczyliśmy się uczestnicząc w nich. Niektórzy z nas proste doświadczenia przedstawili rodzicom i rodzeństwu. Zachęcamy innych, aby w przyszłym roku, też wzięli udział w Festiwalu Nauki, bo naprawdę warto!
Fotorelacja wkrótce! Zapraszamy!
SZALENI NAUKOWCY Z KLASY VI C J
Akcja Koła Ekologicznego
KOŁO EKOLOGICZNE ze Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej nawiązało współpracę ze Schroniskiem dla bezdomnych psów w Krzesimowie. W wyniku tej współpracy K E pod opieką p. Ewy Zarajczyk zorganizowało akcję pomocy dla zwierząt. Przeprowadza zbiórkę obroży, kocyków i karmy dla psów. Głównymi organizatorkami tej akcji są uczennice kl. Va i b: Aleksandra Sochan, Patrycja Szymańska, Ewelina Staszczak i Zuzanna Grochowska. Opieka p. E.Zarajczyk
Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji pomocy bezdomnym psom wszystkich uczniów naszej Szkoły i mieszkańców Niedrzwicy Dużej.
Rozpoczęcie roku szkolnego
1 września 2014r. uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2014/2015. Zobacz fotorelację z tego wydarzenia https://www.youtube.com/watch?v=tlwaOhK4_Cs
2013 / 2014
Zakończenie roku szkolnego
W piątek 27 czerwca 2014r. zakończyliśmy roczne zajęcia dydaktyczno- wychowawcze. Podsumowane zostały i nagrodzone tegoroczne osiągnięcia naukowe, sportowe, udział w konkursach, 100 % frekwencja i wzorce zachowań godne naśladowania. Wszyscy uczniowie otrzymali promocję do klas wyższych, a szóstoklasiści pożegnali się z nami podczas części artystycznej. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia: cz.1 http://www.youtube.com/watch?v=RKgsQ6MwiUE cz. 2 http://www.youtube.com/watch?v=FjfacCQvkq8
Życzymy wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji.
Nasz Mały Mundial...
We wtorek 24 czerwca 2014r. na Orliku odbył się Turniej piłki nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły. Do rozgrywek przystąpiły wszystkie klasy IV-VI wspierane przez wychowawczynie (bezpośrednio na boisku lub duchowo na ławce trenerów). Zwyciężyła klasa VIb z Panią Marią Nowacką, pokonując w finale klasę VIa (wyróżniajacą się na boisku oryginalnymi strojami). Wszyscy bawili się doskonale, kibice dopingowali swoim faworytom, sędziowie byli prawie sprawiedliwi i prezentowali na boisku modę sportową (sędzia liniowy wyglądał nawet jakby własnie wyszedł od Fryzjera:). Zobacz fotorelację https://www.youtube.com/watch?v=abUozo5KUKg
Trzymaj formę...
W roku bieżącym 2013/2014 nasza szkoła wzięła udział w OGÓLNOPOLSKIM PROGRAMIE „Trzymaj Formę”, którego organizatorami byli: Główny Inspektorat Sanitarny i Polska Federacja Producentów Żywności i Związek Pracodawców. Celem głównym Programu było : Zwiększenie świadomości uczestników Programu dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie. Dyrektor Szkoły Pan Andrzej Pastuszak powołał szkolnego koordynatora. Zadaniem którego było opracowanie, napisanie i wdrożenie w życie projektu edukacyjnego. Nasz Projekt edukacyjny nosił tytuł „ JAK BYĆ ZDROWYM?”. Celem jego było m. in. POSZERZENIE WIEDZY DOTYCZĄCEJ ZDROWEGO ŻYWIENIA I DIETY ORAZ KONDYCJI FIZYCZNEJ. Logo projektu, to „sportowiec wykonany z różnych owoców” (zaprojektowany i wykonany przez uczennicę kl. V Olgę Sobastyańczyk). Koordynator ułożył zadania i działania dla klas V – VI. Nad prawidłowym wykonaniem ich, mieli czuwać wychowawcy, nauczyciele i koordynator. Bardzo mile widziana była współpraca z rodzicami, którzy na zebraniach klasowych zapoznani zostali z Programem (otrzymali ulotki). Oto niektóre tematy i działania zrealizowane w ramach projektu: kl. V a – wych. p. A. Hacia „Czy wiesz co jesz?”; kl. V b – wych. p. M. Mazurkiewicz-Leziak „Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu”, „Jak zapanować nad stresem?