Procedura bezpieczeństwa
dotycząca organizacji zajęć rewalidacyjnych
w Szkole Podstawowej
im. Bohaterów 7. Kołobrzeskiego Pułku Piechoty w Niedrzwicy Dużej
związana z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
POSTANOWIENIA OGÓLNE
- W indywidualnych zajęciach rewalidacyjnych uczestniczą uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, których rodzice potwierdzili wolę uczestnictwa swojego dziecka w takiej formie wsparcia oraz akceptują i zobowiązują się przestrzegać wprowadzonej procedury bezpieczeństwa.
- Godziny realizacji zajęć są ustalane z rodzicami uczniów i dostosowane do potrzeb dzieci.
- W szkole obowiązuje zakaz przebywania dla osób niebędących pracownikami szkoły.
- Rodzice/opiekunowie uczniów mogą wejść do szkoły tylko w wyjątkowych sytuacjach, po uzyskaniu zgody dyrektora.
- Uczeń, który ukończył 13 lat może przemieszczać się do i ze szkoły samodzielnie.
OBOWIĄZKI RODZICÓW
- Rodzic przed każdym indywidualnym spotkaniem dziecka z nauczycielem przekazuje dyrekcji placówki istotne informacje o stanie zdrowia dziecka - zał. Nr 1. W przypadku,gdy uczeń przemieszcza się samodzielnie powinien przedstawiać każdorazowo wypełnione przez rodzica oświadczenie o stanie zdrowia
- Należy zaopatrzyć dziecko, w indywidualną osłonę nosa i ust podczas drogi do i z placówki.
- Należy przyprowadzać do placówki dziecko zdrowe – bez objawów chorobowych.
- Nie należy przyprowadzać dziecka do szkoły jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
- Należy wyjaśnić dziecku, żeby nie zabierało do szkołyniepotrzebnych przedmiotów.
- Należy regularnie przypominać dziecku o podstawowych zasadach higieny, podkreślać, że powinno ono unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą z mydłem i nie podawać ręki na powitanie, zachowywać obowiązujący dystans społeczny.
- Należy zwrócić uwagę dziecka na odpowiedni sposób zasłania twarzy podczas kichania czy kasłania.
- Rodzic pilnuje, aby zachować bezpieczną odległość w momencie przyprowadzania i odbierania dziecka ze szkoły.
- Rodzic przed wejściem do budynku czeka na pracownika obsługi.
ZAPEWNIENIE WARUNKÓW SANITARNYCH
- W zajęciach nie mogą uczestniczyć dzieci i młodzież oraz kadra pedagogiczna, którzy są objęci kwarantanną lub izolacją albo mają objawy choroby zakaźnej.
- Szkoła zapewnia środki ochrony indywidualnej dla pracowników obsługi oraz nauczycieli prowadzących zajęcia (maski, przyłbice, rękawiczki, fartuchy w razie potrzeby) oraz instrukcji prawidłowego ich stosowania.
- Wszyscy pracownicy szkoły przestrzegają zasad higieny osobistej (częstego mycia i dezynfekcji rąk, właściwego zakrywania ust podczas kichania/kaszlenia, stosowania maseczek ochronnych w częściach wspólnych budynku, zachowania dystansu społecznego).
- Pracownicy obsługi oraz nauczyciele mają zakaz noszenia w budynku szkoły biżuterii na rękach poniżej łokcia, ze względu na utrudnienia w prawidłowym myciu rąk.
- Szkoła zapewnia niezbędne środki czystości do utrzymania prawidłowej higieny rąk (mydło antybakteryjne, ręczniki papierowe oraz płyny do dezynfekcji rąk przy każdym wejściu do budynku).
- Szkoła zapewnia środki czystości niezbędne do prawidłowego przygotowania sal lekcyjnych i ich dezynfekcji przed i po zajęciach.
- Zużyte, jednorazowe środki ochrony osobistej (maseczki, rękawiczki) są wyrzucane do zamykanych, wyłożonych workiem foliowym koszy na odpady, które znajdują się w łazienkach.
- Uczeń wraz z nauczycielem zostają przydzieleni do jednej sali, z której usunięte zostaną przedmioty i sprzęty trudne do skutecznej dezynfekcji.
- Nauczyciele prowadzący zajęcia są zobowiązani w miarę możliwości do stosowania osłony ust i nosa będąc w bliskim kontakcie z uczniem.
- Uczniowie uczestniczący w zajęciach są zobowiązani do stosowania osłony ust i nosa będąc w bliskim kontakcie nauczycielem, w miarę indywidualnych możliwości psychofizycznych.
- Uczeń nie przynosi do szkoły żadnych zbędnych przedmiotów, podczas zajęć korzysta ze swoich przyborów szkolnych oraz materiałów udostępnionych przez nauczyciela.
- Nauczyciele prowadzący zajęcia informują dzieci o ryzyku, jakie niesie ze sobą nieprzestrzeganie zasad higieny osobistej.
- Sale, w których odbywają się zajęcia są regularnie wietrzone przez pracowników obsługi ( przed zajęciami i po zajęciach).
- Powierzchnie użytkowane do prowadzenia zajęć oraz wyposażenie wykorzystywane podczas zajęć są regularnie dezynfekowane, poprzez: regularne czyszczenie powierzchni wspólnych, np. klamek drzwi wejściowych, poręczy, blatów, oparć krzeseł i sprzętu, dezynfekowanie powierzchni dotykowych, np. biurek i stolików/ławek, klawiatur, myszek, włączników świateł.