(budowanie zdrowego stylu życia)”, „Rozgrywki sportowe”. Przez rywalizację do dobrej formy”; kl. V c – wych. p. M. Oleszek „Jak żyć zdrowo?”; kl. VI a – wych. p. A. Dymitrak „Zabawy integrujące – bitwa wodna”, „Jak żyć długo i zdrowo?”, „Trzymaj formę” – sałatki, surówki, desery, kanapki”, „Sport to zdrowie”; kl. VI b – wych. p. M. Nowacka „Co jem?- piramida żywieniowa”; kl. VI c – wych. p. A. Paluch „Dieta cud - czyli co wiem o zdrowym odżywianiu”. Na lekcjach w-fu zorganizowane zostały mecze i rozgrywki sportowe (n-le w-fu – panowie: A. Pastuszak, J. Słotwiński, A. Dobrowolski). Przeprowadzone zostały konkursy: plastyczny p. M. Konopczyńska, informatyczny p. A.Dymitrak. Pani A. Hacia z kl. V a zorganizowała rajd rowerowy „Aktywnie spędzam czas”. Pani M. Nowacka z kl. VI b dla klas szóstych przygotowała „PODCHODY” pod hasłem ”W poszukiwaniu 10 przykazań zdrowotnych”. Podchody odbyły się w lesie, gdzie ukryte zostały karteczki z hasłami: BIAŁKA, TŁUSZCZE, PRODUKTY ZBOŻOWE, PRODUKTY MLECZNE, WARZYWA, OWOCE. Przy pomocy sporządzonej przez ucz. kl. VI b mapy, uczestnicy zabawy mieli je odnaleźć.W nagrodę wszyscy otrzymali KOSZ Z OWOCAMI. Pan A. Dobrowolski przeprowadził w kl. V i VI Test - WYDOLNOŚCI FIZYCZNEJ i Test - MOJA AKTYWNOŚĆ RUCHOWA.
Uczennica Weronika Staszczak przeprowadziła w klasach piątych zajęcia na temat zdrowego stylu życia a uczeń Bartek Madejczyk w klasach szóstych na temat: Ruch to zdrowie.
Projekt zakończył się APELEM PODSUMOWUJĄCYM, przygotowanym przez koordynatora. Była to inscenizacja słowno –muzyczno -taneczna. Na dekorację apelu wykorzystano wszystkie prace uczniów biorące udział w konkursach Projektu. Apel, to zebrane w „pigułkę” wszystkie najważniejsze wiadomości i informacje dotyczące wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie, to zachęcenie do ZDROWEGO STYLU ŻYCIA, to pokazanie różnych form, metod i sposobów pracy nad właściwą postawą wobec własnego ZDROWIA.
Z Projektem współpracowały również Panie z administracji szkoły: Teresa Bednarz, Katarzyna Figiel i Lidia Oleszek, Panie z kuchni szkolnej: E. Majewska, M. Koneczna, Z. Tymińska, M. Wiertel, J. Stępień oraz Rodziceuczniów naszej szkoły oraz opiekun sklepiku szk. Pan K. Żarnowski.
Nad przebiegiem Projektu czuwał Dyrektor Szkoły Pan Andrzej Pastuszak i zastępca Dyrektora Szkoły Pani Renata Szymańska.
fotorelacja http://www.youtube.com/watch?v=iGuVxd3FU0U
Ewa Zarajczyk
Gramy w szachy…
Zajęcia kółka szachowego w roku szkolnym 2013/2014 odbywały się w piątki w godzinach popołudniowych. Regularnie uczęszczało na nie kilkunastu uczniów w wieku od 6 do 12 lat. Szkoła dysponuje kilkunastoma zastawami szachów wraz z profesjonalnymi zegarami. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach, rozwijając umiejętności logicznego myślenia. Był to również ciekawy sposób na spędzenie czasu wolnego, poznanie nowych kolegów i integrację. Poprzez zajęcia kółka przygotowujemy się do kolejnych zawodów szachowych, które odbędą się na jesieni. Najlepszych czterech szachistów ( w tym minimum jedna dziewczynka) stanowić będą reprezentację szkoły. A jak to na kółku bywało, zostało utrwalone w postaci fotografii…(zapraszamy do zakładki fotorelacje)
Andrzej Pastuszak
Tego jeszcze nie było …
Z radością przyjęliśmy decyzję o udziale w projekcie „Bezpieczna droga do szkoły z T-Mobile Polska”. Fakt, iż możemy mieć wpływ na podniesienie bezpieczeństwa najmłodszych, szczególnie w drodze do i ze szkoły, zmobilizował nas do pracy nad przypomnieniem i poszerzeniem wiedzy uczniów w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dodatkowym motywatorem dla dzieci była możliwość atrakcyjnego nagradzania, która wpłynęła na poziom zainteresowania uczniów konkursami. Dzięki projektowi nasi najmłodsi uczniowie będą widoczni na drodze, a tym samym bezpieczniejsi. Jesteśmy przekonani, iż będą używali kasków i kamizelek odblaskowych na co dzień, a z pomocą rodziców i nauczycieli zaprowadzą w lokalnym środowisku swoistą modę używania tychże przedmiotów.