- Dezynfekcja wymieniona w pkt 12 odbywa się przed i po każdych zajęciach (załącznik nr 3).
PRZYJĘCIE UCZNIA NA ZAJĘCIA, ZACHOWANIE PODCZAS ZAJĘĆ I PO ZAJĘCIACH
- Dzień przed ustalonym terminem zajęć rodzic ucznia informuje nauczyciela o stanie zdrowia ucznia oraz ewentualnym kontakcie z osobą zakażoną, bądź przebywającą w kwarantannie.
W przypadku zaistnienia takiej sytuacji, bądź pojawienia się niepokojących objawów rodzic ma obowiązek zgłosić ten fakt nauczycielowi, który podejmuje decyzje o odwołaniu zajęć indywidualnych w szkole i realizuje swoje zadanie z wykorzystaniem narzędzi służących do nauczania zdalnego.
- Przed wejściem do budynku, w obecności opiekuna pracownik obsługi sprawdza temperaturę ciała ucznia. Jeśli temperatura przekracza 37 stopni, uczeń nie przystępuje w tym dniu do zajęć w szkole.
- Po sprawdzeniu temperatury uczeń kieruje się w stronę łazienki, gdzie myje ręce mydłem antybakteryjnym i przechodzi do szatni, przebiera się a następnie idzie do wyznaczonej sali na zajęcia indywidualne.
- Podczas przerwy w zajęciach uczeń przebywa w sali.
- Po zakończonych zajęciach uczeń kieruje się do szatni, po przebraniu się opuszcza szkołę.
- Rodzic/ opiekun czeka na dziecko przed budynkiem szkoły.
POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU STWIERDZENIA UPODOPIECZNEGOOBJAWÓW CHOROBOWYCH
- W przypadku stwierdzenia u podopiecznego objawów chorobowych (osoba u której wystąpił co najmniej jeden z wymienionych objawów ostrej infekcji układu oddechowego: gorączka, kaszel, duszności) nauczyciel niezwłocznie powiadamia dyrektora placówki o zaistniałej sytuacji i prowadzi dziecko do wydzielonego pomieszczenia izolacji, wyposażając podopiecznego w maseczkę. Opiekun sprawdza czy dziecko ma podwyższona temperaturę ciała. Dziecko w izolatorium przebywa pod opieką nauczyciela bądź innego opiekuna do przyjazdu służb medycznych i sanitarno-epidemiologicznych. Pomieszczenie izolatorium musi być wietrzone oraz wyposażone w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący. W pomieszczeniu izolatorium musi być zapewnione miejsce dla 2 osób pozostających w odległości 2 m. od siebie.
- Następnie dyrektor placówki informuje telefonicznie o sytuacji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego na danym terenie, służby medyczne oraz rodziców dziecka.
- Po przyjeździe Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego placówka będzie postępowała zgodnie z wytycznymi.
WYKAZ NUMERÓW TELEFONÓW
Infolinia PSSE w Lublinie w sprawach związanych z aktualną sytuacją epidemiczną:
Czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7 30 - 18 00
W sobotę i niedzielę w godz. 900 - 1800
81 47 87 147, 81 47 87 102, 81 47 87 114, 81 47 87 129
Wyłącznie w sytuacjach kryzysowych poza godzinami pracy urzędu: 605 194 800
Urząd Gminy w Niedrzwicy Dużej: 815175085
Kuratorium Oświaty w Lublinie: 815385200
Dyrektor Szkoły: 815118005, 667870787
NUMER ALARMOWY –112
POLICJA –997
STRAŻ POŻARNA – 998
POGOTOWIE RATUNKOWE – 997
STACJA SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNA, TEL. ALARMOWY - 693 397 185, 609 980 300
POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU STWIERDZENIA UPRACOWNIKAOBJAWÓW CHOROBOWYCH
- Do pracy w podmiocie mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
- W przypadku wystąpienia niepokojących objawów u pracowników placówki, nie powinni oni przychodzić do pracy tylko zgłosić ten fakt dyrektorowi, pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczna, odziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia pod nr. 999 lub 112 i poinformować, ze mogą być zakażeni koronawirusem.
- Zaleca się bieżące śledzenie informacji GIS i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach gis.gov.pl lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/, a także obowiązujących przepisów prawa.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem zostaje on niezwłocznie odsunięty od pracy. Dyrektor powiadami właściwą powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosuje się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, poddany zostaje gruntownemu sprzątaniu, dezynfekuje się powierzchne dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
- Dyrektor stosuje się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- Umieszcza się w widocznym dla wszystkich miejscu (łatwy dostęp) potrzebnych numerów telefonów, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych.
- Dyrektor ustala listę osób przebywających w tym samym czasie w budynku, w którym przebywała osoba podejrzana o zakażenie i stosuje się do wytycznych GIS dostępnych na stronie gov.pl/koronawirus/oraz gis/gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
ŚCIEŻKI SZYBKIEJ KOMUNIKACJI Z RODZICEM
- Komunikacja z rodzicem odbywa się z wykorzystaniem telefonu. Nauczyciel i dyrektor udostępniają rodzicowi swój nr telefonu.
- W celach komunikacyjnych wykorzystywany jest również dziennik elektroniczny.
- Ważne ogłoszenia zamieszczane są na stronie internetowej szkoły.
INSTRUKCJA DEZYNFEKCJI RĄK
INSTRUKCJA MYCIA RĄK