Piątek, 6 czerwca br., był dniem podsumowującym realizację w/w projektu, którego ideą przewodnią jest poprawa bezpieczeństwa najmłodszych mieszkańców obszarów wiejskich, a źródłem finansowania – fundusze przekazane przez pracowników i firmę T-Mobile Polska podczas 12. Świątecznej Aukcji Charytatywnej, zorganizowanej w 2013r. W godz. 10.00- 15.00 odbył się pierwszy inauguracyjny happening, który zgromadził 150 uczniów klas I-III, wychowawców, nauczycieli i rodziców. Było wiele atrakcji – nagrodzono kaskami 24 zwycięzców konkursów (plastycznego, znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy oraz przepisów ruchu drogowego); 48 uczniów, którzy zajęli 2. i 3. miejsca nagrodzono szelkami odblaskowymi; 66 uczniów otrzymało kaski rowerowe (wg typowań wychowawczyń - kryterium stanowiła odległość i fakt pokonywania drogi do szkoły na rowerze). Dodatkowo, wszystkie dzieci otrzymały kamizelki i opaski odblaskowe, obejrzały pokaz jazdy na rowerze po torze przeszkód oraz pokaz akrobacji rowerowych w wykonaniu gimnazjalisty – Pawła Pasierbowicza. Olbrzymim zainteresowaniem cieszył się nowoczesny wóz strażacki, służący do ratownictwa drogowego, zaprezentowany przez strażaków z OSP Niedrzwica Duża. Obecność policjanta rozdającego wraz z wolontariuszami T-Mobile kamizelki odblaskowe podkreślała wagę prowadzonych w ramach projektu działań.
Wielką radość sprawił dzieciakom sierżant Poli – maskotka policyjna, jak również kot z zającem (maskotki wykorzystane w ramach projektu dzięki uprzejmości miejscowego środka Kultury), które pojawiały się i znikały w równie tajemniczych okolicznościach, zaskakując swą obecnością dzieci…. Mamy nadzieję, że we wrześniu, w kolejnej edycji projektu pojawią się znowu.
Wolontariusze T-Mobile Polska przygotowali ciekawe zajęcia dot. szeroko rozumianego bezpieczeństwa najmłodszych, odpowiedzieli na mnóstwo pytań i z niecierpliwością czekają na wrzesień, żywiąc przy tym nadzieję, że rodzice dopilnują, by ich pociechy na co dzień korzystały z tego, czym zostały obdarowane – ze zdobytej wiedzy oraz przedmiotów poprawiających widoczność na drodze. Pod tymi życzeniami podpisują się także Dyrekcja i nauczyciele.
Happening to jedna z najbardziej udanych imprez szkolnych, ubogacona obecnością: pani Danuty Wójcik, nadzorującej projekt ze strony Pionu Polityki Personalnej oraz wolontariuszy z T- Mobile Polska: panów Pawła Sławeckiego, Lucjana Kupczaka. To doskonały wzór do naśladowania zwłaszcza, że autorką i liderem projektu jest nasza absolwentka – Katarzyna Krzyszycha znająca realia naszej szkoły i środowiska.
W imieniu Dyrekcji Szkoły, nauczycieli i uczniów - DZIĘKUJEMY.
szczegóły dotyczące Projektu na stronie Samorządziku
zobacz fotorelacje http://www.youtube.com/watch?v=b0_krSZjRqQ&feature=youtu.be
http://www.youtube.com/watch?v=oe5Ramv86-s
Koordynator Projektu - Jolanta Majewska
SP Niedrzwica Duża
Dzień Dziecka
1 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Z tej okazji w poniedziałek 2 czerwca 2014r. uczniowie naszej szkoły mieli liczne atrakcje:
kl. I - wyjechały do Bałtowa na spotkanie z dinozaurami (fotorelacja),
kl. II - odwiedziły Ducha Bielucha w Chełmie i zobaczyły zwierzęta w ZOO w Zamościu,
kl. III - zwiedzały stolicę Polski -Warszawę,
kl. IV - spędziły ten dzień w Bogucinie na pikniku integrując się i relaksując,
kl. V a i b - zaplanowały rajd rowerowy,
kl. V c - była w SPS ORKANA w Lublinie, a potem na pysznej pizzy w pizzerii JOKER,
kl. VI - uczestniczyły w Dniu Europejskim zorganizowanym przez Gimnazjum Nr 1 w Niedrzwicy Dużej.
Mimo, że pogoda płatała nam figle i tak dzień ten zapadnie na długo w naszej pamięci.
„Lekcje Wolności”
4 czerwca mija 25 lat od przeprowadzenia pierwszych w powojennej Polsce częściowo wolnych wyborów. W tym dniu dla uczniów klas VI naszej szkoły, zorganizowane zostaną zajęcia nawiązujące do 25. rocznicy wydarzeń 1989 roku, które zostały nazwane symbolicznie „Lekcjami wolności”. Mają one nie tylko przybliżać uczniom genezę i skutki tamtych wydarzeń, ale przede wszystkim pobudzać ich do dyskusji na temat wpływu m.in. obrad Okrągłego Stołu i wyborów parlamentarnych 4 czerwca na obecną sytuację Polski i obecne warunki życia samych uczniów.
„Lekcje Wolności” poprzedzone zostały wprowadzeniem w tematykę 1989 roku (25. rocznica obrad Okrągłego Stołu i wyborów parlamentarnych 4 czerwca), a następnie przeprowadzeniem przez uczniów rozmów z rodzicami, dziadkami lub dalszą rodziną na temat ich wspomnień z wydarzeń 1989 roku (czym dla nich były oraz jak je zapamiętali). Rozmowy te zostały udokumentowane w postaci plakatów, wywiadów i opowiadań, a wyniki pracy dzieci umieszczone na gazetce szkolnej w Sali Tradycji w naszej szkole.
Anna Paluch
W środę 30 kwietnia uczniowie klasy Vb przedstawili część artystyczną pt. „Nauczmy się na pamięć tego kraju...". Jej celem było upamiętnienie rocznicy Konstytucji 3 Maja. Montaż słowno – muzyczny w przystępny sposób przybliżył wydarzenia z XVIII wieku. Warto podkreślić, że „artyści” z Vb zaprezentowali się w ciekawych strojach – stosownych do tamtej epoki. Dzięki temu, dość trudna lekcja historii zaciekawiła nawet najmłodszych uczniów - widzów. Na uwagę zasługuje fakt, że w przedstawienie zaangażowani byli wszyscy uczniowie klasy Vb.
Oprawę muzyczną przygotował chór szkolny.
Mira Mazurkiewicz - Leziak
Patrycja Wójtowicz, ucz. kl. IVa Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej brała udział w finale Turnieju „Z Podwórka na stadion o Puchar Tymbarku 2014” w kategorii U-12. W eliminacjach gminnych, powiatowych i wojewódzkich Patrycja startowała w drużynie z koleżankami z kl. IV i V jako reprezentantka naszej szkoły . W etapie ogólnopolskim wzmocniła drużynę SP Kaczórki i grając z tą drużyną 2 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie zdobyła Puchar Tymbarku i w nagrodę już 12 maja wyjedzie do Hamburga, gdzie na stadionie Imtech Arena obejrzy towarzyski mecz Niemcy – Polska.
Sukces Patrycji to talent i systematyczne ćwiczenia na lekcjach wychowania fizycznego pod okiem nauczyciela Jacka Słotwińskiego oraz aktywny udział w treningach z trenerem Robertem Bieleckim. Cieszymy się z sukcesu naszej uczennicy. Gratulujemy jej i rodzicom, którzy wspierają talent córki.
W piątek 25 kwietnia związku z kanonizacją Jana Pawłowa II w naszej szkole odbył się apel pt. „SANTO SUBITO”
Uczniowie klasy Va przypomnieli zgromadzonym najważniejsze fakty z życia Ojca Świętego od narodzin, dzieciństwa poprzez święcenia kapłańskie i wybór na papieża, aż po cierpienie i śmierć.
Wszystkie wydarzenia były opatrzone słowami samego Jana Pawła II, w których wspominał doniosłe chwile swojego życia oraz zachęcał do życia w prawdzie, miłości i bliskości Boga czyli do świętości w codzienności. Jego słowa to testament pozostawiony nie tylko nam, ale także następnym pokoleniom. Na zakończenie uroczystości wszyscy trzymając się za ręce zaśpiewaliśmy ulubioną pieśń Papieża -„Barkę”
Dzięki takim spotkaniom nasz rodak Jan Paweł II i jego nauka ciągle żyją w naszej pamięci. Montaż słowno-muzyczny był naszym podziękowaniem dla Wielkiego Polaka, który tak wiele uczynił dla swojej Ojczyzny i zawsze pozostanie wzorem do naśladowania dla każdego z nas.
Jadwiga Kowalska, Barbara Pałka
Apel wielkanocny
W ostatnim dniu nauki przed wiosenną przerwą świąteczną odbył się apel wielkanocny pt. „Jak Wielka Sobota Post wyganiała”, na którym gościliśmy przedszkolaków z grup zerowych wraz z wychowawczyniami. Występujący uczniowie z klas Vc i Ic przedstawili zwyczaje związane z okresem Wielkiego Postu i Świętami Zmartwychwstania Pańskiego i wyjaśnili ich znaczenie. Apel przebiegał w radosnej atmosferze, były humorystyczne dialogi a nawet tańce „pisanek”. Dużo radości wywołał u publiczności śmigus-dyngus. Pan Dyrektor podziękował wszystkim uczestnikom części artystycznej, nauczycielom przygotowującym apel oraz rodzicom, którzy bardzo aktywnie włączyli się w dekorowanie sali. Następnie złożył wszystkim życzenia świąteczne. Głos zabrał również obecny na uroczystości ks. Krzysztof Kwiatkowski, który złożył świąteczne życzenia wszystkim gościom i całej społeczności szkolnej. Ogłosił wyniki konkursu wiedzy o Metropolitarnym Seminarium Lubelskim pt. „Najważniejsze wydarzenia z dziejów Lubelskiego Seminarium Duchownego. Pierwsze miejsce zajął uczeń klasy VIc – Michał Pałyska, drugie Łukasz Biskup uczeń kl. Va, trzecie Damian Szaliłow z klasy VIa. Szkolny etap konkursu diecezjalnego, którego celem była popularyzacja wiedzy o historii seminarium, przygotowali nauczyciele uczący religii. W kolejnym etapie udział wezmą uczniowie, zajmujący I i II miejsce.
Jadwiga Kowalska, Magdalena Oleszek
Występ na kiermaszu
Dnia 6 kwietnia uczniowie naszej szkoły klasy Vc i Ic zaprezentowali na kiermaszu wielkanocnym w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji, przedstawienie o wymownym tytule „Jak Wielka Sobota post wyganiała”.
Wielki Post i okres wielkanocny - to dla chrześcijan czas szczególny. Wydarzenia Wielkiego Tygodnia doprowadzają nas do pustego grobu – symbolu zmartwychwstania Chrystusa. Z tym czasem jest związanych wiele tradycji, obyczajów i obrzędów ludowych, o których dziś niestety nie pamiętamy lub ich nie znamy. Niektóre z nich przypomnieli nasi uczniowie w zaprezentowanym przedstawieniu(obijanie Judasza, chodzenie po dyngusie). Postacie „Postu”, „Wielkiej Soboty”, niezwykle barwnych „Jajek – Pisanek” czy „Bab Wielkanocnych” przypomniały zebranym dawne zwyczaje i przypomniały o tym jak ważne jest zachowywanie postu i zaufanie Bożej Opatrzności. Przedstawienie było niezwykle barwne i kolorowe dzięki ogromnemu zaangażowaniu Rodziców uczniów, którzy przygotowali wspólnie z nimi wspaniałe stroje dla „Jajek – Pisanek”, „Wielkanocnych Bab”, „Wielkiej Soboty” czy „Postu” Wszystkich, którzy nie mieli okazji obejrzeć przedstawienia zapraszamy w dniu 16 kwietnia na apel szkolny o godzinie 10.00.
Nauczyciele: Jadwiga Kowalska i Magdalena Oleszek
1.Rola przedszkola w przygotowaniu dzieci 6 – letnich do realizacji obowiązku szkolnego, zmiany w systemie edukacji i prawie oświatowym.
2. Zmiany wynikające z przepisów rozporządzenia w sprawie działalności poradni psychologiczno-pedagogicznych, z uwzględnieniem opinii o odroczeniu obowiązku szkolnego.
3. Diagnoza dojrzałości szkolnej sześciolatka.
Przydatne linki:
Święto Szkoły
Jak co roku, w dniu 18 marca, odbywa się ważna dla Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej uroczystość. Jest ona związana z obowiązkiem i honorem godnego uczczenia imienia naszej szkoły i wkładu Bohaterów 7. Kołobrzeskiego Pułku Piechoty w wyzwolenie Kołobrzegu z rąk hitlerowskiego najeźdźcy. Właśnie w tym dniu, 69 lat temu, zdobyto Kołobrzeg, po ciężkich walkach związanych z przełamaniem Wału Pomorskiego. Do heroicznego wysiłku związanego z tym ważnym wydarzeniem przyczyniły się I Armia Wojska Polskiego i żołnierze I Frontu Białoruskiego. W trakcie zdobywania miasta życie straciło ok. 1300 żołnierzy. Dlatego tak istotnym jest potrzeba wspominania tamtych pamiętnych dni i przypominania wydarzeń, które dla wielu z nas są przykładem odwagi i poświęcenia, bez których to i współczesny patriotyzm byłby miałki i bezsensowny.
Niewątpliwie więc uroczystość ta jest też sposobem do promowania postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży naszej szkoły. Stąd też dobór wierszy i pieśni na ten szczególny dzień. Czas wspomnień tych trudnych dni rozpoczął wiersz, słowa do piosenki Zdzisławy Sośnickiej „Nie było wtedy róż” w wykonaniu Karoliny Małek. O trudach bitwy opowiadał też drugi utwór pt.: „Zatarły morskie fale” w wykonaniu Moniki Brzózki, „Gdy szumiały wierzb płaczących drogowskazy tamtych lat” – Michał Wójtowicz. O atmosferze tamtych dni, która unosiła się w powietrzu mówił następny tekst, który przedstawił Daniel Wołoszyn. Ważnym momentem, wspominanym w trakcie obchodów tej rocznicy jest wydarzenie związane z tzw. „Zaślubinami Polski z morzem” – o tym fakcie przypomniała nam Ola Pietrzak. Uczennica klasy Vc Weronika Staszczak roztoczyła melancholijny obraz tamtych dni w słowach do pieśni w wykonaniu Zdzisławy Sośnickiej, pt.: „Nie było wtedy róż”.
Przedstawiony projekt artystyczny urozmaiciły piosenki; „Nasza Ojczyzna”, „Wedle wyroków Twoich”, „Pąki białych róż” oraz „Niepodległość” w wykonaniu chóru (pod kierunkiem p. Barbary Pałki) . Przygotowany przez p. Anetę Hacia wraz z uczniami pokaz slajdów nawiązywał do uroków naszej ojczyzny, scen bitewnych i uroczystości „Zaślubin Polski z morzem” oraz pięknego i współcześnie brzmiącego wiersza i pieśni o patriotyzmie pt.: „Chcę się Ciebie nauczyć na pamięć” (sł. Janusz Kondratowicz, muz. Wojciech Trzciński). Wiersz ten recytowali Agata Gąszczyk i Maciej Sidor.
Święto Szkoły uświetnił tez występ Zespołu „Festa” pod kierownictwem p. Karoliny Madejczyk.
Zwieńczeniem uroczystości były okazjonalne przemówienia zaproszonych gości. Szczególnie ważnym i wzruszającym momentem były wspomnienia p. Władysława Wójcika przedstawiciela Światowego Związku Żołnierzy AK, który przypomniał rzeczywistość zmagań wojennych w trakcie II Wojny Światowej. Wśród nas obecny też był prezes Lubelskiego Koła nr4 Związku Żołnierzy WP im. Bohaterów 7.Pułku Piechoty inż. por. Feliks Wójcik oraz emerytowana dyrektor szkoły - p. Janina Głąbowa i przyjaciel szkoły p. - Stanisław Przech. Przy tej okazji kierujemy szczególne słowa podziękowania za uznanie wysiłku dzieci i młodzieży w przygotowanie uroczystości, jakie skierowała do nas p. Janina Głąbowa.
Wśród wielu zaproszonych gości byli też obecni przedstawiciele władz samorządowych oraz instytucji gminnych Niedrzwicy Dużej, przedstawiciele Rady Rodziców oraz, we wdzięcznej naszej pamięci, emerytowani nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej.
zdjęcia z uroczystości ..... kliknij link
Aneta Hacia
W niedzielę 16 marca 2014r. w sali widowiskowej GOKS i R odbyło się spotkanie autorskie ks. Wojciecha Zasady, promujące tomik poezji ,,Moje Anioły do tańca i do różańca". Jako współorganizatorzy przygotowaliśmy inscenizację ,,Uwierz w Anioły…", która uświetniła niedzielne spotkanie i …być może pozwoliła nam uwierzyć w anioły… Przecież one są wszędzie… na ziemi i na niebie. Wystąpili uczniowie klasy II a SP i uczennice klasy II b Gimnazjum Nr1, a także zespół wokalny SP.
Jolanta Majewska
Dnia 16 stycznia 2014 roku odbył się III Szkolny Konkurs Profilaktyczny pod hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Więcej informacji w zakładce Pedagog. ...czytaj
Dnia 11 stycznia 2014 roku odbył się w naszej szkole XI Międzyszkolny Konkurs „Hej, kolędy to czas”. Komisja przesłuchała solistów i zespoły z siedmiu szkół z terenu gminy Niedrzwica Duża i przyznała następujące miejsca:
Kategoria kl I – III
zespół
I miejsce – SP Krężnica Jara
II miejsce – SP Niedrzwica Duża
III miejsce – SP Niedrzwica Kościelna
soliści
I miejsce – Laura Łabiga (SP Krężnica Jara)
II miejsce – Joanna Dorot (SP Czółna)
III miejsce – Patrycja Rusinek (SP Marianka)
Kategoria kl IV – VI
Zespół
I miejsce ex aequo – SP Krężnica Jara i SP Marianka
II miejsce ex aequo – SP Niedrzwica Duża i SP Niedrzwica Kościelna
III miejsce – SP Czółna
soliści
I miejsce – Monika Brzózka(SP Niedrzwica Duża)
II miejsce ex aequo – Mateusz Obara (SP Krężnica Jara) i Konrad Piotrowski (SP Strzeszkowice)
III miejsce – Małgorzata Stec(SP Marianka)
Gratulujemy laureatom i życzymy kolejnych sukcesów
W dniu 12 listopada 2013r. odbył się w naszej szkole Festiwal Piosenki Patriotycznej, w 95 rocznicę odzyskania niepodległości naszego kraju.
W uroczystości wzięli udział uczniowie klas I-VI, Dyrekcja i nauczyciele.
Organizatorami festiwalu były panie: Barbara Pałka i Grażyna Antoń. O oprawę plastyczną zadbała p. Magdalena Konopczyńska.
Apel otworzył dyrektor szkoły p. Andrzej Pastuszak. Następnie przedstawiono komisję oceniającą wykonywane utwory. Prezentacje rozpoczęły klasy IV- VI. Kolejnym punktem programu był występ chóru szkolnego pod kierunkiem p. B. Pałka.
Następnie kolejno występowały kl. I- III. Uroczysty apel uświetnił pokaz tańców ludowych zespołu Festa. Komisja ogłosiła zebranym swój werdykt.
Wyróżnienie w kategorii klas I-III uzyskała kl. III c pod kierunkiem p. Anny Wójcik, a wśród klas IV- VI palmę pierwszeństwa zdobyła klasa VI c przygotowana przez p. Annę Paluch. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, a pozostałym życzymy sukcesów w następnych etapach festiwalu.
14 października 2013r. w Szkole Podstawowej w Niedrzwicy Dużej obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy IVa pod kierunkiem wychowawcy, pani Liliany Rosieckiej, przygotowali program artystyczny skierowany do wszystkich pracowników naszej szkoły. Dzieci dziękowały za przekazywaną wiedzę, opiekę, cierpliwość i trud wkładany w codzienną pracę.
Występ uświetniły piosenki w wykonaniu szkolnego zespołu wokalnego, który pracuje pod kierunkiem pani Barbary Pałki. Dyrekcji, nauczycielom oraz wszystkim pracownikom szkoły złożyli życzenia także przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, którego opiekunem jest pani Magdalena Oleszek.
Jaskinia Raj
24 maja 2013 roku w Auli Kardynała Stefana Wyszyńskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego odbyła się wojewódzka gala podsumowania konkursów przedmiotowych organizowanych w roku szkolnym 2012/2013 przez Lubelskiego Kuratora Oświaty. W uroczystości udział wzięli laureaci konkursów, rodzice, nauczyciele i dyrektorzy szkół. Uczennica naszej szkoły, Agata Tokarzewska kl. VIb, jako laureatka konkursów z języka polskiego i z historii otrzymała z rąk Pana Krzysztofa Babisza - Lubelskiego Kuratora Oświaty gratulacje oraz nagrody książkowe.
My również gratulujemy koleżance i życzymy dalszych sukcesów.
15 maja 2013 r. obejrzeliśmy przedstawienie ekologiczne "Polska Niezapominajka" przygotowane przez uczniów klasy Va, oraz uczniów klas piątych i szóstych uczęszczających na koło ekologiczne. Piosenki wykonał chór szkolny pod opieką p. B. Pałki. Podczas apelu rozstrzygnięty został konkurs "Kwiaty przestrzenne". Opieka merytoryczna p. E. Zarajczyk i p. A. Dymitrak
Dnia 22 października 2015 roku odbyła się uroczystość Ślubowania uczniów klas I Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr I w Niedrzwicy Dużej. Kolejny już raz pierwszaki ze szkoły podstawowej i najmłodsi gimnazjaliści wspólnie składali przyrzeczenia bycia dobrymi Polakami, dbającymi o dobre imię swojej szkoły, klasy, szanującymi Ojczyznę, rodziców, nauczycieli i kolegów. Wśród zaproszonych gości była Pani Urszula Michalewska – Kawaler Orderu Uśmiechu, która wraz z Dyrektorem szkoły poprowadziła ceremonię pasowania na uczniów. Po pasowaniu i przemówieniach zaproszonych gości uczniowie przedstawili program artystyczny związany tematycznie z uroczystością. Zobacz fotorelację.
I miejsce – SP Niedrzwica Duża
Wyjazd na Lubelski Festiwal Nauki
W dniach 17 – 23 września 2016 roku miało miejsce niezwykłe wydarzenie kulturalno – naukowe: XIII Lubelski Festiwal Nauki. Uczniowie naszej szkoły dołączyli do grona „naukowców” lubelskich uniwersytetów. Zorganizowano dwa wyjazdy – 18 września dla klasy III b oraz 23 września dla klas V a i V b. Uczestnicy wzięli udział w kilku projektach: Zwierzęta w służbie nauce, Laboratorium chemiczne, Ślina lustrem naszego organizmu, Barwy świata – jak widzimy kolory? (zorganizowane przez Uniwersytet Medyczny) oraz Stwórz swoją własną kulę kąpielową na Uniwersytecie Przyrodniczym. Wszystkie zajęcia były prowadzone w bardzo ciekawy i przystępny dla młodego człowieka sposób, dzieci mogły o wszystkim rozmawiać, śmiało zadawać pytania, dotykać prawie wszystkiego i zaglądać w różne zakamarki laboratoriów i budynków akademickich. W ramach warsztatów wykonały wiele doświadczeń, po czym z satysfakcją i radością mówiły o sobie, że teraz też są naukowcami! Hasło tegorocznej imprezy brzmiało: „Nauka źródłem inspiracji”. I faktycznie – udział w zajęciach zainspirował naszych uczniów do zgłębiania wiedzy, wyjaśniania praw rządzących światem. Świadczy o tym fakt, że wielu uczestników zajęć zapamiętało proste eksperymenty (magiczna plastelina, lampa-lawa, skaczące rodzynki) i przedstawiło je rodzicom, rodzeństwu, a nawet babciom i dziadkom. W „domowym laboratorium” mali naukowcy wykonali też kolejne kule kąpielowe. Ale warsztaty w ramach Festiwalu Nauki nie były jedyną atrakcją wyjazdów. Po posiłku, w ulubionej przez wszystkich restauracji, dzieci z klasy III obejrzały w kinie film „Jak zostać kotem”, a klasy V „Sekretne życie zwierzaków domowych”. Wycieczkowicze wrócili do domów późnym popołudniem, i chociaż troszkę zmęczeni, jednogłośnie stwierdzili, że dzień był bardzo udany, a w przyszłym roku też wyjadą na Festiwal Nauki!
Organizator – Magdalena Oleszek
DO DEN:
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły oraz wręczyli własnoręcznie przygotowane, pachnące i kolorowe mydełka glicerynowe.
Jury Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Moje Miasto Dawniej i Dziś -Kontrasty" przyznało II miejsce Julii Kańczugowskiej, uczennicy kl.Va Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej. Julka pracuje pod opieką p.Magdaleny Konopczynskiej.
,,… tyle marzeń jest na świecie,
czy się spełnią ? trzeba wierzyć,
bo od ciebie tak naprawdę,
bo od ciebie to zależy…!”
Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę
Kierując się mottem akcji charytatywnej „Pomóż dzieciom przetrwać zimę” społeczność Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej aktywnie włączyła się w spełnianie marzeń potrzebujących dzieci. Sztab nr 138, który założyliśmy w naszej szkole ogłosił zbiórkę darów rzeczowych na rzecz dzieci zamieszkujących w Domu Dziecka w Woli Gałęzowskiej. Wraz z nami do akcji przystąpiły przedszkolaki z Przedszkola w Niedrzwicy Dużej. W dniach 22 listopada - 5 grudnia zbierane były dary na terenie naszej szkoły. Oczywiście największą ofiarnością nasi uczniowie wykazali się podczas dyskoteki andrzejkowej. Segregowanie , pakowanie i ważenie – to ogromny wkład pracy wolontariuszy i opiekunów, aby sprostać postawionym sobie wymaganiom ...... I nasza satysfakcja jest ogromna. Wspólnie przygotowaliśmy paczki z rekordową ilością darów-420 kg. Słodycze, trwała żywność, artykuły szkolne i chemiczne oraz zabawki zawieźliśmy do Domu Dziecka w Woli Gałęzowskiej. Wyjazd i spotkanie były ogromnym przeżyciem zarówno dla starszych uczniów , jak
i dla małych przedszkolaków. Obdarowywanie było tak samo przyjemne, jak przyjmowanie prezentów....
Abyśmy mogli uczyć nasze dzieci pomagania, musimy mieć wsparcie rodziców . Podczas tej akcji wszyscy wykazali się ogromną empatią i ofiarnością, za którą bardzo serdecznie dziękujemy.
Opiekę nad wolontariuszami sprawowały p. Joanna Wapińska i p. Dorota Rusek.